Մայիսի 3-ին տեղի ունեցած Ազգային ժողով-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից հարցրել է՝ Բլինքեն-Բայրամով-Միրզոյան եռակողմ հանդիպումը նույն հարթակո՞ւմ է, ինչ Լավրով-Բայրամով-Միրզոյան հանդիպման ձեւաչափը, այդտեղ նույն հարցե՞րն են քննարկվում եւ հետաքրքրվել՝ ո՞ւմ որոշմամբ է Ռուբեն Ռուբինյանը մեկնել Վաշինգտոն:
Պատգամավորի հարցին ի պատասխան՝ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ Վաշինգտոնում քննարկվում է այն, ինչ ինքն արդեն ներկայացրել է ԱԺ դատին:
«Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի առաջարկների փաստաթուղթ կա սեղանին: Հանձնարարել եմ, որ ԱԳՆ-ն ձեզ ծանոթացնի այդ փաստաթղթին՝ ե՛ւ ադրբեջանական, ե՛ւ հայկական առաջարկներին, չեք ուզել»,- շեշտել է ՀՀ վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը տեղեկացրել է, որ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը Վաշինգտոն է մեկնել իր քաղաքական որոշմամբ:
Ընդդիմադիր պատգամավորը հետաքրքրվել է նաեւ, թե հնարավոր է Վաշինգտոնում քննարկված փաստաթղթի հիման վրա հունիսի 1-ին Քիշնեւում Ադրբեջանի ու Հայաստանի միջեւ խաղաղության պայմանագիր ստորագրվի՝ Պրահայում անցկացված հանդիպման ձեւաչափով:
«Եթե այդպես լինի, ես շատ ուրախ կլինեմ: Դա ոչ թե վատ, այլ լավ նորություն է: Քանի որ հիմա բանակցություններ են ընթանում, իմ արած որեւէ դրական կամ բացասական մեկնաբանություն ազդելու է դրանց ընթացքի վրա: Վաշինգտոն մեկնած պաշտոնյաներին ասել եմ՝ ազատ բանակցեք ու մեր՝ հրապարակային արտահայտած կարծիքների շրջանակում: Շեշտել եմ՝ իմացեք՝ ձեր բանակցած փաստաթուղթն Ադրբեջանի հետ ես եմ ստորագրելու»:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է նաեւ Արցախի թեմային ու հայտնել, որ քանի դեռ Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի ֆիքսված կետ չկա, Արցախի կարգավիճակի մասին հարցին չի կարողանա պատասխանել:
«Երբ բանակցություններն Ադրբեջանի հետ արդեն փակված լինեն, տեքստը պատրաստ լինի ու ես հայտարարեմ՝ մեկնում եմ խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու, այդ ժամանակ միայն կկարողանամ հստակ պատասխանել Արցախի մասով բանակցված տարբերակին»,- ասել է երկրի վարչապետը:

3 мая в ходе состоявшейся сессии вопросов и ответов НС-Правительство депутат фракции "Армения" Г.Манукян спросил Премьер-министра РА Н.Пашиняна: “Трехсторонняя встреча Блинкен-Байрамов-Мирзоян на той же площадке, что и формат встречи Лавров-Байрамов-Мирзоян? Какие вопросы обсуждаются и по чьему решению Р.Рубинян отправился в Вашингтон?”.
Н.Пашинян в ответ подчеркнул, что в Вашингтоне обсуждается уже представленное Национальному Собранию.
“На столе документ предложений по мирному договору Армения – Азербайджан. Поручил Министерству иностранных дел ознакомить вас с этим документом – как с азербайджанскими, так и с армянскими предложениями, но вы этого не захотели", - заметил премьер-министр.
Н.Пашинян пояснил, что вице-спикера НС Р.Рубиняна отправил в Вашингтон по своему политическому решению.
Депутат от оппозиции также поинтересовался, возможно ли подписание мирного договора между Азербайджаном и Арменией в Кишиневе 1 июня на основе обсуждаемого в Вашингтоне документа, в формате встречи в Праге.
“Если будет так, буду весьма рад. Это не плохая, а хорошая новость. Поскольку сейчас идут переговоры, любой позитивный или негативный мой комментарий может повлиять на их ход. Отправившимся в Вашингтон должностным лицам я предложил вести переговоры свободно и в рамках наших публично выраженных мнений. Особо выделил: знайте – ваш переговорный документ с Азербайджаном должен подписывать я”.
Н.Пашинян также коснулся арцахской темы, подчеркнув, что пока в мирном договоре Армения – Азербайджан нет зафиксированного пункта, не может ответить на вопрос о статусе Арцаха,
"Когда переговоры с Азербайджаном будут уже завершены, текст будет готов и я объявлю, что уезжаю для подписания мирного договора, лишь тогда смогу четко ответить на обговоренный вариант по части Арцаха", - отметил премьер-министр.