ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը մայիսի 5-ին հանդիպել է արգենտինացի իրավաբաններ Մարիա Լուսիանա Մինասյանի եւ Իռենե Մասսիմինոյի հետ:
Վլադիմիր Վարդանյանը, ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում, բարձր է գնահատել նրանց աշխատանքը` կարեւորելով համագործակցությունը:
Իռենե Մասսիմինոն տեղեկացրել է, որ համագործակցում են նաեւ սփյուռքահայ իրավաբանների հետ:
Արգենտինացի իրավաբանները Հայաստանում հանդիպել են մի շարք կառույցների ներկայացուցիչների հետ` ստանալով համապատասխան եւ համապարփակ տեղեկատվություն:
Քննարկվել են միջազգային իրավական գործընթացներին առնչվող հիմնահարցեր: Անդրադարձ է կատարվել միջազգային իրավունքի կիրառմանն առնչվող մի շարք հիմնահարցերի, մասնավորապես, միջազգային իրավունքի կիրառման ապահովման մեխանիզմներին:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել ակտիվ համագործակցությունը: Ընդգծվել է համատեղ ջանքերով խախտված իրավունքների վերականգնմանը եւ արդարադատության հաստատմանը հասնելու անհրաժեշտությունը:

5 мая председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам В.Варданян встретился с аргентинскими правоведами Марией Лусианой Минасян и Ирене Массимино.
В.Варданян, приветствуя гостей в парламенте, высоко оценил их работу, подчеркнув важность сотрудничества.
Ирене Массимино сообщила, что они также сотрудничают с правоведами из армянской диаспоры.
Аргентинские юристы встретились с представителями ряда структур Армении, получив соответствующую и исчерпывающую информацию.
Обсуждены международные правовые процессы. Затронут ряд вопросов, связанных с применением международного права, в частности, с механизмами обеспечения применения международного права.
Достигнута договоренность о продолжении активного сотрудничества. Подчеркнута необходимость восстановления нарушенных прав и утверждения правосудия совместными усилиями.