Հասարակության խնդիրներից մեկն ինստիտուցիոնալ հիշողության բացակայությունն է. Գեղամ Մանուկյան
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանն ապրիլի 14-ի խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ անդրադարձել է ադրբեջանական վերջին սադրանքին:
Լրագրողի այն հարցին, թե ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի ղեկավարն է եղել Տեղ գյուղի մասով Նիկոլ Փաշինյանի հանձնարարականը ձախողողը, ինչու են նրան ԱԱԾ պետի առաջարկի հիման վրա ազատել աշխատանքից, Գեղամ Մանուկյանն ասել է. «Ես ո'չ Սահմանապահ զորքերի նախկին ղեկավարի փաստաբանն եմ, ո'չ էլ թշնամին: ԳՇ պետի հետ երեկվա հարցուպատասխանից հասկացա, որ կարծես թե ծառայողական քննությունը չի ավարտվել, հիմք կա մտածելու, որ նրան աշխատանքից հեռացրել են հասարակությանը հանդարտեցնելու համար»:
Պատգամավորը նկատել է, որ հասարակության խնդիրներից մեկն ինստիտուցիոնալ հիշողության բացակայությունն է:
«2022 թվականին Աննա Գրիգորյանն ահազանգում էր` թշնամին Ներքին Հանդ գյուղ է հասել, բայց այսօր դրա մասին այլեւս չեն հիշում, այն մինչ օրս թշնամու վերահսկողության տակ է եւ որոշ մարդկանց համար դա նորմալ է»,- հավելել է պատգամավորը:
Անդրադառնալով ՀՀ տարածքում գտնված երկու ադրբեջանցիների ու սպանված հայ պահնորդի թեմային` «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորը նշել է, որ արտառոց ու խայտառակ դեպք է` երեք օր շարունակ ադրբեջանցի զինվորը Սիսիանից Կապան է հասել:
Անդրադառնալով ՀՅԴ-ի` իշխանության հետ կոալիցիա կազմելուն` պատգամավորը նշել է, որ Աղվան Վարդանյանը հեռացվել է կուսակցությունից ՀՅԴ որոշումը չկատարելու, այլ ոչ թե Նիկոլ Փաշինյանին վարչապետ չընտրելու համար: ՀՅԴ-ն կարճատեւ մասնակցություն է ունեցել 2018-ին կառավարության ձեւավորման մեջ, հասկանալով` իրավիճակ փոխել հնարավոր չէ, մի քանի ամիս հետո կոալիցիայից դուրս է եկել:
«5-րդ շարասյան» մասին խոսելիս էլ Գեղամ Մանուկյանը լրագրողներին խնդրել է, որ հետաքրքրվեն` իշխանականները գիտե՞ն, թե ի՞նչ է նշանակում այդ տերմինը, թե՞ ոչ:

Г.Манукян: “Однa из проблем общества – отсутствие институциональной памяти”
14 апреля в ходе парламентских брифингов в НС член фракции “Армения” Г.Манукян коснулся очередной азербайджанской провокации.
Депутат ответил на вопрос журналиста, почему был уволен по предложению главы СНБ начальник Пограничных войск СНБ,   не выполнивший указание Н.Пашиняна по селу Тех: “Я не адвокат бывшего начальника Погранвойск и не враг. Из вчерашней сессии вопросов и ответов с начальником Генштаба я понял, что, вроде, служебное расследование не завершено, есть основания думать, что его уволили для успокоения общества”.
Депутат отметил, что одной из проблем общества является отсутствие институциональной памяти.
"В 2022 г. А.Григорян сигнализировала, что враг дошел до села Неркин Ханд, но сегодня об этом уже не вспоминают, оно все еще под контролем врага и для некоторых людей это нормально", - добавил депутат.
Касаясь темы обнаруженных на территории РА двух азербайджанцев и убитого армянского охранника, депутат фракции “Армения” отметил, что это исключительный и позорный случай – азербайджанский солдат за три дня добрался из Сисиана до Капана.
Касаясь формирования коалиции АРФД с правительством, депутат отметил, что А.Варданян был исключен из партии за невыполнение решения партии, а не за неизбрание Н.Пашиняна премьер-министром. АРФД недолго участвовала в формировании правительства в 2018 г., поняв, что изменить ситуацию невозможно, через несколько месяцев вышла из коалиции.
Говоря о “пятой колонне”, Г.Манукян попросил журналистов поинтересоваться, знают ли власти, что означает этот термин.