Ազգային ժողովը մայիսի 2-ին սկսել է հերթական նիստերի աշխատանքը: Խորհրդարանը հաստատել է հերթական նիստերի օրակարգը: Որոշ նախագծեր կքննարկվեն հատուկ ընթացակարգով: Դրանց երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումը կիրականացվի առաջին ընթերցմամբ ընդունելուց հետո` քսանչորս ժամվա ընթացքում:
Առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ««Գիտական եւ գիտատեխնիկական գործունեության մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը` կից օրենսդրական փաթեթով:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի տեղեկացմամբ օրենսդրական նախաձեռնությունը միտված է բարձրագույն կրթության եւ գիտության ոլորտների բարեփոխմանը եւ նպատակ ունի լուծել մի շարք խնդիրներ: Դրանցից առաջինը գիտության դաշտում վարվող վիճակագրության եւ իրականացվող քաղաքականության համապատասխանեցումն է միջազգային չափանիշներին: Այդ նպատակով սահմանվում են մի շարք հասկացություններ:
Նախատեսվում է կազմավորել Բարձրագույն կրթության եւ գիտության կոմիտե` Բարձրագույն որակավորման կոմիտեի, Գիտության կոմիտեի եւ ԿԳՄՍ նախարարության Բարձրագույն եւ հետբուհական մասնագիտական վարչության հիմքի վրա: «Մենք հաճախ ենք խոսում այն մասին, որ բարձրագույն կրթությունը չի կարող լինել առանց գիտության, իսկ գիտությունն էլ իր հերթին պետք է անպայման համադրված լինի եւ կապեր ունենա կրթական ծրագրերի հետ»,- ասել է նախարարը եւ հավելել, որ Կոմիտեի առկայությունը հնարավորություն կտա միասնական քաղաքականության մշակումը եւ իրացումը դարձնել իրականություն: Վերակազմավորված Կոմիտեն գործելու է ԿԳՄՍ նախարարության ենթակայությամբ:
Ժաննա Անդրեասյանը նաեւ հայտնել է, որ փաթեթում ներառված են երկու դրույթներ, որոնք վերաբերում են ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի գործունեության բարեփոխմանը:
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Մարիամ Պողոսյանը հետաքրքրվել է, թե Կոմիտեի վերակազմավորումից հետո արդյո՞ք Բարձրագույն որակավորման կոմիտեի եւ Գիտության կոմիտեի աշխատակիցները շարունակելու են աշխատել կառույցում: Նախարարը հայտնել է, որ փաթեթի ընդունումից հետո մշակվելու եւ Կառավարության կողմից հաստատվելու է Կոմիտեի կանոնադրությունը, այնուհետեւ տեղի է ունենալու հաստիքացուցակի եւ մնացած մանրամասների հաստատման գործընթաց:
Ժաննա Անդրեասյանի խոսքով հաշվի է առնվելու աշխատակիցների պրոֆեսիոնալիզմը, փորձառությունը: Կա նաեւ սահմանված իրավական գործընթաց, թե ինչպես է դա իրականացվում: «Պետք է հստակեցնեմ, որ Բարձրագույն կրթության եւ գիտության կոմիտեն մեխանիկորեն չի վերցնելու եւ միավորելու այդ բաժինները: Մենք խոսում ենք նոր տիպի գործառույթների մասին. ծրագրերի մշակման եւ համակարգման, քաղաքականության իրականացման: Բնականաբար, շատ ուշադիր նայելու ենք յուրաքանչյուր աշխատակցի հնարավորություններին»,- պարզաբանել է ԿԳՄՍ նախարարը:
ԱԺ գլխադասային հանձնաժողովի եզրակացությունը փաթեթի վերաբերյալ դրական էր, այն ներկայացրել է Թագուհի Ղազարյանը:

The National Assembly started the work of regular sittings on May 2. The Parliament approved the agenda of regular sittings. Some drafts will be debated in a special procedure. Their second reading debate will be carried out within twenty-four hours after adopting them in the first reading.
The draft law on Making Addenda and Amendments to the Law on Scientific and Scientific-Technical Activities was debated with the related legislative package in the first reading.
According to the Minister of Education, Science, Culture and Sport Zhanna Andreasyan, the legislative initiative is aimed at reforming the spheres of higher education and science and aims to solve a number of problems. The first is complying the statistics conducted in the field of science and the implemented policy with international standards. A number of notions are defined for this purpose.
It is designed to form a Higher Education and Science Committee on the basis of the Higher Qualification Committee, the Science Committee and the Higher and Post-Graduate Professional Department of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports. “We often talk about the fact that higher education cannot exist without science, and science, in turn, must necessarily be coordinated and have connections with educational programmes,” the Minister said and added that the existence of the Committee will enable the development and implementation of a unified policy to become a reality. The Committee will work under the Ministry of Education, Science, Culture and Sports.
Zhanna Andreasyan also stated that the package includes two provisions that refer to the reform of the activity of the RA National Academy of Sciences.
The NA deputy of the Civil Contract Faction Mariam Poghosyan inquired whether the employees of the Higher Qualification Committee and the Science Committee will continue to work in the structure after the reorganization of the Committee. The Minister informed that after the adoption of the package, the Charter of the Committee will be developed and approved by the Government, then the process of approval of the staff list and other details will be implemented.
According to Zhanna Andreasyan, the professionalism and experience of the employees will be taken into consideration. There is also a defined legal process for how this is done. “I should make it clear that the Higher Education and Science Committee will not mechanically take over and unite these departments. We are talking about new type of functions: programme development and coordination, policy implementation. Naturally, we will look very carefully at the capabilities of each employee,” the Minister of Education, Science, Culture and Sport explained.