Նախագծի մշակումը պայմանավորված է գործող օրենքում առկա անորոշությունները վերացնելու եւ Հանրային հեռարձակողի  կառավարման, ինչպես նաեւ Կարգավորող պետական մարմիններում կին  թեկնածուների համար առկա խոչընդոտները նվազեցնելու անհրաժեշտությամբ: Այս մասին ասել է ԱԺ պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը:
Պատգամավորներ Լիլիթ Գալստյանի եւ Էլինար Վարդանյանի հեղինակած ««Տեսալսողական մեդիայի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը քննարկվել է ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի` մայիսի 16-ի նիստում:
Ըստ Լիլիթ Գալստյանի` Հայաստանը տարիներ շարունակ մի շարք միջազգային կոնվենցիաների եւ համաձայնագրերի է միացել` պարտավորվելով ապահովել կանանց առավելագույն ներկայացվածություն եւ լիակատար հավասարություն: Նրա խոսքով հրաշալի պատրաստված կանայք ունենք, որոնք կարող են արժանվույնս ներկայացնել հանրային շահերը:
«Ըստ էության` թղթի վրա հրաշալի պատկեր ունենք, սակայն մեխանիզմների եւ արդյունքների առումով դաշտը խոցելի է»,- նշել է նախագծի հեղինակը` հավելելով, որ օրենսդրական ամրագրումներով եւ քաղաքական կամքով կարող ենք շտկել իրավիճակը: Փոփոխությամբ մասնակիորեն կհաղթահարվի Հանրային հեռարձակողի խորհրդում եւ Կարգավորող պետական մարմնում կանանց թերի ներկայացվածությունը, հանրային ընկալումներում կարժեւորվի կանանց ներուժի արդյունավետ կիրառման անհրաժեշտությունը, գենդերազգայուն մոտեցման արդյունքում օրենսդրական մակարդակում Հայաստանը կհաստատի խտրականության կանխարգելմանն ու կանանց իրավահավասարությանն ուղղված իր միջազգային եւ ներազգային պարտականությունների ուղղությամբ քայլերը:
Նախագծով առաջարկվել է, որ Հանրային հեռարձակողի կառավարման, ինչպես նաեւ Կարգավորող պետական մարմինների կազմում որեւէ սեռի ներկայացվածությունը երկուսից պակաս չլինի:
Ողջունելով առաջարկվող փոփոխությունը` պատգամավոր Հասմիկ Հակոբյանն առաջարկել է մեկ սեռի նվազագույն ներկայացվածությունը երկուսի փոխարեն դարձնել երեքը:
Հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Թագուհի Ղազարյանը եւս ողջունել է ներկայացված փոփոխությունը` առաջարկելով աշխատանքային կարգով քննարկել պատգամավոր Հասմիկ Հակոբյանի առաջարկը:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Ավետ Պողոսյանը նշել է, որ Կառավարությունը կողմ է օրինագծին:
Նախագիծը ստացել է դրական եզրակացություն: ԱԺ խորհրդին կառաջարկվի այն ընդգրկել ԱԺ ութերորդ գումարման հինգերորդ նստաշրջանի 2023 թվականի մայիսի 23-ին գումարվող ԱԺ հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում:

“Развитие проекта обусловлено необходимостью устранения неясностей в действующем законодательстве и уменьшения препятствий для женщин-кандидатов в руководство Общественного вещателя, а также в органы государственного регулирования”, - отметила депутат Л.Галстян.
16 мая заседании Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта обсужден проект о внесении изменений и дополнений в закон “Об аудиовизуальных медиа", в авторстве депутатов Л.Галстян и Э.Варданян.
По Галстян, Армения в течение многих лет присоединилась к ряду международных конвенций и соглашений, обязавшись обеспечить максимальное представительство и полное равенство женщин. По ее словам, у нас есть прекрасно подготовленные женщины, способные представлять интересы общества.
“По сути, на бумаге складывается радужная картина, но с точки зрения механизмов и результатов поле уязвимо”, - заметила соавтор проекта, добавив, что можно исправить ситуацию законодательными положениями и политической волей. Изменения частично преодолеют неполное представительство женщин в Совете Общественного вещателя и Регулирующем государственном органе, в общественном сознании будет цениться необходимость эффективного использования женского потенциала, в результате гендерно-чувствительного   подхода Армения на законодательном уровне подтвердит шаги по выполнению своих международных и внутринациональных обязательств по предотвращению дискриминации и равенству прав женщин.
Проектом предлагается, чтобы представительство любого пола в руководстве Общественного вещателя, а также в регулирующих государственных органах не могло быть менее двух.
По повестке заседания выступили также заместитель председателя комиссии Т.Казарян, депутат А.Акопян.
Заместитель министра высокотехнологичной промышленности А.Погосян отметил, что правительство поддерживает законопроект.
Проект получил положительное заключение. Совету НС будет предложено включить его в проект повестки дня созываемых 23 мая очередных заседаний парламента.