Եթե հակառակորդը ոտնձգություն պետք է անի, ապա պետք է իմանա, որ հարվածը ստանալու է. Անդրանիկ Քոչարյան
ՀՀ զինված ուժերը հակահարված տվեցին, իհարկե, ունեցանք զոհեր: Ես չեմ ուզում նրանով մխիթարվենք, որ նրանց զոհերն ավելի շատ են եղել, քան մերը: Եթե ԶՈՒ-ի նման կեցվածքը չունենայինք, ադրբեջանական ուժերը շատ ավելի խորք կթափանցեին եւ կտեղակայվեին այդտեղ: Հետագայում մենք պետք է ելնենք նրանից, որ Զինված ուժերի ե'ւ կարողությունները, ե'ւ ուժը պետք է լինեն այն մակարդակի վրա, որը պետք է լուծի իր առջեւ դրված խնդիրը: Այն, ինչը մերն է, մերն է: Եթե հակառակորդը ոտնձգություն պետք է անի, ապա պետք է իմանա, որ հարվածը ստանալու է: Զինված ուժերն իրենց առջեւ դրված խնդիրը պետք է առանց հանձնարարականի էլ իրականություն դարձնեն: Այս մասին ԱԺ նիստերին հաջորդող ճեպազրույցների ժամանակ ասել է ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը` պատասխանելով լրագրողի այն հարցին, որ ընդդիմությունը կարծում է` Տեղ գյուղի մոտակայքում տեղի ունեցած դեպքերն իշխանության բացթողումն է եղել:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանն էլ հավելել է, որ երբ ընդդիմությունը մեղադրում է քաղաքական իշխանությանը Տեղ համայնքում տեղի ունեցած միջադեպի համար, երեկվա փակ հանդիպման ժամանակ ընդդիմության համար ակնհայտ է եղել, թե ինչպես են տեղի ունեցել դեպքերը: Դա ակնհայտորեն Ադրբեջանի հերթական սադրանքն է ՀՀ սուվերեն տարածքում սուվերեն տարածքի նկատմամբ:
Լրագրողը նաեւ հետաքրքրվել է, թե երբ է վարչապետը տվել հանձնարարականները, որոնց մասին նա խոսել է ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ, եւ ինչու չեն կատարվել այդ հանձնարարականները:
Անդրանիկ Քոչարյանի խոսքով վարչապետի հանձնարարականները չեն կարող չկատարվել, պարզապես կարող են թերանալ դրանք կատարելիս: «Թերություններ, իհարկե, կան, հետամուտ ենք, որ այդ թերությունները բացահայտվեն եւ մեղավորները պատժվեն: Հանձնարարականները տրվում են այնտեղ, որտեղ քննարկվում են իրավիճակները: Դրանք կարող են տրված լինել Անվտանգության խորհրդի նիստերում»,-պարզաբանել է Անդրանիկ Քոչարյանը եւ նշել, որ  հանձնարարականները տրվել են ադրբեջանական ԶՈՒ-ի առաջխաղացումից առաջ:
Անդրադառնալով նախորդ օրն ընդդիմության նախաձեռնությամբ Ազգային ժողովում ՀՀ ԶՈՒ ղեկավար կազմի մասնակցությամբ կայացած փակ հանդիպմանը` պատգամավորն ասել է, որ քննարկումը միտված է եղել նման իրավիճակները բացառելուն, ոչ թե մեղավորներ փնտրելուն: Նրա խոսքով Տեղ գյուղի մոտակայքում տեղի ունեցած դեպքերի հետ կապված ծառայողական քննություններ անպայման կլինեն:
Ծառայողական քննություն անպայման կլինի ԱԱԾ-ում, անհրաժեշտության դեպքում` նաեւ Զինված ուժերում:
Լրագրողը հետաքրքրվել է նախորդ օրը վարչապետի կողմից արված այն հայտարարությամբ, թե Հայաստանը պատրաստ է զորքերը ետ քաշել Հայաստան-Ադրբեջան 1991 թվականի քարտեզների սահմանային գծի ամբողջ երկայնքով, ինչին ի պատասխան Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակը նշել էր, թե Նիկոլ Փաշինյանը պետք է պարզաբանի, թե ինչ նկատի ուներ այդպես ասելով:
«Այնքան ակնհայտ է, պատասխանն իրենք էլ ունեն: Եվ այդ պատասխանը մեր պետական սահմանի արձանագրված հատվածն է, եւ այդտեղ որեւէ խնդիր գոյություն չունի: Թե ինչ նկատի ունի Նիկոլ Փաշինյանը, դա առաջին անգամ չի հնչեցվում, որ զորքը հայելային տեղաշարժ անենք, ինչը մնացել է անպատասխան»,- ասել է Անդրանիկ Քոչարյանը` հավելելով, որ Հայաստանը շարժվում է իր ձեռքի տակ եղած ԽՍՀՄ քարտեզներով, որոնց ռազմական մասը հաստատված է Գլխավոր շտաբի կողմից:
Անդրադարձ է եղել ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի հայտարարությանը, որով Ռուսաստանը Հայաստանից պարզաբանում է խնդրել ՆԱՏՕ-ի հետ համատեղ զորավարժություններին մասնակցելու կապակցությամբ, ինչին ի պատասխան «Քաղաքացիական պյմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանն ասել է, որ Հայաստանն առաջ է շարժվում ՀՀ պետական շահերով եւ ամեն ինչ անում է` իր Զինված ուժերի  մարտունակությունը բարձրացնելու ուղղությամբ եւ այդպես էլ շարունակվելու է: «Հայաստանն իր ռազմավարական գործընկերոջ` Ռուսաստանի հետ շարունակում է ջերմ, բարեկամական, ռազմավարական հարաբերությունները, իր ջերմ հարաբերությունները շարունակում է նաեւ այլ երկրների մեր գործընկերների հետ եւ ամեն ինչ անում է` ի նպաստ ՀՀ զինված ուժերի զարգացման եւ մարտունակության բարձրացման»,- ասել է խմբակցության քարտուղարը:

