2023 թվականի մարտի 24-ին ստորագրված համաձայնագրով կարգավորվում են Ռուսաստանի Դաշնության կողմից Եվրասիական զարգացման բանկի մասնակցության իր մասնաբաժնի` ՀՀ-ին փոխանցման եւ Հայաստանի Հանրապետության կողմից վերջինիս ընդունման հետ կապված իրավահարաբերությունները: Սահմանվում են մասնակցության մասնաբաժնի դիմաց ռուսական կողմի օգտին հայկական կողմից վճարման իրականացման կարգը եւ ժամանակացույցը: Հստակեցվում է պարտավորությունները չկատարելու դեպքում իրականացված վճարի վերադարձման եւ մասնակցության մասնաբաժնի նկատմամբ սեփականության իրավունքը հետ փոխանցելու կարգը: Այս մասին ասել է ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Էդուարդ Հակոբյանն ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի` ապրիլի 25-ի նիստում:
Քննարկվել է ««Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջեւ Եվրասիական զարգացման բանկի վճարված կանոնադրական կապիտալում Ռուսաստանի Դաշնության մասնաբաժնի մասի առուվաճառքի մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Էդուարդ Հակոբյանը նշել է, որ նախագծով ռուսական կողմը պարտավորվում է որպես ՀՀ սեփականություն փոխանցել 64 մլն դոլար արժեքով 64 հազար բաժնետոմս, իսկ հայկական կողմը պարտավորվում է ապահովել իր կողմից մասնաբաժնի ընդունումը եւ վճարման կատարումը` համապատասխան մասնաբաժիններով առաջիկա չորս տարիների ընթացքում: Մասնավորապես 2024-2027 թվականներին յուրաքանչյուր տարի վճարել 16 մլն դոլարին համարժեք ռուբլի` մասնաբաժիններ ձեռք բերելու համար:
Նշվել է, որ ներկայումս մեր բաժնեմասը 0,007 տոկոս է, որը կդառնա 4.23 տոկոս: Ըստ փոխնախարարի` մոտ 66 տոկոս Ռուսաստանի մասնաբաժինը կրճատվում է` դառնալով 44.8 տոկոս, իսկ մնացած մասը հավասարաչափ բաժիններով բաշխվում է մյուս մասնակիցների միջեւ:
«Սա կարեւոր քայլ է, որովհետեւ բանկը հնարավորություն կունենա շարունակաբար հասանելիություն ունենալ միջազգային ֆինանսական շուկաներում, որտեղ ֆինանսավորում է ձեռք բերում եւ հատկացնում անդամ երկրների մասնավոր սեկտորներին»,- ասել է Էդուարդ Հակոբյանը եւ հավելել, որ բաժնետոմսերի մասով մեր որոշումը համահունչ է Կառավարության կողմից վարվող միջազգային ֆինանսական կառույցների հետ վարվող հավասարակշռված ֆինանսական քաղաքականությանը:
Փոխնախարարը նշել է նաեւ, որ եթե ներկայիս ռազմավարությամբ 287 մլն դոլարի սահմանաչափ ունենք, ապա ձեռք բերված պայմանավորվածություններով առաջիկայում այդ սահմանաչափը կբարձրանա մինչեւ 500 մլն, որը թույլ կտա բարձրացնել մասնավոր սեկտորի հասանելիությունը նման ռեսուրսներին:
Ըստ Էդուարդ Հակոբյանի` մյուս կարեւոր հանգամանքն այն է, որ ՀՀ-ն փոքր բաժնեմաս ունեցողների մեջ ամենամեծ կշիռն ունի` 5.8 տոկոս, որը 256 մլն դոլարի չափով է: «Այս ցուցանիշը հաստատուն աճելու միտում ունի»,- նշել է փոխնախարարը:
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանի` մեր երկիրն ի՞նչ այլ օգուտներ կարող է ունենալ հարցին ի պատասխան` ՀՀ ֆինանսների փոխնախարարը փաստել է, որ հիմնականում դրանք ֆինանսատնտեսական եւ ներդրումների լայն հնարավորություններ են ստեղծվելու:
Օրենքի նախագծին հանձնաժողովը տվել է դրական եզրակացություն:
Նշենք, որ հանձնաժողովի նիստում քննարկվել եւ ի գիտություն է ընդունվել Ազգային ժողովի բյուջետային գրասենյակի 2023 թվականի առաջին եռամսյակի հաշվետվությունը` կատարած աշխատանքների վերաբերյալ: Ըստ Բյուջետային գրասենյակի համակարգող փորձագետ Աշոտ Եղիազարյանի: Բյուջետային գրասենյակը հաշվետու ժամանակահատվածում ստացել է 26 հարցում` պատգամավորական, խմբակցություններից եւ մշտական հանձնաժողովներից: Ստացված հարցումների հիման վրա պատրաստվել է 114 տեղեկանք: Դրանք տրամադրվել են Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալներին, մշտական հանձնաժողովներին ու խմբակցություններին, ինչպես նաեւ պատգամավորներին: Վեց տեղեկանք եղել է վերլուծական բնույթի, 33-ը մեր երկրի պետական պարտքի վերաբերյալ է եղել: Փորձագետի հավաստմամբ 10 օրը մեկ տեղեկանքներ են ներկայացնում` ըստ պատկանելության:
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը, կարեւորելով ԱԺ բյուջետային գրասենյակի գործունեությունը, առաջարկել է ավելացնել գրասենյակի գործառույթներն ու ընդլայնել գործունեության շրջանակը, ինչն ընդունվել է:

The Agreement signed on 24 March 2023 regulates the legal relations regarding the transfer by the Russian Federation of its share of participation in the Eurasian Development Bank to Armenia and its acceptance by the Republic of Armenia. The order and schedule of the payment of the participation share to the Russian side by the Armenian side are defined. In case of non-fulfillment of the obligations, the procedure for returning the paid fee and transferring the ownership right to the participation share is clarified. This was stated by the RA Deputy Minister of Finance Eduard Hakobyan at April 25 sitting of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs.
The draft law on ratifying the Agreement between the Government of the Republic of Armenia and the Government of the Russian Federation on the sale and purchase of the share of the Russian Federation in the paid-up charter capital of the Eurasian Development Bank was debated.
Eduard Hakobyan noted that according to the draft, the Russian side undertakes to transfer 64,000 shares worth 64 million dollars as the property of the RA, and the Armenian side undertakes to ensure its acceptance of the share and the payment of the corresponding shares within the next four years.
Eduard Hakobyan added that our decision regarding shares is in line with the balanced financial policy of the Government with the international financial institutions.
According to Eduard Hakobyan, the other important circumstance is that the RA has the largest weight among those with a small share - 5.8%, which is 256 million dollars. “This indicator has a tendency to grow steadily,” the Deputy Minister mentioned.
In response to the Chair of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gevorg Papoyan’s question, what other benefits our country can have, the RA Deputy Minister of Finance stated that mainly they will create wide financial, economic and investment opportunities.
It is noteworthy that the report of the Budget Office of the National Assembly for the first quarter of 2023 regarding the work performed was debated and taken into consideration at the Committee sitting. According to the Expert of the Budget Office Ashot Yeghiazaryan, during the financial period, the Budget Office received 26 inquiries from the deputies, factions and standing committees.
The Chair of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gevorg Papoyan, highlighting the activity of the National Budgetary Office, proposed to increase the functions of the Office and expand the scope of activities, which was adopted.