Հայաստանում կատարված հանցագործությունների վերաբերյալ քրեական գործերի մոտ 95 տոկոսը քննվում է Քննչական կոմիտեում: Քրեական գործերի նման քանակական աճի պայմաններում Քննչական կոմիտեի քննիչների օրական աշխատաժամանակը հաճախ հասնում է 12-13 ժամի: ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արսեն Այվազյանի խոսքով վերջիններս հաճախ աշխատում են ոչ աշխատանքային ժամերի եւ օրերի:
«Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում փոփոխություններով Կառավարությունն առաջարկում է Քննչական կոմիտեում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձանց վճարել ամսական հավելում` պաշտոնային դրույքաչափի 92 տոկոսի չափով: Պատգամավորները հարցն առաջին ընթերցմամբ քննարկել են մայիսի 23-ի ԱԺ նիստում:
Զեկուցողի տեղեկացմամբ 2020 թվականի դրությամբ Կոմիտեի վարույթում քննվել է 32.483 քրեական գործ, 2021 թվականին` 41.883 քրեական գործ,  2022 թվականին` 59.830 քրեական վարույթ: Եթե 2020 թվականին մեկ քննիչի միջին տարեկան ծանրաբեռնվածությունը կազմել է 73 վարույթ, ապա 2021 թվականին դրանց թիվը կազմել է 87, իսկ 2022 թվականին` 111 վարույթ:
Արսեն Այվազյանի խոսքով նախագծով առաջարկվող կարգավորումները փոխկապակցված են ՀՀ դատական եւ իրավական բարեփոխումների 2019-2023 թվականների ռազմավարության, ինչպես նաեւ 2019-2022 թվականների Հակակոռուպցիոն ռազմավարության հետ. «Ռազմավարություններից հետեւում է, որ անհրաժեշտ է իրականացնել քննիչների աշխատավարձերի բարձրացում»,- ընդգծել է զեկուցողը:
Արսեն Այվազյանը պատասխանել է պատգամավորների հարցադրումներին: Դրանք վերաբերել են համակարգում ատեստացիայի անցկացման արդյունքում հավելավճարի տրամադրման հնարավորությանը, քննիչների գերծանրաբեռնվածությանը եւ այլն:
Արսեն Այվազյանի տեղեկացմամբ սկսնակ քննիչի աշխատավարձը կազմում է մոտ 300 հազար դրամ, հավելումների դեպքում այն կկազմի շուրջ 570 հազար դրամ: Ի պատասխան պատգամավոր Արսեն Թորոսյանի հարցին` զեկուցողն ընդգծել է, որ քննիչների հաստիքների ավելացումը ծանրաբեռնվածության նվազեցման չի բերելու. «Արհեստավարժ քննիչը հարցաքննություն միջինում իրականացնում է երկու ժամում, իսկ սկսնակը` ավելի դանդաղ: Մենք ունենում ենք քրեական գործերի ծանրաբեռնվածության աճ նաեւ սկսնակ քննիչներով պայմանավորված»,- պարզաբանել է ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալը: Ըստ նրա` ռիսկայնությամբ, գերծանրաբեռնվածությամբ եւ սոցիալական ցածր երաշխիքներով պայմանավորված` համակարգում առկա է արտահոսք եւ կառույցի նկատմամբ պակաս գրավչություն:
ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը, անդրադառնալով նախաձեռնությամբ առաջարկվող կարգավորումներին, նշել է, որ դրանք Կառավարության` ռազմավարական մոտեցումների մի մասի իրականացումն են: «Մենք` որպես քաղաքական թիմ, բազմիցս հայտարարել ենք, որ պետական ծառայողները պետք է համարժեք աշխատավարձ ստանան, քանի որ նրանց աշխատանքն ուղիղ կապված է ՀՀ զարգացման, կառավարման արդյունավետության բարձրացման հետ»:
Գլխադասային` ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է հանձնաժողովի անդամ Ալխաս Ղազարյանը: Նա եւ ելույթ ունեցող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Հերիքնազ Տիգրանյանն ու Արմեն Խաչատրյանը ողջունել են նախաձեռնությունը:

Около 95% уголовных дел, связанных с преступлениями, совершенными в Армении, расследуются Следственным комитетом (СК). При таком количественном увеличении уголовных дел ежедневная продолжительность работы следователей СК зачастую достигает 12-13 часов, последние часто работают в нерабочие часы и дни”, -  заявил заместитель председателя СК РА А.Айвазян.
С внесением поправок в закон “Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности и должности государственной службы” правительство предлагает выплачивать ежемесячную доплату в размере 92% должностного оклада лицам, занимающим самостоятельные должности в СК. Депутаты обсудили вопрос в первом чтении на заседании НС 23 мая.
По данным докладчика, по состоянию на 2020 г. в производстве СК рассмотрено 32.483 уголовных дела, в 2021 г. – 41.883 уголовных дела, в 2022 г. – 59.830 уголовных дел. Если в 2020 г. среднегодовая нагрузка на одного следователя составляла 73 производства, то в 2021-м их количество составило 87, а в 2022 -м – 111 производств.
По Айвазяну, предложенные проектом положения взаимосвязаны со Стратегией судебно-правовой реформы РА на 2019-2023 гг., а также Стратегией по борьбе с коррупцией на 2019-2022 гг.. "Из стратегии следует, что необходимо поднять зарплату следователям", - подчеркнул он.
А.Айвазян ответил на вопросы депутатов. Они ссылались на возможность предоставления доплаты в результате прохождения аттестации в системе, перегруженности экзаменаторов и т.д.
Далее заместитель председателя СК остановился на других важнейших положениях предлагаемых поправок, особо выделив: “Мы, как политическая команда, неоднократно заявляли, что государственные служащие должны получать достойную заработную плату, потому что их работа напрямую связана с развитием РА, повышением эффективности управления”.
Положительное заключение Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам представил член комиссии А.Казарян. Он и выступившие депутаты фракции "Гражданский договор" Э.Тигранян и А.Хачатрян приветствовали инициативу.