Հայաստանում կատարված հանցագործությունների վերաբերյալ քրեական գործերի մոտ 95 տոկոսը քննվում է Քննչական կոմիտեում: Քրեական գործերի նման քանակական աճի պայմաններում Քննչական կոմիտեի քննիչների օրական աշխատաժամանակը հաճախ հասնում է 12-13 ժամի: ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արսեն Այվազյանի խոսքով վերջիններս հաճախ աշխատում են ոչ աշխատանքային ժամերի եւ օրերի:
«Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում փոփոխություններով Կառավարությունն առաջարկում է Քննչական կոմիտեում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձանց վճարել ամսական հավելում` պաշտոնային դրույքաչափի 92 տոկոսի չափով: Պատգամավորները հարցն առաջին ընթերցմամբ քննարկել են մայիսի 23-ի ԱԺ նիստում:
Զեկուցողի տեղեկացմամբ 2020 թվականի դրությամբ Կոմիտեի վարույթում քննվել է 32.483 քրեական գործ, 2021 թվականին` 41.883 քրեական գործ,  2022 թվականին` 59.830 քրեական վարույթ: Եթե 2020 թվականին մեկ քննիչի միջին տարեկան ծանրաբեռնվածությունը կազմել է 73 վարույթ, ապա 2021 թվականին դրանց թիվը կազմել է 87, իսկ 2022 թվականին` 111 վարույթ:
Արսեն Այվազյանի խոսքով նախագծով առաջարկվող կարգավորումները փոխկապակցված են ՀՀ դատական եւ իրավական բարեփոխումների 2019-2023 թվականների ռազմավարության, ինչպես նաեւ 2019-2022 թվականների Հակակոռուպցիոն ռազմավարության հետ. «Ռազմավարություններից հետեւում է, որ անհրաժեշտ է իրականացնել քննիչների աշխատավարձերի բարձրացում»,- ընդգծել է զեկուցողը:
Արսեն Այվազյանը պատասխանել է պատգամավորների հարցադրումներին: Դրանք վերաբերել են համակարգում ատեստացիայի անցկացման արդյունքում հավելավճարի տրամադրման հնարավորությանը, քննիչների գերծանրաբեռնվածությանը եւ այլն:
Արսեն Այվազյանի տեղեկացմամբ սկսնակ քննիչի աշխատավարձը կազմում է մոտ 300 հազար դրամ, հավելումների դեպքում այն կկազմի շուրջ 570 հազար դրամ: Ի պատասխան պատգամավոր Արսեն Թորոսյանի հարցին` զեկուցողն ընդգծել է, որ քննիչների հաստիքների ավելացումը ծանրաբեռնվածության նվազեցման չի բերելու. «Արհեստավարժ քննիչը հարցաքննություն միջինում իրականացնում է երկու ժամում, իսկ սկսնակը` ավելի դանդաղ: Մենք ունենում ենք քրեական գործերի ծանրաբեռնվածության աճ նաեւ սկսնակ քննիչներով պայմանավորված»,- պարզաբանել է ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալը: Ըստ նրա` ռիսկայնությամբ, գերծանրաբեռնվածությամբ եւ սոցիալական ցածր երաշխիքներով պայմանավորված` համակարգում առկա է արտահոսք եւ կառույցի նկատմամբ պակաս գրավչություն:
ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը, անդրադառնալով նախաձեռնությամբ առաջարկվող կարգավորումներին, նշել է, որ դրանք Կառավարության` ռազմավարական մոտեցումների մի մասի իրականացումն են: «Մենք` որպես քաղաքական թիմ, բազմիցս հայտարարել ենք, որ պետական ծառայողները պետք է համարժեք աշխատավարձ ստանան, քանի որ նրանց աշխատանքն ուղիղ կապված է ՀՀ զարգացման, կառավարման արդյունավետության բարձրացման հետ»:
Գլխադասային` ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է հանձնաժողովի անդամ Ալխաս Ղազարյանը: Նա եւ ելույթ ունեցող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Հերիքնազ Տիգրանյանն ու Արմեն Խաչատրյանը ողջունել են նախաձեռնությունը:

About 95% of criminal cases regarding crimes committed in Armenia are investigated by the Investigative Committee. Under the conditions of such a quantitative increase in criminal cases, the daily working time of investigators of the Investigative Committee often reaches 12-13 hours. According to the Deputy Chairman of the RA Investigative Committee Arsen Ayvazyan, they often work non-working hours and days.
With the amendments to the Law on Remuneration of Persons Holding State Positions and State Service Positions, the Government proposes to pay a monthly surcharge in the amount of 92% of the official rate to persons holding autonomous positions in the Investigative Committee. The deputies debated the issue at May 23 NA sitting in the first reading.
According to the rapporteur, as of 2020, 32.483 criminal cases were examined in the Committee’s proceedings, in 2021 – 41.883 criminal cases, in 2022 – 59.830 criminal proceedings. If in 2020 the average annual workload of one investigator was 73 proceedings, in 2021 their number was 87, and in 2022 - 111 proceedings.
According to Arsen Ayvazyan, the regulations proposed by the draft are interrelated with the RA judicial and legal reform strategy for 2019-2023, as well as the anti-corruption strategy for 2019-2022.
Arsen Ayvazyan responded to the deputies’ questions. They referred to the possibility of providing a surcharge as a result of the attestation in the system, the overload of the investigators, etc.
According to Arsen Ayvazyan, the salary of a junior investigator is about 300 thousand AMD, in case of a surcharge it will be about 570 thousand AMD. In response to the deputy Arsen Torosyan’s question, the rapporteur underscored that increasing the number of positions of investigators will not reduce the workload. According to him, due to riskiness, overcrowding and low social guarantees, there is less attractiveness to the structure.
The NA Vice President Hakob Arshakyan, touching upon the regulations proposed by the initiative, mentioned that they are the implementation of a part of the strategic approaches of the Government. “We, as a political team, have repeatedly stated that civil servants should receive an adequate salary, because their work is directly related to the development of the RA, increasing the efficiency of administration.”
The member of the NA Standing (Head) Committee on State and Legal Affairs Alkhas Ghazaryan presented the endorsement of the Committee. She and the speaking deputies of the Civil Contract Faction Heriknaz Tigranyan and Armen Khachatryan welcomed the initiative.