Գեւորգ Պապոյանն ու Հասմիկ Հակոբյանն ԱԺ-ում ընդունել են Կանադական խորհրդարանական կենտրոնի ներկայացուցիչներին
Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներն ապրիլի 21-ին խորհրդարանում հյուրընկալել են Կանադական խորհրդարանական կենտրոնի ներկայացուցիչներ Իվո Բալինովին, Փոլ Բելայլին եւ Հովհաննես Մարգարյանցին:
Հյուրերը պատգամավորների հետ քննարկել են ԱԺ աշխատակազմի կարողությունների զարգացմանն ուղղված Ռազմավարական ծրագրի շրջանակում 2023-2024 թվականների Գործառնական ծրագրի մշակման ընթացքը:
Քննարկմանը պատգամավոր Գեւորգ Պապոյանն ընդգծել է, որ Հայաստանում տարբեր ոլորտներում նոր գիտելիքների ու առաջատար երկրների փորձի կիրառման անհրաժեշտություն կա: Այդ համատեքստում պատգամավորը տեղեկացրել է` կա որոշում ուժեղացնելու նաեւ խորհրդարանի վերահսկողական կարողությունները: Կանադական խորհրդարանական կենտրոնի ներկայացուցիչ Փոլ Բելայլն էլ իր խոսքում կարեւորել է նախորդ տարի հայ խորհրդարանականների` Կանադա կատարած այցն ու նշել, որ ներկայումս մշակվող Գործառնական ծրագրում ընդգրկվել են Հայաստանի պատգամավորների` Օտտավայում արած առաջարկները:
«Կանադայից վերադարձել ենք գիտելիքներով ու դրական հիշողություններով»,- հանդիպմանը նշել է Գեւորգ Պապոյանն ու հայտնել, որ կանադական փորձն այսօր հաջողությամբ կիրառվում է Հայաստանի ԱԺ-ում:
Անդրադարձ է եղել նաեւ հայ-կանադական հարաբերություններին:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հասմիկ Հակոբյանը բարձր է գնահատել Կանադայում ունեցած քաղաքական հանդիպումները: Ըստ պատգամավորի՝ դրանք շատ կարեւոր անդրադարձ են ունեցել տեղի քաղաքական հայտարարություններում՝ Լաչինի միջանցքի փակման ու ԼՂ արգելափակման ընթացքում. Կանադայի պառլամենտը հստակ կոչեր է արել, միջնորդություններ ընդունել ու քննարկումներ կազմակերպել:
Երկու երկրների միջեւ համագործակցության խորացման համատեքստում կողմերը մեծ ձեռքբերում են համարել Հայաստանում առաջիկայում Կանադայի դեսպանատան բացումը:

On April 21, the deputies of the Civil Contract Faction of the National Assembly hosted the representatives of the Parliamentary Center (Canada) Ivo Balinov, Paul Belaille and Hovhannes Margaryants.
The guests discussed with the deputies the development process of the Operational Plan for 2023-2024 within the framework of the Strategic Plan aimed at developing the capacities of the NA staff.
During the discussion, the deputy Gevorg Papoyan underlined that there is necessity to apply new knowledge and experience of leading countries in various spheres in Armenia. In that context, the deputy informed that there is a decision to strengthen oversight capabilities of Parliament as well. In his speech, the representative of the Parliamentary Center (Canada) Paul Belaille highlighted the visit of the Armenian parliamentarians to Canada last year and noted that the proposals made by the Armenian deputies in Ottawa were included in the Operational Plan which is currently being developed.
“We returned from Canada with knowledge and positive memories,” Gevorg Papoyan mentioned at the meeting and stated that the Canadian experience is successfully applied in the National Assembly of Armenia.
Armenian-Canadian relations were also touched upon.
The deputy of the Civil Contract Faction Hasmik Hakobyan highly valued the political meetings held in Canada. According to the deputy, they had a very important reference in the local political statements during the closing of the Lachin Corridor and the blockade of Nagorno-Karabakh: The Parliament of Canada made clear calls, adopted motions and organized discussions.
In the context of the deepening of cooperation between the two countries, the parties considered the opening of the Canadian Embassy in Armenia to be a great achievement.