Քաղաքացիները չեն կարողանում իրացնել պետպատվերով բուժում ստանալու իրենց իրավունքը, բողոքներ ենք ստանում: Այս մասին ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ընթացքում ասել է Տրդատ Սարգսյանն ու խնդրել Անահիտ Ավանեսյանից պարզաբանում տալ, թե արդյոք Առողջապահության նախարարությունը խնդրով զբաղվում է:
Առողջապահության նախարարի խոսքով հերթագրման համակարգի ավտոմատացված համակարգ է ներդրվել վերջին ամիսներին: «Սա սկզբունքային նորամուծություն է, կարգավորված ու թափանցիկ դաշտ կունենանք պացիենտների ու ԲԿ-ների համար: Ցանկացած նորամուծությունից հետո անհարմարություններ լինում են, որոնք ժամանակի ընթացքում շտկվում են»,- ասել է նախարարը:
Անահիտ Ավանեսյանը նշել է նաեւ, որ քաղաքացիները գոհ են պետպատվերով մատուցվող ծառայություններից: Դա է վկայում բուժօգնություն ստանալու համար դիմողների թիվը:

“Граждане не могут реализовать свое право на лечение по госзаказу, к нам поступают жалобы”, - заявил Т.Саркисян в ходе сессии вопросов и ответов НС-Правительство, попросив А.Аванесян уточнить, занимается ли этим вопросом Министерство здравоохранения.
По словам министра здравоохранения, в последние месяцы внедрена автоматизированная система  записи в очередь на госзаказ. “Это принципиальное новшество, у нас будет организованное и прозрачное поле для пациентов и медцентров. После любого нововведения возникают неудобства, которые со временем исправляются", - заметила она.
А.Аванесян также отметила, что граждане довольны услугами, предоставляемыми по госзаказу. Об этом свидетельствует количество обратившихся за медпомощью.