ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովն ապրիլի 25-ի նիստում քննարկել է «Հայաստանի Հանրապետության եւ Եվրասիական զարգացման բանկի միջեւ ««Հյուսիս-հարավ» ավտոճանապարհային միջանցքի շինարարություն (4-րդ հերթ)» նախագծի ֆինանսավորման համար Կայունացման եւ զարգացման եվրասիական հիմնադրամի միջոցներից ներդրումային վարկի տրամադրման մասին» համաձայնագրի թիվ 4 լրացուցիչ համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Ըստ հիմնական զեկուցող, ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Քրիստինե Ղալեչյանի` համաձայնագրով նախատեսվում է իրականացնել «Հյուսիս-հարավ» ավտոճանապարհային միջանցքի շուրջ 32 կմ երկարությամբ ճանապարհի շինարարություն (Ագարակ-նախատեսվող Քաջարանի թունելի մուտք), որի ընդհանուր արժեքը գնահատվում է 236.681.000 ԱՄՆ դոլար, այդ թվում` Եվրասիական զարգացման բանկի կողմի 150.000.000 ԱՄՆ դոլարի չափով վարկային միջոցները եւ ՀՀ համաֆինանսավորումը` մոտ 86,7 մլն դոլարի չափով:
Նշվել է, որ Հայաստանի Հանրապետության եւ Եվրասիական զարգացման բանկի միջեւ 2015 թվականի ապրիլի 14-ին ստորագրված ««Հյուսիս-հարավ» ավտոճանապարհային միջանցքի շինարարություն (4-րդ հերթ)» նախագծի ֆինանասավորման համար Կայունացման եւ զարգացման եվրասիական հիմնադրամի միջոցներից ներդրումային վարկի տրամադրման մասին» համաձայնագրի թիվ 4 լրացուցիչ համաձայնագիրը ստորագրվել է 2022 թվականի նոյեմբերի 17-ին:
Ըստ փոխնախարարի` ծրագրի նպատակն է վերոնշյալ ճանապարհահատվածի թողունակության բարձրացումն ու վթարայնության նվազեցումը:
Քրիստինե Ղալեչյանի հավաստմամբ լրացուցիչ համաձայնագրով նախատեսվում է վարկային միջոցների հասանելիության ժամկետի երկարաձգում եւ Ագարակ-Քաջարան 32 կմ երկարությամբ ճանապարհի շինարարությունն իրականացնելու համար ֆինանսական միջոցների ավելացում:
Փոխնախարարը փաստել է, որ այս տարի կսկսվեն շինարարական աշխատանքները: Ըստ նրա` երեք տարի է նախատեսված շինաշխատանքների համար:
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը նշել է, որ Կառավարության քաղաքականությունը եւ մեր երկրի նպատակադրումը` դառնալ Հյուսիս-հարավ միջանցքի մաս, Հնդկաստան-Իրան-Հայաստան-Վրաստան-Սեւ ծով-Բուլղարիա-Հունաստան մեծ առեւտրային ուղու մաս դառնալու համար անհրաժեշտություն է ունենալ ժամանակակից, զարգացած ենթակառուցվածքներ, ինչի իրականացմանն ուղղված են համաձայնագրով նախատեսված լրացուցիչ ծախսերը:

The NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs debated the draft law on Ratifying Additional Agreement No.4 of the Agreement between the Republic of Armenia and the Eurasian Development Bank on the provision of an investment loan from the funds of the Eurasian Stabilization and Development Fund for financing of the draft on Constructing the North-South Highway Corridor (4th shift) at April 25 sitting.
According to the key rapporteur, the RA Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Kristine Ghalechyan, the Agreement designs the construction of a 32 km long road around the North-South highway corridor, the total cost of which is estimated at 236,681,000 US dollars.
It was noted that the additional Agreement No.4 of the Agreement signed between the Republic of Armenia and the Eurasian Development Bank on 14 April 2015 was signed on 17 November 2022.
According to the Deputy Minister, the aim of the programme is to increase the capacity of the above-mentioned road section and to reduce accidents.
According to Kristine Ghalechyan, the additional Agreement envisages to extend the term of access to credit funds and the increase of funds for the construction of the 32 km Agarak-Kajaran road.
The Deputy Minister stated that the construction works will start this year. According to her, three years are planned for construction works.
The Chair of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gevorg Papoyan mentioned that the policy of the Government and the objective of our country is to become a part of the North-South Corridor. In order to become a part of the great trade route India-Iran-Armenia-Georgia-Black Sea-Bulgaria-Greece, it is necessary to have modern, developed infrastructures, the implementation of which is aimed at the additional costs designed in the Agreement.