Տեսչական մարմինը ստուգայցեր է իրականացրել ու պարզել, որ դեղերի շուկայում առկա է դրոշմապիտակներով, բայց չգրանցված դեղորայք. նշել է ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Զեյնալյանը՝ հավելելով, որ խնդիրը լուծման կարիք ունի:
Հայաստանի Հանրապետությունում դեղերի շուկայում առկա խնդիրները քննարկելու նպատակով Նարեկ Զեյնալյանի նախաձեռնությամբ մայիսի 5-ին տեղի է ունեցել աշխատանքային քննարկում, որին մասնակցել են հանձնաժողովի նախագահի տեղեկալ Լուսինե Բադալյանը, անդամներ Հռիփսիմե Հունանյանը, պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանը, ՀՀ ԱՆ գլխավոր քարտուղար Վարդանուշ Գրիգորյանը, Իրավաբանական վարչության պետ Աննա Մկրտումյանը, Առողջապահության եւ աշխատանքի տեսչական մարմնի ղեկավար Սլավիկ Սարգսյանը, Դեղերի շրջանառության վարչության գլխավոր տեսուչ Դավիթ Սայամյանն ու մի քանի տնտեսվարողներ:
Տնտեսվարողների տեղեկացմամբ հարցի կարգավորումը ոչ թե իրենց, այլ ՊԵԿ-ի ու ԱՆ դաշտում է: Դեղատների ներկայացուցիչները հարցի լուծման իրենց տարբերակն են ներկայացրել ու խնդրել՝ քանի դեռ կարգավորումները հստակ չեն, իրենց չտուգանել:
Երկարատեւ քննարկումներից հետո հանձնաժողովի նախագահը հորդորել է ԱՆ-ին ու ՊԵԿ-ին միասին աշխատել` բացառելու նման խնդիրներն ու դեղորայքի համար դրոշմանիշ տրամադրել միայն Առողջապահության նախարարության հավաստագրի առկայության դեպքում:
Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ թեեւ չգրանցված դեղորայքի արգելքը վաղուց գոյություն ունի, այնուամենայնիվ գտնվում էին տնտեսվարողներ, որոնք նախընտրում էին վճարել տուգանքն ու շարունակել վաճառել դրանք: Այդ է պատճառը, որ օրենսդիրը մի քանի անգամ ավելացրել է տուգանքի չափը:
Ամփոփելով հանդիպումը` Նարեկ Զեյնալյանը նշել է, որ նպատակը ոչ թե տնտեսվարողներին տուգանելն է, այլ նրանց օրենսդրական դաշտ բերելը:

“Инспекционный орган провел проверки и выяснил, что на лекарственном рынке есть маркированное, но не зарегистрированное лекарство”, - отметил председатель Постоянной комиссии НС по вопросам здравоохранения Н.Зейналян, добавив, что проблема требует решения.
5 мая для обсуждения проблем на лекарственном рынке РА по инициативе Н.Зейналяна проведено рабочее обсуждение, в котором приняли участие зампредседателя комиссии Л.Бадалян, члены комиссии Р.Унанян, А.Хачатрян, генеральный секретарь Минздрава В.Григорян, начальник Юридического управления А.Мкртумян, и.о.руководителя Инспекционного органа труда и здравоохранения Д.Саямян, ряд хозяйствующих субъектов.
По словам бизнесменов, урегулирование вопроса находится не у них, а в поле КГД и Минздрава. Представители аптек предложили свое решение проблемы, попросив не штрафовать их до тех пор, пока правила не прояснятся.
После детального обсуждения председатель комиссии призвал Минздрав и КГД работать совместно для исключения подобных проблем и маркировать лекарства только при наличии сертификата Минздрава.
Председатель комиссии отметил, что хотя запрет на незарегистрированные лекарственного средства существует давно, тем не менее находятся предприниматели, которые предпочитают заплатить штраф и продолжать их продажу. Поэтому законодатель в несколько раз увеличил размер штрафа.
Подводя итоги встречи, Н.Зейналян подчеркнул, что цель не в штрафовании предпринимателей, а в приведении их в правовое поле.