Գործող քաղաքացիական օրենսգիրքը որոշակիորեն կարգավորում է էլեկտրոնային պայմանագրերի վերաբերյալ հարցերը, սակայն կարգավորումները հնացած են: Նախագծերով էլեկտրոնային եղանակով կնքվող պայմանագրերի եւ ընդհանրապես էլեկտրոնային առեւտրին վերաբերող կարգավորումները բերվում են ամբողջովին նոր, ժամանակակից մակարդակի: Միեւնույն ժամանակ, նախատեսվող կարգավորումներով քաղաքացին այսուհետ առավել պաշտպանված կլինի պայմանագրային հարաբերություններում: Սպառողին առավել տեսանելի կլինի, թե ինչ հարաբերությունների մեջ է նա մտնում պայմանագիր կնքելիս եւ ինչ պայմանների է համաձայնվում: Սպառողների իրավունքներն առավել լավ պաշտպանելու համար հստակ երաշխիքներ են նախատեսվում պայմանագրերի կնքման դեպքում: Նշել է ՀՀ արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանը` ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` մայիսի 15-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով «ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին», ««Առեւտրի եւ ծառայությունների մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» եւ ««Սպառողների իրավունքների պաշտպանության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» լրամշակված նախագծերի փաթեթը:
Հիմնական զեկուցողի խոսքով վերը նշված պայմանագիրն ու դրա պայմանները կազմվում են տնտեսվարողի կողմից: Սպառողը կա'մ միանում է այդ պայմանագրին, կա'մ հրաժարվում է այն կնքելուց եւ հնարավորություն չունի բանակցել կամ պայմանները փոփոխել:
«Սույն նախագիծը սահմանում է կարգավորումներ, որոնք կպաշտպանեն սպառողի շահերը»,- ընդգծել է Արդարադատության նախարարը:
Ինչ վերաբերում է հավելվածի միջոցով պայմանագիր կնքելիս որեւէ պայմանի համաձայնելուն, նախարարը նշել է, որ հավելվածում էջն ուղղակի թերթելու փոխարեն տնտեսվարողը հնարավորություն կունենա հավելյալ կոճակ սեղմելու միջոցով հստակ պատկերացում կազմել, թե ինչ պայմանների է համաձայնում: Ինչպես նաեւ, եթե հավելվածների միջոցով կնքված պայմանագրերում որեւէ պայման փոփոխության է ենթարկվում, քաղաքացին նախապես ողջամիտ ժամկետում ծանուցում է ստանալու:
Նախարարը տեղեկացրել է, որ Կառավարությունն առաջին ընթերցումից հետո ներկայացրել է գրավոր առաջարկներ, ըստ որոնց` կատարվել են որոշ խմբագրական փոփոխություններ:
Հարակից զեկույցում հանձնաժողովի փոխնախագահ Արուսյակ Ջուլհակյանն ընդգծել է, որ մարդիկ այսօր հիմնականում կատարում են առցանց առեւտուր, ինչի արդյունքում հավելյալ պաշտպանվածության խնդիր է առաջացել, հավելյալ կարգավորումների կարիք կա: Հարակից զեկուցողը նշել է, որ գործող կարգավորումները հնարավորություն չեն ընձեռում արդյունավետ կերպով պաշտպանել սպառողների իրավունքները, իսկ առաջարկվող կարգավորումները մանրակրկիտ նկարագրում են այն նոր հնարավորությունները, որոնք տրվում են սպառողներին:
Արուսյակ Ջուլհակյանն առաջարկել է հանձնաժողովին կողմ քվեարկել նախագծին: Նախագծերի փաթեթը ստացել է դրական եզրակացություն:

The current Civil Code clearly regulates the issues on electronic contracts, but the regulations are out of date. The regulations on the contracts being signed by electronic means and in general, on the electronic trade are brought to a completely new, modern level by the drafts. At the same time, from now on the citizen will be protected in the contractual relations with the designing relations. It will be more visible to the consumers, in what relations they enter while signing the contract and what conditions they agree. Distinct guarantees are envisaged for better protecting the consumers’ rights in signing contracts. The RA Minister of Justice Grigor Minasyan noted at May 15 sitting of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs, presenting for debate in the second reading the package of the revised drafts on Making Amendments and Addenda to the RA Civil Code, on Making Amendments and Addendum to the law on Trade and Services and on Making Amendments and Addenda to the law on Protection of Consumers’ Rights.
According to the key rapporteur, the abovementioned contract and its conditions are made by the entity. The consumer either joins that contract or refuses to sign it and has an opportunity to negotiate or change the conditions.
“This draft defines regulations, which will protect the consumer’s interests,” the Minister of Justice underlined.
What refers to agreeing any condition while signing the contract through appendix, the Minister mentioned that in the appendix the entity will have an opportunity instead of simply turning the page in the appendix have a distinct picture by pressing the additional button, what conditions he/she will agree with. If any condition is changes in the signed contracts, the citizen will get a notice within the reasonable period of time.
The Minister informed that the Government presented proposals in written form after the first reading, according to which, some editorial amendments were made.
In her co-report the Committee Deputy Chair Arusyak Julhakyan underscored that today, people mainly buy online, as a result of which, additional protection problem emerged, there is need of additional regulations. The co-rapporteur noted that the current regulations don’t give an opportunity to effectively protect the consumers’ rights, and proposing regulations thoroughly describe the opportunities, which are given to the consumers.
Arusyak Julhakyan proposed the Committee to vote for the draft. The package of the drafts was endorsed.