Առաջարկվում է պետական սեփականություն համարվող գույքի, այդ թվում` պետական հողամասերի օտարումից 30 տոկոս չափաբաժին փոխանցել համայնքի բյուջե: Գործող կարգավորումներով պետական գույքի օտարման դեպքում էր միայն փոխանցվում, իսկ առաջարկվող փոփոխությունների արդյունքում կփոխանցվի նաեւ պետական սեփականության հողամասերի օտարումից: ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանի գնահատմամբ առաջարկվող կարգավորումները համայնքների բյուջետային կարողությունների ու հնարավորությունների մեծացման, ֆինանսական ապակենտրոնացման համատեքստում են:
«ՀՀ բյուջետային համակարգի մասին», «Տեղական ինքնակառավարման մասին» եւ «Երեւան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքներում նախատեսվող փոփոխությունները քննարկվել են Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում:
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արման Ղազարյանին հետաքրքրել է, թե ինչով է պայմանավորված 30 տոկոսի շեմ սահմանելը: Համայնքների համաչափ զարգացման եւ հզորացման տեսանկյունից պատգամավորները կարեւորել են վերոնշյալ չափաբաժնի ավելացումը գոնե 50 տոկոսի չափով:
Փոխնախարարի գնահատմամբ 30 տոկոսի շեմ սահմանելը բյուջեի հնարավորությունների տեսանկյունից կշռադատված է: Նա ընդգծել է, որ, այդուհանդերձ, քննարկվել է ե'ւ 50 տոկոս, ե'ւ 100 տոկոս սահմանելու հարցը:
«Գույքի 30 տոկոսի ընդունված պրակտիկա ունենք, բյուջետային պլանավորման ու կանխատեսումների արդյունքում դա տեսանելի է: Հողի մասով 30 տոկոսը եւս գնահատել ենք, գիտենք, թե ինչքան հող է օտարվել նախկին տարիներին, եւ բյուջեի վրա ազդեցության տեսանկյունից այդ 30 տոկոսը գնահատելի է: Այսինքն` մեծ ցնցում չէ»,- նշել է Վաչե Տերտերյանը եւ հավելել` որքան համայնքների հնարավորությունները մեծանան, այնքան լավ, բայց դա ունի չափ, հնարավորություն եւ նպատակահարմարություն:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունից Մաթեւոս Ասատրյանը բարձրացրել է մարզերին եւ Երեւան քաղաքին նույն չափաբաժնով շեմ սահմանելու նպատակահարմարության հարցը եւ նշել, որ Երեւանի պարագայում մեծ գումար կկազմի, իսկ համայնքների դեպքում` ոչ:
«Այդքան տարի տրվել են այդ հողատարածքները համայնքներին, բայց համայնքներն օգտակար օգտագործե՞լ են դրանք: Համայնքներում հողերի բաշխվածությունը բերում է լուրջ ներդրումային խնդիրների: Թվում է, թե լավ բան ենք արել, հողերը բաժանել ենք ժողովրդին, բայց դա մեծ խնդիր է առաջացնում համայնքների զարգացման առումով»,- փաստել է պատգամավորը:
Նախորդ տարիների վիճակագրական տվյալները ներկայացնելով` Վաչե Տերտերյանը նշել է, որ վերջին տասը տարիներին համայնքներում օտարվել են 366,5 հեկտար մակերեսով հողամասեր` ընդհանուր 143 մլն դրամով: Առաջարկվող փոփոխության կիրառման արդյունքում համայնքներին կփոխանցվի 143 մլն դրամի 30 տոկոսը:

It is proposed to transfer 30% from the alienation of the property belonging to the state, including the state plots of land to the community budget. In case of alienation of the state property with the current regulations was only transferred, and as a result of proposing amendments, it will be transferred also to the alienation of the plots of land of state property. As the RA Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Vache Terteryan assessed, the proposing regulations are in the context of budgetary capacities of the communities and increase of possibilities and financial decentralization.
The amendments being designed in the laws on RA Budgetary System, on Local Self-Government and on Local Self-Government in the City of Yerevan were debated at the sitting of the Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment.
The deputy of Armenia Faction Arman Ghazaryan inquired about establishing 30 percent threshold. In terms of proportional development and strengthening of the communities, the deputies emphasized the increase of the abovementioned ratio at least by 50%.
According to the Deputy Minister, establishing 30% threshold, is considered in terms of the budget possibilities. He underlined that, nevertheless, the issue of establishing 50% and 100% was debated.
Matevos Asatryan from the Civil Contract Faction raised the issue of the expediency of establishing threshold with the same ratio to the marzes/regions and the city of Yerevan and mentioned that in case of Yerevan, it will be a big some of money, and in case of communities – not big.
“During all these years, those plots of lands were given to the communities, have the communities used them efficiently? It seems to be we have done good thing, we have delivered the lands to the people, but it causes a big problem in the aspect of community development,” the deputy states.
As a result of the enforcement of the proposing amendment, 30% of 143 million drams will be transferred to the communities.