ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանն ապրիլի 14-ին ընդունել է Հայաստանում Սիրիայի Արաբական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Նորա Արիսյանին: Հանդիպմանը մասնակցել են նաեւ ԱԺ Հայաստան-Սիրիա բարեկամական խմբի անդամ Ռուստամ Բաքոյանը եւ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Ալխաս Ղազարյանը:
Հակոբ Արշակյանի խոսքով Հայաստանը բարձր է գնահատում Սիրիայի իշխանությունների եւ ժողովրդի եղբայրական վերաբերմունքը սիրիահայության հանդեպ. Սիրիայի վերաբերմունքը որոշիչ դերակատարություն է ունեցել Ցեղասպանությունից փրկված հայերին աջակցելու հարցում: Այս համատեքստում ԱԺ նախագահի տեղակալը բարձր է գնահատել Նորա Արիսյանի ջանքերը, որոնց շնորհիվ Սիրիայի դասագրքերում ներառվել է Հայոց ցեղասպանության թեման:
ԱԺ փոխխոսնակը եւս մեկ անգամ աջակցության եւ կարեկցանքի խոսքեր է ուղղել դեսպանին եւ վերջին ավերիչ երկրաշարժից հետո ծանր հումանիտար իրավիճակում հայտնված Սիրիայի ժողովրդին:
Հակոբ Արշակյանը դեսպանին մանրամասներ է ներկայացրել Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված անվտանգային իրադրության մասին, խոսել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետեւանքով ստեղծված ծանր հումանիտար իրավիճակից ու հավելել, որ նման քայլով Ադրբեջանը կոպտորեն խախտում է եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած միջազգային պարտավորությունները:
«Ադրբեջանը չի դադարում մաքսիմալիստական, ռազմատենչ քաղաքականությունը Հայաստանի նկատմամբ: Ադրբեջանի նախագահ Ալիեւն արդեն իսկ սկսել է հնչեցնել տարածքային պահանջներ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ: Նման քաղաքականության դրսեւորումն են ապրիլի 11-ին ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից կատարված գործողությունները»,- նշել է ԱԺ նախագահի տեղակալն ու մանրամասնել Սյունիքի Տեղ համայնքում Ադրբեջանի հերթական ագրեսիան:
«Պետք է փաստել, որ ուժի կիրառումը եւ ուժի կիրառման սպառնալիքն Ադրբեջանի քաղաքականության անբաժանելի մասն են եւ նպատակ ունեն էականորեն ապակայունացնել իրավիճակը տարածաշրջանում եւ խաթարել միջնորդ գործընկերների՝ խաղաղ բանակցությունները շարունակելուն ուղղված ջանքերը: Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը եւ տարածաշրջանում խաղաղությամբ ու կայունությամբ հետաքրքրված բոլոր գործընկերներին հասցեական հայտարարությունների եւ հստակ քայլերի միջոցով դատապարտել Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունները եւ կանխել վերջինիս կողմից իրավիճակի հետագա էսկալացիան»,- ընդգծել է ԱԺ փոխնախագահը:
Դեսպանը երախտագիտություն է հայտնել Հայաստանին եւ հայ ժողովրդին դժվարին պահերին մշտապես Սիրիայի բարեկամ ժողովրդի կողքին լինելու եւ օժանդակելու համար: Այս համատեքստում նա ընդգծել է վերջին ավերիչ երկրաշարժից հետո Հայաստանի կառավարության աջակցությունը: Նրա գնահատմամբ անցած 30 տարիների ընթացքում հայ-սիրիական հարաբերություններն ակտիվ զարգացել են թե՛ խորհրդարանական, թե՛ միջազգային հարթակներում աշխատանքի տեսանկյունից: Հակոբ Արշակյանի խնդրանքով դեսպանը մանրամասներ է ներկայացրել հետպատերազմական Սիրիայում տիրող իրավիճակի ու խնդիրների մասին:
Ռուստամ Բաքոյանը խոսել է 2014 թվականին ցեղասպանության ենթարկված եզդիների իրավունքների պաշտպանությունից, այս հարցում կարեւորել Սիրիայի կառավարության աջակցությունը:
Ալխաս Ղազարյանը, ողջունելով դեսպանին, ընդգծել է հայ-սիրիական բարեկամական հարաբերությունների բարձր մակարդակը եւ համագործակցության պատրաստակամություն հայտնել:
Կողմերն ընդգծել են, որ հայ-սիրիական հարաբերությունները բնորոշվում են երկու ժողովուրդների միջեւ պատմական սերտ առնչություններով, փոխադարձ համակրանքով եւ փոխաջակցության վրա հիմնված միջպետական համագործակցությամբ: Այս համատեքստում ընդգծվել է օրենսդիր մարմինների գործունեությունը, պատգամավորական բարեկամական խմբերի աշխատանքը:

The RA NA Vice President Hakob Arshakyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Syrian Arab Republic to Armenia Nora Arisian on April 14. The member of the NA Armenia-Syria Friendship Group Rustam Bakoyan and the deputy of the Civil Contract Faction Alkhas Ghazaryan also took part in the meeting.
According to Hakob Arshakyan, Armenia highly values the fraternal attitude of the Syrian authorities and the people towards Syrian Armenians. The attitude of Syria played a decisive role in supporting the Armenians who survived the Genocide. In this context, the NA Vice President highly valued Nora Arisian’s efforts, thanks to which the topic of the Armenian Genocide was included in Syrian textbooks.
The NA Vice President once again addressed words of support and sympathy to the Ambassador and to the people of Syria who are in a difficult humanitarian situation after the last devastating earthquake.
Hakob Arshakyan provided the Ambassador with details about the security situation around Armenia and Nagorno-Karabakh, spoke about the difficult humanitarian situation created by the blockade of the Lachin Corridor by Azerbaijan and added that with such a step, Azerbaijan grossly violates the international obligations assumed by the trilateral statement.
“Azerbaijan does not stop its maximalist, militant policy towards Armenia. The President of Azerbaijan Aliyev has already started making territorial claims against the sovereign territory of the Republic of Armenia. The actions carried out by the Azerbaijani armed forces on April 11 are a manifestation of such a policy,” the NA Vice President noted and detailed the next aggression of Azerbaijan in Tegh community of Syunik.
“It should be stated that the use of force and the threat of it are an integral part of the policy of Azerbaijan and aim to significantly destabilize the situation in the region and disrupt the efforts of mediator partners to continue peace negotiations. We call on the international community and all partners concerned about peace and stability in the region to condemn the aggressive actions of Azerbaijan through addressed statements and clear steps and prevent the latter from further escalation of the situation,” the NA Vice President underscored.
The Ambassador expressed gratitude to Armenia and the Armenian people for always standing by and supporting the people of Syria in difficult moments. In this context, he underlined the support of the Armenian Government after the last devastating earthquake. According to him, during the past 30 years, Armenian-Syrian relations have actively developed both in terms of work on the parliamentary and international platforms. At Hakob Arshakyan’s request, the Ambassador presented details about the situation and problems in post-war Syria.
Rustam Bakoyan spoke about the protection of the rights of the Yazidis who were subjected to Genocide in 2014, highlighted the support of the Syrian Government in this matter.
Alkhas Ghazaryan, welcoming the Ambassador, underlined the high level of Armenian-Syrian friendly relations and expressed readiness for cooperation.
The parties emphasized that Armenian-Syrian relations are characterized by historical close relations between the two peoples, mutual sympathy and interstate cooperation based on mutual support. In this context, the activity of legislative bodies, the work of parliamentary friendly groups was underscored.