ԵՄ նախորդ դիտորդական առաքելության հաստատումից ի վեր ադրբեջանական կողմը 15 անգամ խախտել է հրադադարի ռեժիմը, դրա արձանագրումը որեւէ փաստաթղթում չի երեւացել. Հայկ Մամիջանյան
Նորանկախ Հայաստանի ու Արցախի պատմության ընթացքում ՀՀ-ն երբեք ագրեսոր չի եղել, հարձակվողը միշտ ադրբեջանական կողմն է եղել. ասել է «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանն ապրիլի 14-ին` ԱԺ նիստերին հաջորդող խորհրդարանական ճեպազրույցների ընթացքում:
Լրագրողի այն հարցին, թե Տեղ գյուղի միջադեպի գրանցման հատվածը ՌԴ խաղաղապահների վերահսկողության գոտին չի եղել, ինչու են թողել, որ ադրբեջանական կողմը տեղակայվի, Հայկ Մամիջանյանը նշել է. «ՌԴ խաղաղապահ առաքելության մանդատը Լաչինի միջանցքի եւ Արցախի հայ ազգաբնակչության անվտանգության պահպանմանն է վերաբերում: Չեմ հասկանում` ինչո՞ւ ՀՀ ԶՈՒ կամ Սահմանապահ ծառայության վերադիրքավորում չի եղել տվյալ հատվածում»:
Պատգամավորը տեղեկացրել է, որ որեւէ մեկը չի քննարկում ու հարցի տակ չի դնում, որ Ադրբեջանն է դիմել սադրանքի, խնդիրն այն է, թե ով է եղել Տեղ գյուղում բանակցային գործընթացի պատասխանատուն: Ինչո՞ւ կրակ չեն բացել, երբ տեսել են` ադրբեջանական դիրքից ՀՀ դիրքի ուղղությամբ մեքենա է գալիս:
Անդրադառնալով ԵՄ դիտորդների թեմային` խմբակցության ղեկավարը նշել է, որ այդ առաքելության հաստատումից ի վեր ադրբեջանական կողմը 15 անգամ խախտել է հրադադարի ռեժիմը, դրա արձանագրումը որեւէ փաստաթղթում չի երեւացել, որեւէ քաղաքականություն չի փոխվել:
Անդրադառնալով ՌԴ-ի` Ադրբեջանին խոշորածավալ սպառազինություն վաճառելու թեմային` Հայկ Մամիջանյանը նշել է, որ ՀՀ-ն 2011-2018 թվականներին ՌԴ-ից գործարանային գներով սպառազինություն է գնել:
Խմբակցության ղեկավարը նաեւ նշել է, որ, ըստ իր ունեցած տեղեկությունների, ՀԱՊԿ օգնության փաթեթը հստակորեն ներառել է նաեւ սպառազինության աջակցություն:

А.Мамиджанян: “С размещением наблюдательной миссии ЕС азербайджанская сторона 15 раз нарушила режим прекращения огня, не зафиксированный в каком-либо документе”
“В истории независимых Армении и Арцаха РА никогда не была агрессором – нападающей всегда была азербайджанская сторона”, - заявил руководитель фракции "Честь имею" А.Мамиджанян 14 апреля в ходе парламентских брифингов по итогам заседаний НС.
А.Мамиджанян на вопрос журналиста, что та часть села Тех, где был отмечен инцидент, не является зоной контроля российских миротворцев, почему они позволили дислоцироваться азербайджанской стороне, ответил: “Мандат миротворческой миссии Российской Федерации касается безопасности Лачинского коридора и безопасности армянского населения Арцаха. Не понимаю, почему не было передислокации ВС или Пограничной службы РА в этом районе”.
Депутат заметил, что никто не обсуждает и не подвергает сомнению факт, что Азербайджан прибегнул к провокации, проблема в том, кто отвечал за переговорный процесс в селе Тех. Почему не открыли огонь, увидев машину, движущуюся с азербайджанской позиции в сторону армянской?
Коснувшись вопроса о наблюдателях ЕС, глава фракции отметил, что с  размещением наблюдательной миссии ЕС азербайджанская сторона 15 раз нарушила режим прекращения огня, не зафиксированный в каком-либо документе, политика не изменилась.
Затронув тему масштабных продаж Россией оружия Азербайджану, А.Мамиджанян заметил, что в 2011-2018 гг. РА закупала в РФ оружие по заводским ценам.
Руководитель фракции отметил, что, по имеющимся у него сведениям, пакет помощи ОДКБ четко включал также поддержку вооружением.