«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանն Ազգային ժողով-Կառավարություն հարցուպատասխանի ընթացքում խնդրել է վարչապետին ներկայացնել տարածաշրջանում իրադրության ռազմավարական գնահատականը:
«Եթե մեր տարածաշրջանում ռազմավարական իրադրությունը գնահատելու լինենք, նախ պետք է արձանագրենք՝ միջազգային իրադրությունը ռազմավարական ուղիղ ազդեցություն ունի մեր տարածաշրջանում ռազմավարական իրադրության գնահատականի վրա»,- ասել է վարչապետը եւ հավելել, որ մեր տարածաշրջանում տեղի ունեցած իրադարձությունները նաեւ որոշակի ազդեցություն են ունեցել միջազգային իրադրության հետագա զարգացման վրա:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով տարածաշրջանում անվտանգության եւ կայունության համակարգերը դեֆորմացվել են կամ դեֆորմացված են կամ դեֆորմացվում են, ինչը նշանակում է, որ մենք առերեսվում ենք լրացուցիչ անվտանգային մարտահրավերների: «Մեր ռազմավարական խնդիրն է այդ դեֆորմացիայի հետեւանքով առաջացած մարտահրավերները կառավարել կամ այդ դեֆորմացիայի բերած անհարթությունները հարթել»,- ընդգծել է վարչապետը:

В ходе сессии вопросов и ответов Национальное Собрание-Правительство депутат фракции "Гражданский договор" С.Ханданян попросил Премьер-министра РА дать стратегическую оценку ситуации в регионе.
“Если мы собираемся оценивать стратегическую ситуацию в нашем регионе, прежде всего должны констатировать: международная ситуация имеет прямое стратегическое влияние на оценку стратегической ситуации в нашем регионе”, - отметил премьер, добавив, что произошедшие в нашем регионе события также оказали определенное влияние на дальнейшее развитие международной обстановки.
По Пашиняну, системы безопасности и стабильности в регионе были деформированы или деформируются, а это означает, что мы сталкиваемся с дополнительными вызовами безопасности. “Наша стратегическая задача – справиться   с вызванными вследстие этой деформации вызовами или сгладить шероховатости, вызванные этой деформацией”, - подчеркнул премьер-министр.