Բարձրագույն դատական խորհուրդը Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական պալատի դատավորի թափուր տեղի համար առաջադրել է Անահիտ Թումանյանի, Գայանե Մազմանյանի եւ Սերգեյ Մեղրյանի թեկնածությունները:
Մայիսի 25-ի ԱԺ հերթական նիստում Հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Նարեկ Բաբայանը խորհրդարանին է ներկայացրել Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական պալատի դատավորի թափուր տեղի համար առաջադրված դատավորների թեկնածուների ընտրության քվեարկությունների արդյունքները:
ԱԺ 107 պատգամավորից քվեարկությանը մասնակցել է 67-ը, անվավեր քվեաթերթիկներ չեն եղել: Սերգեյ Մեղրյանի թեկնածությանը կողմ է քվեարկել 67 պատգամավոր:

The Supreme Judicial Council nominated Anahit Tumanyan, Gayane Mazmanyan and Sergey Meghryan for the vacant position for the judge of the Civil Chamber of the Court of Cassation.
At the regular sitting of the National Assembly on May 25, the Chairman of the Counting Commission Narek Babayan presented to the Parliament the results of the voting of the candidates for the judges nominated for the vacant position of the judge of the Civil Chamber of the Court of Cassation.
67 out of 107 deputies of the National Assembly took part in the voting, there were no invalid ballot papers. 67 MPs voted for Sergey Meghryan’s candidacy.
The NA Vice President Hakob Arshakyan congratulated the newly elected candidate and wished him success.