Ազգային ժողով-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանը հետաքրքրվել է ԱՄՆ-ի կողմից Հայաստանում եւ Եվրասիայի այլ պետություններում փոքր մոդուլային միջուկային ռեակտորներ կառուցելու հարցով, ինչի մասին այսօր ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարության Եվրոպայի, Եվրասիայի եւ Կենտրոնական Ասիայի աջակցության ծրագրերի համակարգող Մարիա Լոնջին: «Ուզում եմ հասկանալ՝ ի՞նչ մակարդակում է այս խոսակցությունը, ի՞նչ ժամկետներ կան, որոնց մասին կարելի է բարձրաձայնել հիմա, քանի որ այն չափազանց մեծ դրական ռեզոնանս է առաջացրել հասարակության շրջանում»,- հարցրել է պատգամավորը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել է, որ ՀՀ կառավարությունն ունի Հայաստանի միջուկային կարողությունները զարգացնելու ծրագիր: «Գիտեք նաեւ, որ մեր ատոմակայանն ունի վերջնաժամկետ, որից հետո այն չենք կարող շահագործել»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը եւ հավելել, որ այժմ Հայաստանը նոր ատոմակայան կառուցելու հարցով բանակցում է մի շարք գործընկերների հետ: «Դիտարկում ենք՝ այդ տարբերակներից ո՞րն է տնտեսապես մեզ համար ավելի շահավետ»,- նշել է նա:
Վարչապետը հայտնել է, որ առաջիկայում ՀՀ-ից պատվիրակություն կմեկնի ԱՄՆ, որպեսզի տեղում ավելի մանրամասն ծանոթանա այդ մոդուլային տիպի ատոմային էլեկտրակայանների հնարավորություններին:

В ходе вопросов-ответов НС-Правительство депутат фракции “Гражданский договор” В.Алексанян  коснулся вопроса строительства Соединенными Штатами малых модульных ядерных реакторов в Армении и других государствах Евразии, о чем сообщила координатор программ содействия Госдепартамента США в Европе, Евразии и Центральной Азии Мария Лонги. “Хотелось бы понять, на каком уровне находится этот разговор, каковы сроки, о которых сейчас можно говорить, потому что заявленное вызвало весьма положительный резонанс в обществе”, - подчеркнул депутат.
Премьер-министр Н.Пашинян сообщил, что у Правительства РА есть программа развития ядерного потенциала Армении. "Знаете также, что у нашей АЭС есть срок, после которого мы не можем ее эксплуатировать", - заметил он, добавив, что сейчас Армения ведет переговоры с рядом партнеров по вопросу строительства новой АЭС. "Рассматриваем, какой из этих вариантов для нас экономически более выгоден", - подчеркнул премьер.
Н.Пашинян сообщил, что в ближайшее время делегация РА отправится в США для более подробного ознакомления на месте с возможностями модульных АЭС.