Մայիսի17-ին Թբիլիսիում տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի եւ Վրաստանի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի համատեղ անդրանիկ նիստը: Հայկական կողմից նիստին մասնակցել են ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը, հանձնաժողովի անդամներ Էդուարդ Աղաջանյանը եւ Հռիփսիմե Գրիգորյանը, ինչպես նաեւ Վրաստանում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Աշոտ Սմբատյանը: Վրացական կողմից նիստին մասնակցել են Վրաստանի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Նիկոլոս Սամխարաձեն, Վրաստանի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի առաջին փոխնախագահ Մարիամ Լաշխին եւ Վրաստանի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամներ Դավիթ Մատիկաշվիլին եւ Գրիգոլ Վաշաձեն:
Ջերմորեն ողջունելով ՀՀ ԱԺ պատգամավորներին` Վրաստանի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ Հայաստանն ու Վրաստանը կապված են պատմամշակութային մեծ ժառանգությամբ` այդ կապը բնորոշելով որպես շատ յուրօրինակ:
Նիկոլոս Սամխարաձեն, անդրադառնալով միջխորհրդարանական համագործակցությանը, ընդգծել է խորհրդարանական դիվանագիտության կարեւորությունը եւ հավելել, որ հանձնաժողովների միջեւ պարբերաբար հանդիպումներն իրենց հերթին կբերեն ցանկալի արդյունքի` ի շահ մեր տարածաշրջանի:
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար եւ նշել Հայաստանի ու Վրաստանի միջեւ երկկողմ ռազմավարական գործընկերության հաստատման անհրաժեշտությունը: Նշվել է, որ աշխարհաքաղաքական լուրջ փոփոխությունների պայմաններում շատ կարեւոր է Վրաստանի դերը տարածաշրջանում կայունություն հաստատելու գործում:
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ Հռիփսիմե Գրիգորյանը նշել է, որ մարտահրավերները, որոնց բախվում են Հայաստանն ու Վրաստանը, շատ նման են եւ անհրաժեշտ է միավորել ջանքերը դրանք հաղթահարելու համար:
Նիկոլոս Սամխարաձեն նշել է, որ անհրաժեշտ է ավարտին հասցնել Հայաստանի եւ Վրաստանի սահմանագծման եւ սահմանազատման գործընթացները, եւ դրանք պետք է կատարվեն ամբողջ տարածաշրջանում` Հայաստան-Ադրբեջան, Վրաստան-Ադրբեջան, Հայաստան-Վրաստան:
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ Էդուարդ Աղաջանյանը նույնպես կարեւորել է սահմանագծման եւ սահմանազատման հարցերը, ապա նշել, որ Հայաստանի եւ Վրաստանի ապագան միասին է:
Հանդիպման ավարտին կողմերը պայմանավորվել են ՀՀ ԱԺ եւ Վրաստանի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովների համատեղ հաջորդ նիստն անցկացնել Երեւանում:

17 мая в Тбилиси состоялось первое совместное заседание внешнеполитических постоянных комиссий НС РА и Парламента Грузии. С армянской стороны в заседании приняли участие председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям С.Ханданян, члены комиссии Э.Агаджанян и Р.Григорян, а также Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Грузии А.Смбатян. С грузинской стороны – председатель   Комиссии по внешним отношениям Парламента Грузии Н.Самхарадзе, первый заместитель председателя комиссии М.Лашхи и члены комиссии Д.Матикашвили и Г.Вашадзе.
Тепло приветствуя депутатов НС РА, председатель   внешнеполитической комиссии грузинского парламента отметил, что Армения и Грузия связаны большим и уникальным историко-культурным наследием.
Касаясь межпарламентского сотрудничества, Н.Самхарадзе подчеркнул важность парламентской дипломатии, добавив, что регулярные встречи между комиссиями, в свою очередь, принесут желаемый результат на благо нашего региона.
Председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям С.Ханданян, выразив признательность за теплый прием, отметил необходимость установления двустороннего стратегического партнерства между Арменией и Грузией. Отмечено, что в условиях серьезных геополитических изменений роль Грузии в установлении стабильности в регионе крайне важна.
Член внешнеполитической комиссии НС Р.Григорян подчеркнула, что вызовы, стоящие перед Арменией и Грузией, очень схожи и для их преодоления необходимо объединить усилия.
Н.Самхарадзе отметил, что необходимо завершить процессы демаркации и делимитации Армении и Грузии, и сделать это нужно во всем регионе: Армения-Азербайджан, Грузия-Азербайджан, Армения-Грузия.
Член внешнеполитической комиссии НС Э.Агаджанян также акцентировал внимание на вопросах демаркации и делимитации границ, отметив затем, что будущее Армении и Грузии – быть вместе.
В завершение встречи стороны договорились провести в Ереване следующее совместное заседание внешнеполитических комиссий НС РА и Парламента Грузии.