А.Кочарян: “Если противник собирается атаковать, он должен знать, что его ударят”
“Вооруженные силы Республики Армения нанесли ответный удар, конечно, у нас были потери. Не хочу утешаться тем, что их жертв было больше, чем наших. Если бы у нас не было должного поведения ВС, азербайджанские силы проникли бы намного глубже и дислоцировались бы там. В дальнейшем надо исходить из того, что возможности и численность ВС должны быть на том уровне, который должен решать стоящую перед ними задачу. Что наше, то наше. Если противник собирается атаковать, он должен знать, что его ударят. Вооруженные силы должны претворять в жизнь поставленную перед ними задачу даже без инструкций”, - заявил на брифинге по итогам заседаний НС председатель Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности А.Кочарян, отвечая на вопрос журналиста о том, что оппозиция считает инциденты, произошедшие близ села Тех, недосмотром со стороны правительство.
Секретарь фракции "Гражданский договор” А.Ованнисян добавил, что, когда во время вчерашнего закрытого собрания оппозиция обвиняла политические власти в произошедшем в общине Тех инциденте, ей было очевидно, как произошли события. Это явно очередная провокация Азербайджана против суверенной территории Республики Армения.
Журналист также поинтересовался, когда премьер-министр дал указания, о которых он говорил в ходе сессии вопросов и ответов НС-Правительство, и почему эти указания не были выполнены.
По Кочаряну, указания премьер-министра не могут быть невыполнены, их можно просто плохо выполнить. “Конечно, недостатки есть, мы добиваемся, чтобы эти недочеты были выявлены и виновные понесли наказание. Инструкции даются там, где обсуждаются ситуации. Они могут быть даны на заседаниях Совета безопасности", - пояснил председатель комиссии, отметив, что указания были даны до наступления Вооруженных сил Азербайджана.
Коснувшись прошедшего накануне по инициативе оппозиции закрытого заседания в Национальном Собрании с участием руководства ВС РА, депутат сказал, что обсуждение было направлено на исключение подобных ситуаций, а не на поиск виновных. По его словам, в связи с инцидентами, произошедшими возле села Тех, обязательно будут проведены официальные расследования.
Обязательно будет служебное расследование в СНБ, при необходимости также в ВС РА.
Журналиста заинтересовало сделанное накануне заявление премьер-министра о том, что Армения готова вывести войска по всей линии границы армяно-азербайджанской карты 1991 года, в ответ на что пресс-секретарь МИД Азербайджана заявил, что Н.Пашинян должен уточнить, что он имел в виду, говоря такое.
“Это настолько очевидно, ответ есть и у них. И этот ответ – зарегистрированный участок нашей госграницы, и там нет проблем. Что имеет в виду Н.Пашинян, уже не первый раз озвучивается, - это зеркальный отвод армии, что осталось без ответа", - пояснил А.Кочарян, добавив, что Армения руководствуется имеющимися под рукой картами СССР, военная часть которых утверждена Генштабом.
Затронуто заявление официального представителя МИД России Марии Захаровой, в котором Россия запросила у Армении разъяснения по поводу участия в совместных военных учениях с НАТО, на что секретарь фракции “Гражданский договор” А.Ованнисян подчеркнул: “Армения движется вперед в интересах государства РА и все делает в направлении повышения боеспособности своих Вооруженных Сил и будет продолжать это делать. Армения продолжает теплые, дружественные, стратегические отношения со своим стратегическим партнером Россией, она также продолжает теплые отношения с нашими партнерами из других стран и делает все во благо развития и повышения боеспособности Вооруженных Сил РА”.