Գեւորգ Պապոյանն ու Հասմիկ Հակոբյանն ԱԺ-ում ընդունել են Կանադական խորհրդարանական կենտրոնի ներկայացուցիչներին
Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներն ապրիլի 21-ին խորհրդարանում հյուրընկալել են Կանադական խորհրդարանական կենտրոնի ներկայացուցիչներ Իվո Բալինովին, Փոլ Բելայլին եւ Հովհաննես Մարգարյանցին:
Հյուրերը պատգամավորների հետ քննարկել են ԱԺ աշխատակազմի կարողությունների զարգացմանն ուղղված Ռազմավարական ծրագրի շրջանակում 2023-2024 թվականների Գործառնական ծրագրի մշակման ընթացքը:
Քննարկմանը պատգամավոր Գեւորգ Պապոյանն ընդգծել է, որ Հայաստանում տարբեր ոլորտներում նոր գիտելիքների ու առաջատար երկրների փորձի կիրառման անհրաժեշտություն կա: Այդ համատեքստում պատգամավորը տեղեկացրել է` կա որոշում ուժեղացնելու նաեւ խորհրդարանի վերահսկողական կարողությունները: Կանադական խորհրդարանական կենտրոնի ներկայացուցիչ Փոլ Բելայլն էլ իր խոսքում կարեւորել է նախորդ տարի հայ խորհրդարանականների` Կանադա կատարած այցն ու նշել, որ ներկայումս մշակվող Գործառնական ծրագրում ընդգրկվել են Հայաստանի պատգամավորների` Օտտավայում արած առաջարկները:
«Կանադայից վերադարձել ենք գիտելիքներով ու դրական հիշողություններով»,- հանդիպմանը նշել է Գեւորգ Պապոյանն ու հայտնել, որ կանադական փորձն այսօր հաջողությամբ կիրառվում է Հայաստանի ԱԺ-ում:
Անդրադարձ է եղել նաեւ հայ-կանադական հարաբերություններին:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հասմիկ Հակոբյանը բարձր է գնահատել Կանադայում ունեցած քաղաքական հանդիպումները: Ըստ պատգամավորի՝ դրանք շատ կարեւոր անդրադարձ են ունեցել տեղի քաղաքական հայտարարություններում՝ Լաչինի միջանցքի փակման ու ԼՂ արգելափակման ընթացքում. Կանադայի պառլամենտը հստակ կոչեր է արել, միջնորդություններ ընդունել ու քննարկումներ կազմակերպել:
Երկու երկրների միջեւ համագործակցության խորացման համատեքստում կողմերը մեծ ձեռքբերում են համարել Հայաստանում առաջիկայում Կանադայի դեսպանատան բացումը:

Г.Папоян и А.Акопян приняли в НС представителей Канадского парламентского центра
21 апреля депутаты фракции "Гражданский договор" приняли представителей Канадского парламентского центра Иво Балинова, Пола Белайла и О.Маргарянца.
Гости обсудили с депутатами процесс разработки Оперативного плана на 2023-2024 гг. в рамках Стратегического плана по развитию потенциала Аппарата НС.
Г.Папоян в ходе обсуждения подчеркнул, что в Армении необходимо применять новые знания и опыт ведущих стран в различных сферах. В этом контексте депутат сообщил, что есть решение об усилении контрольных возможностей парламента. Представитель Канадского парламентского центра Поль Белайл, подчеркнув важность визита армянских парламентариев в Канаду в прошлом году, отметил, что предложения, сделанные армянскими парламентариями в Оттаве, включены в разрабатываемый в настоящее время Оперативный план.
“Мы вернулись из Канады со знаниями и положительными воспоминаниями”, - отметил на встрече Г.Папоян, сообщив, что канадский опыт успешно применяется в НС Армении.
Затронуты также армяно-канадские отношения.
А.Акопян высоко оценила состоявшиеся в Канаде политические встречи. По ее словам, они имели очень важные отклики в местных политических заявлениях в ходе закрытия Лачинского коридора и блокады Нагорного Карабаха. Парламент Канады выступил с четкими призывами, посредничеством, организовал обсуждения.
В контексте углубления сотрудничества между двумя странами большим достижением стороны расценили открытие в будущем посольства Канады в Армении.