Ալեն Սիմոնյանը Ղազախստանի Սենատի նախագահին է ներկայացրել Հայաստանում եւ ԼՂ-ում 44-օրյա պատերազմին հաջորդած ու մինչ օրս շարունակվող լարված իրավիճակը
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ապրիլի 14-ին ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի եւ լիագումար նիստի շրջանակում Սանկտ Պետերբուրգում հանդիպել է Ղազախստանի Հանրապետության Սենատի նախագահ Մաուլեն Աշիմբաեւին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհավորել է ղազախ գործընկերոջը մարտ ամսին կայացած մրցակցային մթնոլորտում անցած խորհրդարանական ընտրությունների կապակցությամբ:
Կողմերը փաստել են, որ Հայաստանի եւ Ղազախստանի համագործակցությունը բարեկամական է, որի կարեւոր գործոնն է ակտիվ քաղաքական երկխոսությունը երկկողմ եւ բազմակողմ ձեւաչափով: Հանդիպմանը քննարկվել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր՝ շեշտելով խորհրդարանականների համատեղ ծրագրերի իրականացման կարեւորությունը:
Մաուլեն Աշիմբաեւն Ալեն Սիմոնյանին է փոխանցել իրենց երկրում առաջիկայում իրականացվելիք օրենսդրական փոփոխություններին առնչվող տեղեկատվություն, որի արդյունքում առավել ճկուն համագործակցություն է ուղենշվելու ԱՊՀ երկրների խորհրդարանների հետ:
ՀՀ ԱԺ նախագահը ներկայացրել է Հայաստանում եւ Լեռնային Ղարաբաղում 44-օրյա պատերազմին հաջորդած եւ մինչ օրս շարունակվող լարված իրավիճակը: Նա նշել է, որ ապրիլի 11-ին Հայաստանի Հանրապետության տարածքում՝ Սյունիքի մարզի Տեղ գյուղի հատվածում, ադրբեջանական զինված ուժերի մի խումբ զինծառայողներ սահմանային անցակետերը ճշտելու պատրվակով մոտեցել են Հայաստանի Հանրապետության զինծառայողներին, հրազենից, ապա նաեւ խոշոր տրամաչափի զենքից հրահրել եւ կրակ բացել հայկական դիրքերի ուղղությամբ: ՀՀ ԱԺ նախագահը հավելել է, որ ՀՀ ԶՈՒ զինծառայողները դիմել են պատասխան գործողությունների եւ պաշտպանել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքը. կան զոհեր եւ վիրավորներ:
Նա հավաստիացրել է, որ Հայաստանը վճռական է մեր տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու օրակարգի առաջմղման գործում եւ ակտիվորեն աշխատում է միջազգային գործընկերների հետ՝ հույս ունենալով, որ Ղազախստանի Հանրապետությունը նույնպես անմասն չի մնա այդ հարցում: ՀՀ ԱԺ նախագահը նաեւ մտահոգություն է հայտնել պատերազմի հետեւանքով Բաքվի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում Ադրբեջանի հետ Ղազախստանի համագործակցության վերաբերյալ:
Կողմերն անդրադարձել են հայ-ղազախական հարաբերությունների ամրապնդման գործում Ղազախստանում հայ համայնքի դերակատարությանը: Ղազախ գործընկերն ընդգծել է հայ համայնքի ակտիվ մասնակցությունը երկրի հասարակական եւ քաղաքական կյանքում:

Alen Simonyan presents the tense situation followed the 44-day war in Armenia and in NK and continuing until now
On April 14, the President of the National Assembly of the Republic of Armenia Alen Simonyan met with the President of the Senate of the Republic of Kazakhstan Maulen Ashimbayev in Saint Petersburg within the framework of the CIS Inter-Parliamentary Assembly (IPA) Council and Plenary Session.
The RA NA President congratulated the Kazakh colleague on the occasion of the parliamentary elections held in the competitive atmosphere in March.
The sides documented that the cooperation between Armenia and Kazakhstan is friendly, and its important factor is the active political dialogue at bilateral and multi-lateral format. At the meeting issues of bilateral interest were discussed, stressing the importance of the implementation of the parliamentarians’ joint programmes.
Maulen Ashimbayev conveyed information regarding the legislative amendments to be implemented in their country in the near future, as a result of which more flexible cooperation will be outlined with the parliaments of the CIS countries.
The RA NA President presented the tense situation followed the 44-day war in Armenia and in NK and continuing until now. He noted that on April 11, on the territory of the Republic of Armenia, in the part of Tegh village of Syunik region, a group of servicemen of the Azerbaijani armed forces approached the servicemen of the Republic of Armenia under the pretext of clarifying the border checkpoints, provoked from firearm, then also from big caliber weapon and opened fire to the direction of the Armenian positions. The RA NA President added that the servicemen of the RA Armed Forces answered back and defended the sovereign territory of the Republic of Armenia: there are casualties and wounded.
He assured that Armenia is resolute in the advancement of the agenda for establishing peace in our region and actively works with the international colleagues, hoping that the Republic of Kazakhstan also will not be apart in that issue. The RA NA President also expressed concern about the cooperation of Kazakhstan with Azerbaijan on the territories passed under control of Baku because of war.
The sides touched upon the role of the Armenian community in Kazakhstan in strengthening the Armenian-Kazakh relations. The Kazakh colleague underscored the active participation of the Armenian community in the public and political life of the country.