ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը մայիսի 4-ին հանդիպել է Շվեդիայի ԱԳՆ Արեւելյան Եվրոպայի բաժնի ղեկավար Բյորն Լինդերֆալկին եւ Հարավային Կովկասի հարցերով պատասխանատու Աքսել Լյունդելլին: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ ՀՀ-ում Շվեդիայի դեսպան Պատրիկ Սվենսոնը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Սարգիս Խանդանյանը բարձր է գնահատել Շվեդիայի հետ գործակցությունը, հայ-շվեդական միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացումը եւ երկու երկրների միջեւ շփումների խթանման հարցում արժեւորել բարեկամական խմբերի գործունեության կարեւորությունը:
Հանդիպման ընթացքում երկուստեք կարեւորվել է ԵՄ դիտորդական առաքելության տեղակայումը ՀՀ սահմանին:
Հանձնաժողովի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել հյուրերին «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի շրջանակում կատարած աշխատանքի համար ու հույս հայտնել, որ այն շարունակական բնույթ է կրելու:
Շվեդիայի պատվիրակության անդամներին հատկապես հետաքրքրել է, թե ինչ դրական փոփոխություններ են վերջին տարիներին տեղի ունեցել Հայաստանում:
Այս համատեքստում Սարգիս Խանդանյանն անդրադարձել է դատական համակարգում կատարվող բարեփոխումներին, Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդմանը, ՀՀ հակակոռուպցիոն ռազմավարությանը եւ դրա իրականացմանն ուղղված քայլերի կարեւորությանը:
Հանձնաժողովի նախագահը վերահաստատել է խաղաղության գործընթացին ՀՀ հանձնառությունը: Անդրադարձել է տարածաշրջանում անվտանգային փխրուն իրավիճակին, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին: Խոսելով Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման մասին` նա կարեւորել է Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի անհապաղ հանգուցալուծման եւ ԼՂ ժողովրդի անվտանգության ու իրավունքների իրացման անհրաժեշտությունը:

4 мая председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям С.Ханданян встретился с руководителем отдела Восточной Европы МИД Швеции Бьорном Линдерфальком и ответственным по вопросам Южного Кавказа Акселем Люнделем. На встрече также присутствовал посол Швеции в Армении Патрик Свенссон.
Приветствуя гостей, С.Ханданян высоко оценил сотрудничество со Швецией, развитие армяно-шведских межпарламентских связей, деятельность групп дружбы в укреплении контактов между двумя странами.
В ходе встречи обе стороны отметили развертывание миссии наблюдателей ЕС на границе с Арменией.
Председатель комиссии поблагодарил гостей за работу в рамках программы “Новая Армения – современный парламент”, выразив надежду на ее непрерывный характер.
Членов шведской делегации особенно интересовали позитивные перемены в Армении за последние годы.
В этом контексте С.Ханданян коснулся проводимых в судебной системе реформ, укрепления демократии в Армении, антикоррупционной стратегии РА и важности шагов по ее реализации.
Председатель комиссии подтвердил приверженность РА мирному процессу. Он обратился к неустойчивой ситуации с безопасностью в регионе, процессу нормализации отношений Армения-Турция. Говоря о незаконной блокаде Лачинского коридора, С.Ханданян подчеркнул важность немедленной развязки гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе, необходимость обеспечения безопасности и прав народа НК.