ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մայիսի 16-ին ընդունել է Կիպրոսի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Կիպրոս Գիորգալիսին: ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել վերջին տարիներին Հայաստանի եւ Կիպրոսի միջեւ ձեւավորված միջպետական եւ բազմոլորտ հարաբերությունները: Նա երախտագիտություն է հայտնել Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի գործընկերներին 2023 թվականի ապրիլի 6-ին «Հայերի նկատմամբ Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիան եւ Լեռնային Ղարաբաղում ընթացիկ իրավիճակի վերաբերյալ» բանաձեւի միաձայն ընդունման համար:
Հանդիպմանն ընդգծվել է երկու խորհրդարաններում գործող համագործակցության հանձնաժողովների դերը՝ կարեւորելով օրեր առաջ ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Կիպրոս միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ Հայկ Կոնջորյանի գլխավորած պատվիրակության այցը Կիպրոս: Բարձր է գնահատվել միջազգային տարբեր կազմակերպությունների խորհրդարանական վեհաժողովների շրջանակներում բարեկամ երկրների պատվիրակությունների միջեւ սերտ եւ արդյունավետ համագործակցությունն ու փոխաջակցությունը: «Կիպրոս կատարած իմ պաշտոնական այցից մի միտք է տպավորվել, երբ գործընկերներս ասացին, որ Կիպրոսը պատրաստ է ստանձնել Հայաստանի փաստաբանի դերը Եվրամիությունում»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը՝ հավելելով, որ Հայաստանը եւս պատրաստ է աջակցել Կիպրոսին:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել 2023 թվականի ընթացքում Կիպրոսում Հայաստանի դիվանագիտական ներկայացուցչություն բացելու կառավարության որոշմանը: Այս համատեքստում խորհրդարանի նախագահը հույս է հայտնել, որ փոխադարձության սկզբունքով Կիպրոսը Հայաստանում նույնպես ներկայացուցչություն կբացի:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահը ողջույններ է փոխանցել Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Անիտա Դիմիտրիուին՝ հույս հայտնելով, որ նրան շուտով կհյուրընկալի Հայաստանում:

16 мая Председатель НС А.Симонян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Кипр Кипроса Гиоргалиса. Спикер НС высоко оценил межгосударственные и многоотраслевые отношения, сложившиеся между Арменией и Кипром в последние годы. Он выразил благодарность коллегам из Палаты представителей Кипра за единогласное принятие резолюции от 6 апреля 2023 г. “О продолжающейся агрессии Азербайджана против армян и текущей ситуации в Нагорном Карабахе”.
На встрече подчеркнута роль действующих в двух парламентах комиссий по сотрудничеству, особо отмечен недавний визит на Кипр делегации во главе с председателем Межпарламентской комиссии НС Армения-Кипр А.Конджоряном. Высоко оценены тесное, эффективное сотрудничество и взаимная поддержка между делегациями дружественных стран в рамках парламентских ассамблей различных международных организаций. "В ходе своего официального визита на Кипр я был впечатлен предложением партнеров о готовности Кипра  взять на себя роль адвоката Армении в Евросоюзе", - отметил А.Симонян, добавив, что Армения также готова содействовать Кипру.
На встрече затронуто решение правительства об открытии дипломатического представительства Армении на Кипре в 2023 г. В этом контексте спикер парламента выразил надежду, что по принципу взаимности Кипр также откроет представительство в РА.
Председатель НС в завершение встречи передал приветствия спикеру Палаты представителей Республики Кипр Аните Димитриу, выразив надежду, что вскоре примет ее в Армении.