Նախագծի մշակումը պայմանավորված է գործող օրենքում առկա անորոշությունները վերացնելու եւ Հանրային հեռարձակողի  կառավարման, ինչպես նաեւ Կարգավորող պետական մարմիններում կին  թեկնածուների համար առկա խոչընդոտները նվազեցնելու անհրաժեշտությամբ: Այս մասին ասել է ԱԺ պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը:
Պատգամավորներ Լիլիթ Գալստյանի եւ Էլինար Վարդանյանի հեղինակած ««Տեսալսողական մեդիայի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը քննարկվել է ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի` մայիսի 16-ի նիստում:
Ըստ Լիլիթ Գալստյանի` Հայաստանը տարիներ շարունակ մի շարք միջազգային կոնվենցիաների եւ համաձայնագրերի է միացել` պարտավորվելով ապահովել կանանց առավելագույն ներկայացվածություն եւ լիակատար հավասարություն: Նրա խոսքով հրաշալի պատրաստված կանայք ունենք, որոնք կարող են արժանվույնս ներկայացնել հանրային շահերը:
«Ըստ էության` թղթի վրա հրաշալի պատկեր ունենք, սակայն մեխանիզմների եւ արդյունքների առումով դաշտը խոցելի է»,- նշել է նախագծի հեղինակը` հավելելով, որ օրենսդրական ամրագրումներով եւ քաղաքական կամքով կարող ենք շտկել իրավիճակը: Փոփոխությամբ մասնակիորեն կհաղթահարվի Հանրային հեռարձակողի խորհրդում եւ Կարգավորող պետական մարմնում կանանց թերի ներկայացվածությունը, հանրային ընկալումներում կարժեւորվի կանանց ներուժի արդյունավետ կիրառման անհրաժեշտությունը, գենդերազգայուն մոտեցման արդյունքում օրենսդրական մակարդակում Հայաստանը կհաստատի խտրականության կանխարգելմանն ու կանանց իրավահավասարությանն ուղղված իր միջազգային եւ ներազգային պարտականությունների ուղղությամբ քայլերը:
Նախագծով առաջարկվել է, որ Հանրային հեռարձակողի կառավարման, ինչպես նաեւ Կարգավորող պետական մարմինների կազմում որեւէ սեռի ներկայացվածությունը երկուսից պակաս չլինի:
Ողջունելով առաջարկվող փոփոխությունը` պատգամավոր Հասմիկ Հակոբյանն առաջարկել է մեկ սեռի նվազագույն ներկայացվածությունը երկուսի փոխարեն դարձնել երեքը:
Հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Թագուհի Ղազարյանը եւս ողջունել է ներկայացված փոփոխությունը` առաջարկելով աշխատանքային կարգով քննարկել պատգամավոր Հասմիկ Հակոբյանի առաջարկը:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Ավետ Պողոսյանը նշել է, որ Կառավարությունը կողմ է օրինագծին:
Նախագիծը ստացել է դրական եզրակացություն: ԱԺ խորհրդին կառաջարկվի այն ընդգրկել ԱԺ ութերորդ գումարման հինգերորդ նստաշրջանի 2023 թվականի մայիսի 23-ին գումարվող ԱԺ հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում:

The development of the draft is conditioned by the necessity to eliminate the ambiguities in the current law and to reduce the obstacles for the women candidates in the management of the Public Broadcaster, as well as in the state regulatory bodies. The NA deputy Lilit Galstyan stated about this.
The draft law on Making Amendments and Addenda to the Law on Audiovisual Media authored by the deputies Lilit Galstyan and Elinar Vardanyan was debated at May 16 sitting of the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport.
According to Lilit Galstyan, Armenia has joined a number of international conventions and agreements for years, committing to ensure maximum representation and full equality of women. According to her, we have wonderfully trained women who can represent the public interests.
The draft proposed that the representation of any gender in the management of the Public Broadcaster, as well as in the regulatory state bodies, should not be less than two.
Welcoming the proposed amendment, the deputy Hasmik Hakobyan offered her colleagues to change the minimum representation of one gender to three instead of two.
The Deputy Chair of the Committee Taguhi Ghazaryan welcomed the proposed amendment as well, suggesting to debate the proposal of the deputy Hasmik Hakobyan in working order.
The RA Deputy Minister of High-Tech Industry Avet Poghosyan mentioned that the Government is in favor of the bill.
The draft was endorsed. It will be proposed to the NA Council to include it in the draft agenda of the fifth session of the eighth convocation of the National Assembly on 23 May 2023.