Հունիսի 1-ին Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հրանուշ Հակոբյանը հանդիպեց Բելգիայի Անտվերպենի համալսարանի ռեկտորՖրենսիս վան Լունին եւ համալսարանի միջազգային տնտեսագիտության, ղեկավարման եւ դիվանագիտության մասի վարիչ Լյուդո Քյուվերսին:
Տիկին Հակոբյանը հյուրերին ծանոթացրեց  Հայաստանում կրթական բարեփոխումներիընթացքին եւ հույս հայտնեց, որ բելգիական կրթական փորձը օգտակար կարող է լինել այս ոլորտումմեր երկրի եվրաինտեգրմանը` որպես ուղղություն նշելով համալսարանների  միջեւ գործնական կապերի ստեղծումը, դասախոսների փոխանակումները, ուսանողների փոխայցերը եւ համատեղ ծրագրերի իրականացումը:
Պարոն Ֆրենսիս վան Լունը ներկայացրեց բելգիական կրթական համակարգի առանձնահատկությունները` պատրաստակամություն հայտնելով աջակցել երկու երկրների բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների միջեւ կապերի հաստատմանն ու նպաստել Հայաստանում կրթական բարեփոխումների ընթացքին:
Հունիսի 1-ին խորհրդարանի արտահերթ նիստն սկսեց քվեարկություններով: Ազգային ժողովն ընդունեց  նախորդ օրը քննարկված բոլոր օրակարգային հարցերը, այնուհետեւ անցավ Ազգային ժողովի նախագահի ընտրության հարցին:ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանն առաջադրեց ԱԺ եւ Հանրապետական կուսակցության փոխնախագահ ...
Հունիսի 1-ին Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Հայաստանում  գտնվող մի խումբ լիբանանահայ բարերարների:Տիկին Հակոբյանը ներկայացրեց Ազգային ժողովի գործառույթները, կառուցվածքը, օրենսդրական գործընթացները, ...

1 июня  председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры и молодежи Г.Акопян встретилась с ректором Антверпенского университета в Бельгии Френсисом ван Луном и заведующим департаментом международной экономики, управления и дипломатии Людо Кюверсом.
Г-жа Акопян ознакомила гостей  с ходом образовательных реформ  в Армении и выразила надежду, что бельгийский опыт в сфере образования может оказаться полезным для евроинтеграции нашей страны, в качестве направления указав на создание деловых связей между университетами, обмен преподавателями, взаимные визиты студентов и реализацию совместных программ.
Г-н Френсис ван Лун представил особенности бельгийской системы образования, выразив готовность содействовать установлению   связей между вузами двух стран и ходу образовательных реформ в Армении.
1 июня внеочередное заседание парламента началось с голосования.Национальное Собрание приняло все обсужденные в предыдущий день вопросы повестки дня, затем перешло к вопросу избрания Председателя НС. Руководитель фракции РПА Г.Саакян предложил кандидатуру зампредседателя  НС и Республиканской п...
1 июня председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры и молодежи Грануш Акопян приняла группу находящихся в Армении ливанских благотворителей-армян.Г-жа Акопян представила деятельность, структуру, законодательные процессы Национального Собрания и ответила на вопросы гос...