Մայիսի17-ին Թբիլիսիում տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի եւ Վրաստանի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի համատեղ անդրանիկ նիստը: Հայկական կողմից նիստին մասնակցել են ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը, հանձնաժողովի անդամներ Էդուարդ Աղաջանյանը եւ Հռիփսիմե Գրիգորյանը, ինչպես նաեւ Վրաստանում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Աշոտ Սմբատյանը: Վրացական կողմից նիստին մասնակցել են Վրաստանի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Նիկոլոս Սամխարաձեն, Վրաստանի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի առաջին փոխնախագահ Մարիամ Լաշխին եւ Վրաստանի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամներ Դավիթ Մատիկաշվիլին եւ Գրիգոլ Վաշաձեն:
Ջերմորեն ողջունելով ՀՀ ԱԺ պատգամավորներին` Վրաստանի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ Հայաստանն ու Վրաստանը կապված են պատմամշակութային մեծ ժառանգությամբ` այդ կապը բնորոշելով որպես շատ յուրօրինակ:
Նիկոլոս Սամխարաձեն, անդրադառնալով միջխորհրդարանական համագործակցությանը, ընդգծել է խորհրդարանական դիվանագիտության կարեւորությունը եւ հավելել, որ հանձնաժողովների միջեւ պարբերաբար հանդիպումներն իրենց հերթին կբերեն ցանկալի արդյունքի` ի շահ մեր տարածաշրջանի:
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար եւ նշել Հայաստանի ու Վրաստանի միջեւ երկկողմ ռազմավարական գործընկերության հաստատման անհրաժեշտությունը: Նշվել է, որ աշխարհաքաղաքական լուրջ փոփոխությունների պայմաններում շատ կարեւոր է Վրաստանի դերը տարածաշրջանում կայունություն հաստատելու գործում:
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ Հռիփսիմե Գրիգորյանը նշել է, որ մարտահրավերները, որոնց բախվում են Հայաստանն ու Վրաստանը, շատ նման են եւ անհրաժեշտ է միավորել ջանքերը դրանք հաղթահարելու համար:
Նիկոլոս Սամխարաձեն նշել է, որ անհրաժեշտ է ավարտին հասցնել Հայաստանի եւ Վրաստանի սահմանագծման եւ սահմանազատման գործընթացները, եւ դրանք պետք է կատարվեն ամբողջ տարածաշրջանում` Հայաստան-Ադրբեջան, Վրաստան-Ադրբեջան, Հայաստան-Վրաստան:
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ Էդուարդ Աղաջանյանը նույնպես կարեւորել է սահմանագծման եւ սահմանազատման հարցերը, ապա նշել, որ Հայաստանի եւ Վրաստանի ապագան միասին է:
Հանդիպման ավարտին կողմերը պայմանավորվել են ՀՀ ԱԺ եւ Վրաստանի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովների համատեղ հաջորդ նիստն անցկացնել Երեւանում:

On May 17, the joint first meeting of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations and the Foreign Relations Committee of Georgian Parliament took place in Tbilisi. The Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Sargis Khandanyan, the Committee members Eduard Aghajanyan and Hripsime Grigoryan, as well as the RA Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Georgia Ashot Smbatyan took part in the meeting from the Armenian side. The Chairperson of the Foreign Relations Committee of Georgian Parliament Nikoloz Samkharadze, the First Deputy Chairperson of the Foreign Relations Committee of Georgian Parliament Mariam Lashkhi, and the members of the Foreign Relations Committee of Parliament of Georgia David Matikashvili and Grigol Vashadze took part in the meeting from the Georgian side.
Warmly welcoming the RA NA deputies, the Chairperson of the Foreign Relations Committee of Georgian Parliament noted that Armenia and Georgia are connected by a great historical and cultural heritage, characterizing that connection as very unique.
Touching upon the inter-parliamentary cooperation, Nikoloz Samkharadze underlined the importance of parliamentary diplomacy and added that the regular meetings between the committees will in its turn bring the desired result for the benefit of our region.
The Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Sargis Khandanyan expressed his gratitude for the warm welcome and mentioned the necessity to establish a bilateral strategic cooperation between Armenia and Georgia. It was noted that in the conditions of serious geopolitical changes, the role of Georgia in establishing stability in the region is very important.
The member of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Hripsime Grigoryan stated that the challenges that Armenia and Georgia face are very common, and it is necessary to unite efforts to overcome them.
Nikoloz Samkharadze noted that it is necessary to finish the processes of demarcation and delimitation of Armenia and Georgia, and they should be done in the whole region: Armenia-Azerbaijan, Georgia-Azerbaijan, Armenia-Georgia.
The member of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Eduard Aghajanyan also highlighted the issues of delimitation and demarcation, then stated that the future of Armenia and Georgia is together.
At the end of the meeting, the parties agreed to hold the next joint meeting of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations and the Foreign Relations Committee of Parliament of Georgia in Yerevan.