Անվտանգային հարցերը մեզ համար ստեղծում են նոր սոցիալական խնդիրներ. ասել է Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հերիքնազ Տիգրանյանը մայիսի 23-ին ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանության խորհրդական Քրիստոֆ Քացախյանի եւ դեսպանության քաղաքական հարցերով կցորդ Մարի Բուչակջյանի հետ հանդիպման ժամանակ:
ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանության խորհրդական Քրիստոֆ Քացախյանը նշել է, որ Հայաստանում, ինչպես շատ երկրներում, հիմնական բարձրաձայնվող խնդիրները վերաբերում են արտաքին քաղաքականությանը, եւ իրենք այսօր ցանկանում են ծանոթանալ մեր երկրի սոցիալական ոլորտին առնչվող խնդիրներին:
Հանձնաժողովի նախագահը հյուրերին ներկայացրել է սոցիալական պաշտպանության ոլորտում իրականացվող ծրագրերը եւ բարեփոխումները, որոնք միտված են աղքատության հաղթահարմանը, զբաղվածության, սոցիալական աջակցության հասցեականության աապահովմանը, ինչպես նաեւ ընտանիքի անապահովության գնահատման նոր համակարգի ներդրմանը: «Այն համակարգը, որը հիմա առկա է, սերնդեսերունդ վերարտադրում է աղքատությունը, բայց չի հաղթահարում»,- ասել է Հերիքնազ Տիգրանյանը:
Հանձնաժողովի նախագահը կարեւորել է զբաղվածության եւ ժողովրդագրության ռազմավարությունների մշակումը, որի շրջանակում կնախատեսվեն կոնկրետ միջոցառումներ ու ծրագրեր հասցեական շահառուների համար:
Հերիքնազ Տիգրանյանը նշել է, որ ոլորտի մարտահրավերները բազմաթիվ են, սակայն  ցանկացած սոցիալական կամ տնտեսական ծրագիր կամ ամենալավ բարեփոխում չի կարող լիարժեք իրականացվել, եթե լուծված չեն երկրի անվտանգային խնդիրները:  «Մենք ունենք առաջնահերթություն` ապահովել մեր սահմանամերձ համայնքների անվտանգությունը եւ կայունությունը, իրականացնել դրանց ուղղված մի շարք ծրագրեր»,- ասել է Հերիքնազ Տիգրանյանը: Նա անդրադարձել է Կառավարության կողմից հաստատված սահմանամերձ բնակավայրերի բնակարանային մատչելիության ծրագրին, ներկայացրել կատարված աշխատանքները:
Դեսպանության քաղաքական հարցերով կցորդ Մարի Բուչակջյանը հույս է հայտնել, որ նման հանդիպումները կլինեն շարունակական:

“Вопросы безопасности создают для нас новые социальные проблемы”, - заявила заявила председатель Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам Э. Тигранян в ходе встречи 23 мая с советником посольства Франции в РА К.Кацахяном и атташе посольства по политическим вопросам М.Бучакджян.
Советник К.Кацахян отметил, что в Армении, как и во многих странах, основные поднимаемые проблемы связаны с внешней политикой, и сегодня хотят ознакомиться с вопросами, касающимися социальной сферы нашей страны.
Председатель комиссии представила гостям программы и реформы в сфере социальной защиты, направленные на преодоление бедности, обеспечение занятости, социальной поддержки, а также внедрение новой системы оценки уязвимости семьи. “Существующая сейчас система воспроизводит бедность из поколения в поколение, но не преодолевает ее”, - отметила Э.Тигранян.
Она акцентировала внимание на разработке стратегий занятости и демографии, в рамках которых будут запланированы конкретные меры и программы для адресных льготников.
Э.Тигранян отметила, что вызовов отрасли много, но ни одна социальная или экономическая программа, ни лучшая реформа не могут быть полностью реализованы, если не будут решены проблемы безопасности страны. “Приоритетом для нас является обеспечение безопасности и стабильности наших приграничных общин, реализация ряда направленных на них программ”, - подчеркнула она, коснувшись утвержденной правительством программы обеспечения жильем приграничных населенных пунктов, представила выполненные работы.