Ազգային ժողով-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանը հետաքրքրվել է ԱՄՆ-ի կողմից Հայաստանում եւ Եվրասիայի այլ պետություններում փոքր մոդուլային միջուկային ռեակտորներ կառուցելու հարցով, ինչի մասին այսօր ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարության Եվրոպայի, Եվրասիայի եւ Կենտրոնական Ասիայի աջակցության ծրագրերի համակարգող Մարիա Լոնջին: «Ուզում եմ հասկանալ՝ ի՞նչ մակարդակում է այս խոսակցությունը, ի՞նչ ժամկետներ կան, որոնց մասին կարելի է բարձրաձայնել հիմա, քանի որ այն չափազանց մեծ դրական ռեզոնանս է առաջացրել հասարակության շրջանում»,- հարցրել է պատգամավորը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել է, որ ՀՀ կառավարությունն ունի Հայաստանի միջուկային կարողությունները զարգացնելու ծրագիր: «Գիտեք նաեւ, որ մեր ատոմակայանն ունի վերջնաժամկետ, որից հետո այն չենք կարող շահագործել»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը եւ հավելել, որ այժմ Հայաստանը նոր ատոմակայան կառուցելու հարցով բանակցում է մի շարք գործընկերների հետ: «Դիտարկում ենք՝ այդ տարբերակներից ո՞րն է տնտեսապես մեզ համար ավելի շահավետ»,- նշել է նա:
Վարչապետը հայտնել է, որ առաջիկայում ՀՀ-ից պատվիրակություն կմեկնի ԱՄՆ, որպեսզի տեղում ավելի մանրամասն ծանոթանա այդ մոդուլային տիպի ատոմային էլեկտրակայանների հնարավորություններին:

During the National Assembly-Government Q&A session, the deputy of the NA Civil Contract Faction Vahagn Aleksanyan inquired about building small module nuclear reactors in Armenia and in other states of Eurasia by the USA, about which the Coordinator of the U.S. Department of State's Office of the Coordinator for U.S. Assistance to Europe, Eurasia, and Central Asia Maria Longi said today. “I would like to understand at what level is this conversation? What are the terms, about which we can voice now, as it caused very big resonance in the society?” the deputy asked.
The Prime Minister Nikol Pashinyan informed that the RA Government has a program of developing the nuclear capabilities of Armenia. “You also now that our nuclear power plant has a deadline, after which we cannot operate it,” Nikol Pashinyan said and added that now Armenia negotiates with a number of partners on building a new power plant. “We observe which one of those versions is economically more beneficial for us,” he noted.
The Prime Minister informed that in the near future a delegation from the Republic of Armenia will leave for the USA in order to get acquainted with the opportunities of that module type nuclear power plants on the spot in more detail.