ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մայիսի 16-ին ընդունել է Կիպրոսի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Կիպրոս Գիորգալիսին: ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել վերջին տարիներին Հայաստանի եւ Կիպրոսի միջեւ ձեւավորված միջպետական եւ բազմոլորտ հարաբերությունները: Նա երախտագիտություն է հայտնել Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի գործընկերներին 2023 թվականի ապրիլի 6-ին «Հայերի նկատմամբ Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիան եւ Լեռնային Ղարաբաղում ընթացիկ իրավիճակի վերաբերյալ» բանաձեւի միաձայն ընդունման համար:
Հանդիպմանն ընդգծվել է երկու խորհրդարաններում գործող համագործակցության հանձնաժողովների դերը՝ կարեւորելով օրեր առաջ ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Կիպրոս միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ Հայկ Կոնջորյանի գլխավորած պատվիրակության այցը Կիպրոս: Բարձր է գնահատվել միջազգային տարբեր կազմակերպությունների խորհրդարանական վեհաժողովների շրջանակներում բարեկամ երկրների պատվիրակությունների միջեւ սերտ եւ արդյունավետ համագործակցությունն ու փոխաջակցությունը: «Կիպրոս կատարած իմ պաշտոնական այցից մի միտք է տպավորվել, երբ գործընկերներս ասացին, որ Կիպրոսը պատրաստ է ստանձնել Հայաստանի փաստաբանի դերը Եվրամիությունում»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը՝ հավելելով, որ Հայաստանը եւս պատրաստ է աջակցել Կիպրոսին:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել 2023 թվականի ընթացքում Կիպրոսում Հայաստանի դիվանագիտական ներկայացուցչություն բացելու կառավարության որոշմանը: Այս համատեքստում խորհրդարանի նախագահը հույս է հայտնել, որ փոխադարձության սկզբունքով Կիպրոսը Հայաստանում նույնպես ներկայացուցչություն կբացի:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահը ողջույններ է փոխանցել Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Անիտա Դիմիտրիուին՝ հույս հայտնելով, որ նրան շուտով կհյուրընկալի Հայաստանում:

On May 16, the RA NA Alen Simonyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Cyprus Kypros Giorgallis. The RA NA President highly appreciated the inter-state and multi-sector relations formed between Armenia and Cyprus during recent years. He expressed his gratitude to the colleagues of the House of Representatives of Cyprus for unanimously adopting the resolution on Continuous Aggression of Azerbaijan against Armenians and Current Situation in Nagorno Karabakh on April 6, 2023.
At the meeting the role of the committees on cooperation functioning in two parliaments was underscored, highlighting the visit of the delegation led by the Chair of the RA NA Armenia-Cyprus Inter-Parliamentary Committee Hayk Konjoryan to Cyprus a few days ago. The close and effective cooperation and mutual support between the delegations of the friendly countries within the framework of the parliamentary assembles of the international different organizations was highly valued. “An idea impressed me from my official visit paid to Cyprus, when my colleagues said that Cyprus is ready to assume the role of advocate for Armenia in the European Union,” Alen Simonyan noted, adding that Armenia is also ready to support Cyprus.
At the meeting reference was made to the decision of the Government to open a diplomatic representation of Armenia in Cyprus during the year 2023. In this context, the Speaker of Parliament expressed hope that on the principle of reciprocity Cyprus will also open a representation in Armenia.
At the end of the meeting the RA NA conveyed greetings to the President of the House of Representatives of the Republic of Cyprus Annita Demetriou, expressing hope that he will host her in Armenia soon.