Առողջապահության բնագավառում լիցենզավորման ենթակա գործունեության տեսակների համար անհրաժեշտ գույքային եւ տեխնիկական, ինչպես նաեւ մասնագիտական հագեցվածության պահանջների մեջ պարբերաբար կատարվում են փոփոխություններ` հաշվի առնելով միջազգային փորձը, տեխնոլոգիական զարգացումները, կրթական ծրագրերի զարգացումները եւ փոփոխությունները: Լիցենզիաները դարձնելով 5 տարի ժամկետով տրվող` հնարավորություն է ստեղծվում բացառել հնացած, ոչ արդիական սարքավորումների կիրառումը, առանց համապատասխան վերապատրաստման առկայության մասնագետների աշխատանքը: Այս մասին տեղեկացրել է ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովը մայիսի 12-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է ««Լիցենզավորման մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի լրամշակված նախագիծը:
Նախարարի խոսքով նախատեսվում է վերանայել նաեւ 2002 թվականից ի վեր տրված լիցենզիաները: Նա հայտնել է, որ ներկայացվել էին մի քանի առաջարկներ, որոնք ընդունվել են:
Ի սկզբանե նախատեսվում էր, որ օրենքն ուժի մեջ կմտնի պաշտոնական հրապարակումից 6 ամիս հետո, սակայն պատգամավորների առաջարկների քննարկման արդյունքում որոշվել է, որ օրենքն ուժի մեջ կմտնի 1 տարի հետո:
Նախագիծը հանձնաժողովի դրական եզրակացությամբ կընդգրկվի ԱԺ մայիսի 23-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում:

“Периодически вносятся изменения в имущественные, технические и профессиональные требования к видам деятельности, подлежащим лицензированию в сфере здравоохранения,  с учетом мирового опыта, технологических разработок, совершенствования и изменения учебных программ. С выдачей лицензий на пятилетний срок создается возможность исключить использование в здравоохранении устаревшего, несовременного оборудования, а также работу специалистов без соответствующей переподготовки”, - отметила министр здравоохранения А.Аванесян.
12 мая Постоянная комиссия НС по вопросам здравоохранения обсудила во втором чтении доработанный проект о внесении дополнения в закон “О лицензировании”.
По словам министра, намечается пересмотр выданных с 2002 г. лицензий. Она сообщила, что несколько представленных предложений приняты.
Изначально планировалось, что закон вступит в силу через 6 месяцев после его официального опубликования, но в итоге обсуждения предложений депутатов принято решение о вступлении документа в силу через год.
С положительным заключением комиссии проект будет включен в проект повестки дня созываемых 23 мая очередных заседаний НС.