ԵՄ նախորդ դիտորդական առաքելության հաստատումից ի վեր ադրբեջանական կողմը 15 անգամ խախտել է հրադադարի ռեժիմը, դրա արձանագրումը որեւէ փաստաթղթում չի երեւացել. Հայկ Մամիջանյան
Նորանկախ Հայաստանի ու Արցախի պատմության ընթացքում ՀՀ-ն երբեք ագրեսոր չի եղել, հարձակվողը միշտ ադրբեջանական կողմն է եղել. ասել է «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանն ապրիլի 14-ին` ԱԺ նիստերին հաջորդող խորհրդարանական ճեպազրույցների ընթացքում:
Լրագրողի այն հարցին, թե Տեղ գյուղի միջադեպի գրանցման հատվածը ՌԴ խաղաղապահների վերահսկողության գոտին չի եղել, ինչու են թողել, որ ադրբեջանական կողմը տեղակայվի, Հայկ Մամիջանյանը նշել է. «ՌԴ խաղաղապահ առաքելության մանդատը Լաչինի միջանցքի եւ Արցախի հայ ազգաբնակչության անվտանգության պահպանմանն է վերաբերում: Չեմ հասկանում` ինչո՞ւ ՀՀ ԶՈՒ կամ Սահմանապահ ծառայության վերադիրքավորում չի եղել տվյալ հատվածում»:
Պատգամավորը տեղեկացրել է, որ որեւէ մեկը չի քննարկում ու հարցի տակ չի դնում, որ Ադրբեջանն է դիմել սադրանքի, խնդիրն այն է, թե ով է եղել Տեղ գյուղում բանակցային գործընթացի պատասխանատուն: Ինչո՞ւ կրակ չեն բացել, երբ տեսել են` ադրբեջանական դիրքից ՀՀ դիրքի ուղղությամբ մեքենա է գալիս:
Անդրադառնալով ԵՄ դիտորդների թեմային` խմբակցության ղեկավարը նշել է, որ այդ առաքելության հաստատումից ի վեր ադրբեջանական կողմը 15 անգամ խախտել է հրադադարի ռեժիմը, դրա արձանագրումը որեւէ փաստաթղթում չի երեւացել, որեւէ քաղաքականություն չի փոխվել:
Անդրադառնալով ՌԴ-ի` Ադրբեջանին խոշորածավալ սպառազինություն վաճառելու թեմային` Հայկ Մամիջանյանը նշել է, որ ՀՀ-ն 2011-2018 թվականներին ՌԴ-ից գործարանային գներով սպառազինություն է գնել:
Խմբակցության ղեկավարը նաեւ նշել է, որ, ըստ իր ունեցած տեղեկությունների, ՀԱՊԿ օգնության փաթեթը հստակորեն ներառել է նաեւ սպառազինության աջակցություն:

Hayk Mamijanyan: Since establishment of previous EU observation mission, Azerbaijani side has violated ceasefire regime 15 times, its record not appeared in any document
During the history of newly independent Armenia and Artsakh, Armenia has never been an aggressor, the attacker was always the Azerbaijani side: the Head of With Honor Faction Hayk Mamijanyan said during the parliamentary briefings following the NA sittings on April 14.
Responding to the journalist’s question whether the part of Tegh village where the incident was registered was not under the control zone of the Russian peacekeepers, why they let the Azerbaijani side be deployed, Hayk Mamijanyan noted: “The mandate of the peacekeeping mission of the Russian Federation refers to the security of the Lachin Corridor and the Armenian population of Artsakh. I don’t understand why there was no repositioning of the RA Armed Forces or the Border Guard Service in this area.”
The deputy informed that no one is discussing or questioning that Azerbaijan implemented provocation, the problem is who was responsible for the negotiation process in Tegh village. Why didn’t they open fire when they saw a car coming from the Azerbaijani position towards the Armenian position?
Touching upon the issue of the EU observers, the Head of the Faction mentioned that since the establishment of that mission, the Azerbaijani side has violated the ceasefire regime 15 times, its record has not appeared in any document, and no policy has changed.
Regarding the topic of Russia’s large-scale arms sales to Azerbaijan, Hayk Mamijanyan stated that Armenia bought weaponry from Russia at factory prices in 2011-2018.
The Head of the Faction also noted that, according to his information, the CSTO aid package clearly included support for weaponry.