Տեսչական մարմինը ստուգայցեր է իրականացրել ու պարզել, որ դեղերի շուկայում առկա է դրոշմապիտակներով, բայց չգրանցված դեղորայք. նշել է ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Զեյնալյանը՝ հավելելով, որ խնդիրը լուծման կարիք ունի:
Հայաստանի Հանրապետությունում դեղերի շուկայում առկա խնդիրները քննարկելու նպատակով Նարեկ Զեյնալյանի նախաձեռնությամբ մայիսի 5-ին տեղի է ունեցել աշխատանքային քննարկում, որին մասնակցել են հանձնաժողովի նախագահի տեղեկալ Լուսինե Բադալյանը, անդամներ Հռիփսիմե Հունանյանը, պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանը, ՀՀ ԱՆ գլխավոր քարտուղար Վարդանուշ Գրիգորյանը, Իրավաբանական վարչության պետ Աննա Մկրտումյանը, Առողջապահության եւ աշխատանքի տեսչական մարմնի ղեկավար Սլավիկ Սարգսյանը, Դեղերի շրջանառության վարչության գլխավոր տեսուչ Դավիթ Սայամյանն ու մի քանի տնտեսվարողներ:
Տնտեսվարողների տեղեկացմամբ հարցի կարգավորումը ոչ թե իրենց, այլ ՊԵԿ-ի ու ԱՆ դաշտում է: Դեղատների ներկայացուցիչները հարցի լուծման իրենց տարբերակն են ներկայացրել ու խնդրել՝ քանի դեռ կարգավորումները հստակ չեն, իրենց չտուգանել:
Երկարատեւ քննարկումներից հետո հանձնաժողովի նախագահը հորդորել է ԱՆ-ին ու ՊԵԿ-ին միասին աշխատել` բացառելու նման խնդիրներն ու դեղորայքի համար դրոշմանիշ տրամադրել միայն Առողջապահության նախարարության հավաստագրի առկայության դեպքում:
Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ թեեւ չգրանցված դեղորայքի արգելքը վաղուց գոյություն ունի, այնուամենայնիվ գտնվում էին տնտեսվարողներ, որոնք նախընտրում էին վճարել տուգանքն ու շարունակել վաճառել դրանք: Այդ է պատճառը, որ օրենսդիրը մի քանի անգամ ավելացրել է տուգանքի չափը:
Ամփոփելով հանդիպումը` Նարեկ Զեյնալյանը նշել է, որ նպատակը ոչ թե տնտեսվարողներին տուգանելն է, այլ նրանց օրենսդրական դաշտ բերելը:

The Inspection Body carried out inspection visits and found out that there is medicine with price tag stamps but not registered in the drug market: the Chair of the NA Standing Committee on Health Care Narek Zeynalyan said adding that the problem needs to be solved.
In order to discuss the problems in the drug market in the Republic of Armenia, a working debate was held on May 5 at Narek Zeynalyan’s initiative, which was attended by the Deputy Chair of the Committee Lusine Badalyan, Committee members Hripsime Hunanyan, the deputy Armen Khachatryan, the Secretary General of the RA Ministry of Health Vardanush Grigoryan, the Head of Department of Law Anna Mkrtumyan, the Acting Head of Health and Labor Inspectorate Davit Sayamyan and several entrepreneurs.
According to the entrepreneurs, the settlement of the issue is not in their field, but in the field of the State Revenue Committee and the Ministry of Health. The representatives of pharmacies presented their solution to the issue and asked not to fine them until the regulations are clear.
After long debates, the Committee Chair urged the Ministry of Health and the State Revenue Committee to work together to exclude such problems and to provide a price tag stamp for medicine only if there is a certificate from the Ministry of Health.
The Committee Chair mentioned that although the ban on unregistered drugs has existed for a long time, there were still entrepreneurs who preferred to pay the fine and continue selling them. That is the reason why the legislative body increased the amount of the fine several times.
Summarizing the meeting, Narek Zeynalyan noted that the aim is not to fine entrepreneurs, but to bring them into the legal field.