ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը մայիսի 17-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկել է «Պետական գույքի մասնավորեցման 2017-2020 թվականների ծրագրի կատարման 2022 թվականի տարեկան հաշվետվությունը հաստատելու մասին» օրենքի նախագիծը, որի նպատակն է տրամադրել պետական գույքի մասնավորեցման ծրագրում ընդգրկված ընկերությունների (գույքի) նկատմամբ 2022 օրացուցային տարում իրականացված մասնավորեցման գործարքների, լուծարման գործընթացի մասին տեղեկությունները, ինչպես նաեւ ներկայացնել պայմանագրային պարտավորությունների կատարման ընթացքը` հնարավորություն տալով նաեւ իրազեկել հանրությանը մասնավորեցման գործընթացի վերաբերյալ:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարության պետական գույքի կառավարման կոմիտեի նախագահ Առնակ Ավետիսյանը նշել է, որ հաշվետու ժամանակաշրջանում մասնավորեցումից ստացված միջոցները կազմել են 845,281.16 հազար դրամ, որից` ընկերությունների մասնավորեցումից ստացված միջոցները` 826,215.15 հազար դրամ, նախորդ տարիներին մասնավորեցված «փոքր» օբյեկտներից հաշվետու ժամանակահատվածում տարաժամկետ վճարման ենթակա վճարումներից ստացված միջոցները` 19,066.01 հազար դրամ: Սեփականաշնորհման հաշվին պետական բյուջե մուտքագրվել է 607,020.09 հազար դրամ, իսկ համայնքների բյուջեներ 238,261.07 հազար դրամ:
Նշվել է նաեւ, որ հաշվետու ժամանակահատվածում դասական աճուրդով վաճառվել են մեկ ընկերության պետական սեփականություն հանդիսացող բաժնետոմսերը եւ 55 անվանումով պետական միջոցները, իսկ ուղղակի վաճառքով` մեկ պետական սեփականություն հանդիսացող բաժնետոմսերը:
Ըստ Առնակ Ավետիսյանի` «Հերհեր» եւ «Արմենիկում» փակ բաժնետիրական ընկերություններն ընդգրկվել են մասնավորեցման ծրագրում: Վերջինում կատարված աուդիտի արդյունքում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ: Հիմնական զեկուցողը տեղեկացրել է, որ երկու ընկերություններում էլ իրականացվում են մասնավորեցման նախապատրաստական աշխատանքներ: «Մեր քաղաքականությունն այն է, որ կազմակերպությունները ներկայացվեն մասնավորեցման առողջ վիճակում եւ ներդրումների համար լինեն գրավիչ»,- ասել է Առնակ Ավետիսյանը:
Նա պատասխանել է պատգամավորների` մասնավորեցման խնդիրների վերաբերյալ հարցերին:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը տեղեկացրել է, որ հիմնական զեկուցողի կողմից ընդունվել են ԱԺ փորձագիտական եւ վերլուծական վարչության ներկայացրած առաջարկությունները, ինչի արդյունքում օրինագիծը լրամշակվել է:

At May 17 sitting, the NA Standing Committee on Economic Affairs debated in the first reading the draft law on Approving the 2022 Annual Report of the Implementation of the State Property Privatization Programme for 2017-2020, the aim of which is to provide information on privatization deals carried out in 2022 calendar year towards the companies included in the state property privatization programme and the dissolution process, as well as present the procedure of the fulfilment of the contractual obligations, giving an opportunity to inform the community about the privatization process.
The Head of the State Property Management Committee of the RA Ministry of Territorial Administration and Infrastructure Arnak Avetisyan noted that during the reporting period the means received from the privatization was 845.281.16 thousand drams. 607.020.09 thousand drams entered to the state budget at the expense of privatization, and 238.261.07 drams – to the budgets of communities.
It was also noted that during the reporting period, the shares being state property of one company with classic auction and the state means with 55 names were sold, and with direct sale - the shares one state property.
According to Arnak Avetisyan,, Herher and Armenicum Close Joint Stock Companies were included in the privatization programme. As a result of the audit carried out by the latter, criminal proceedings was initiated. The key rapporteur informed that privatization preparatory works are done in two companies. “Our policy is to present the organizations in healthy state and be attractive for the investments,” Arnak Avetisyan.
He answered to deputies’ questions on the privatization problems.
The Deputy Chair of the Standing Committee on Economic Affairs Babken Tunyan informed that the proposals presented by the NA Expertise and Analytical Department were accepted by the key rapporteur, as a result of which, the bill was revised.