Առողջապահության բնագավառում լիցենզավորման ենթակա գործունեության տեսակների համար անհրաժեշտ գույքային եւ տեխնիկական, ինչպես նաեւ մասնագիտական հագեցվածության պահանջների մեջ պարբերաբար կատարվում են փոփոխություններ` հաշվի առնելով միջազգային փորձը, տեխնոլոգիական զարգացումները, կրթական ծրագրերի զարգացումները եւ փոփոխությունները: Լիցենզիաները դարձնելով 5 տարի ժամկետով տրվող` հնարավորություն է ստեղծվում բացառել հնացած, ոչ արդիական սարքավորումների կիրառումը, առանց համապատասխան վերապատրաստման առկայության մասնագետների աշխատանքը: Այս մասին տեղեկացրել է ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովը մայիսի 12-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է ««Լիցենզավորման մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի լրամշակված նախագիծը:
Նախարարի խոսքով նախատեսվում է վերանայել նաեւ 2002 թվականից ի վեր տրված լիցենզիաները: Նա հայտնել է, որ ներկայացվել էին մի քանի առաջարկներ, որոնք ընդունվել են:
Ի սկզբանե նախատեսվում էր, որ օրենքն ուժի մեջ կմտնի պաշտոնական հրապարակումից 6 ամիս հետո, սակայն պատգամավորների առաջարկների քննարկման արդյունքում որոշվել է, որ օրենքն ուժի մեջ կմտնի 1 տարի հետո:
Նախագիծը հանձնաժողովի դրական եզրակացությամբ կընդգրկվի ԱԺ մայիսի 23-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում:

Amendments are regularly made in necessary property and technical, as well as professional equipment for the kinds of activity subject to licensing in the sphere of health, taking into consideration the international experience, the technological developments, the developments and changes of educational programmes. Making licensees for 5-year term, an opportunity is created to exclude the use of obsolete, non-modernized equipment, the work of the specialists without relevant training. The RA Minister of Health Anahit Avanesyan informed about this.
At May 12 sitting, the NA Standing Committee on Health Care debated in the second reading the revised draft law on Making Addendum to the law on Licensing.
According to the Minister, it also designed to review the licenses given since 2022. She said that several proposals were presented, which were accepted.
From the beginning it was envisaged that the law will enter into force after 6 months of the official publication, but as a result of the deputies’ proposals a decision was made that law will enter into force after 1 year.
The with the endorsement of the Committee will be included in the draft of the agenda of the NA regular sittings to be convened on May 23.