Ավարտվեց «ՀՀ 2005 թ. պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի կատարման հաշվետվության քննարկումը ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում
Հունիսի 7-ին Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի եւ ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում քննարկվեց գիտության, կրթության, մշակույթի, տեղեկատվության եւ սպորտի ոլորտներին վերաբերող «ՀՀ 2005 թ. պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի կատարման հաշվետվությունը:
ՀՀ ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի փոխնախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը տեղեկացրեց, որ 2005 թ. ՀՀ պետական բյուջեի ընդհանուր ծախսերի 14,6 տոկոսն ուղղվել է կրթության եւ գիտության ոլորտի ֆինանսավորմանը` կազմելով ավելի քան 60,8 մլրդ դրամ: Հաշվետու տարում պետական բյուջեից 249,4 մլն դրամ հատկացվել է ոլորտում պետական կառավարում իրականացնող մարմնի` ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարության համակարգի պահպանմանը:
Խմբի ծախսերի 73 տոկոսն ուղղվել է հանրակրթության համակարգին` կազմելով շուրջ 44,4 մլրդ դրամ: 2004 թ. համեմատ հանրակրթության բնագավառում բյուջետային ծախսերն ավելացել են 29,1 տոկոսով, ինչը հիմնականում պայմանավո րված է ուսուցիչների եւ վարչական աշխատողների աշխատավարձերի բարձրացմամբ, դպրոցների կոմունալ եւ հիմնանորոգման ծախսերի աճով:
Հատուկ ընդհանուր կրթության ծախսերը կազմել են 3,5 մլրդ դրամ, նախնական մասնագիտական (արհեստագործական)  կրթության համակարգի պահպանման վրա ծախսվել է 669,4 մլն դրամ, միջին մասնագիտական կրթական հաստատությունների պահպանման վրա` 1,4 մլրդ դրամ:
Հաշվետու ժամանակաշրջանում պետական բյուջեից ավելի քան 4,3 մլրդ դրամ է տրամադրվել բարձրագույն եւ հետբուհական մասնագիտական կրթության ծրագրերին` ամբողջովին ապահովելով ծրագրային հատկացումները,4,1 մլրդ դրամ տրամադրվել է գիտության բնագավառին, որը նախորդ տարվա համեմատ 24,2 տոկոսով կամ 804,8 մլն դրամով ավել է:
2005 թվականին ՀՀ պետական բյուջեից մշակույթի, տեղեկատվության, սպորտի եւ կրոնի ծրագրերի ֆինանսավորմանը հատկացվել է 10,4 մլրդ դրամ, որը նախորդ տարվա համեմատ 1,9 մլրդ դրամով ավել է:
Սպորտի բնագավառին հատկացվել է 1,1 մլրդ դրամ, հեռուստառադիոհաղորդումների գծով պետական բյուջեի ծախսերը կազմել են 3,1 մլրդ դրամ:
ՀՀ գիտության եւ կրթության նախարար Լեւոն Մկրտչյանը հիմնականում ներկայացրեց կրթական բարեփոխումների ծրագրերի ընթացքը եւ ի պատասխան պատգամավորների հարցերին` նշեց վարկային ծրագրերի կատարման որոշակի թերացումներ,որոնք վերաբերում են համակարգչային ցանցի ներդրմանը, ավարտական դասարանները քննություններին նախապատրաստելուն, քննական միասնական համակարգին անցնելուն, որոնք ֆինանսավորում է Համաշխարհային բանկը: Պարոն Մկրտչյանի գնահատմամբ` դպրոցների կառավարումը կատարելագործելու առումով անելիքներ շատ կան. ձեւը որոշված է, բայց բովանդակությունը դեռեւս հստակեցված չէ: Տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ աշխատանք պետք է տարվի, որ դպրոցական խորհուրդների կազմում չընդգրկվեն հարցին անտեղյակ մարդիկ:
ՀՀ մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը ներկայացրեց մշակույթի տարբեր ոլորտների` 2005 թ. բյուջետային հատկացումները` տեղեկացնելով, որ գրադարանների պահպանման ծախսերը կազմել են 601,3 մլն դրամ, թանգարանների եւ ցուցահանդեսների պահպանման ծախսերը` 1,1 մլրդ դրամ, 96,8 մլն դրամ է հատկացվել մշակույթի տների, ակումբների եւ կենտրոնների ֆինանսավորմանը, արվեստի ծրագրերի ֆինանսավորմանը տրամադրվել է 1,7 մլրդ դրամ, կինեմատոգրաֆիային`447,6 մլն դրամ, հուշարձանների եւ մշակութային արժեքների վերականգնման ու պահպան ման նպատակով հատկացվել է 527,3 մլն դրամ:
ՀՀ ֆիզկուլտուրայի եւ սպորտի կոմիտեի, ՀՀ հեռուստատեսության եւ ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի, ՀՀ ռադիոյի եւ հեռուստատեսության խորհրդի ներկայացուցիչները համառոտ ներկայացրին իրենց ոլորտներում 2005 թ. կատարված բյուջետային հատկացումներն ու կատարված աշխատանքները:
ԱԺ ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի հանձնաժողովի նիստում քննարկվեցինպետական ներդրումային ծրագրերի կատարման արդյունքները,2005 թ. հարկային եւ մաքսային քաղաքականության ուղղությունները, եկամուտների ձեւավորման աղբյուրները: Նիստը վարում էր հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը:
Տարբեր ոլորտներում պետության ներդրած գումարների եւ իրականացված ծրագրերի մասիննիստում տեղեկություններ ներկայացրին ֆինանսների եւ էկոնոմիկային փոխնախարար, գլխավոր գանձապետ Ատոմ Ջանջուղազյանը եւ ճյուղային գերատեսչությունների ներկայացուցիչները:Ծրագրով նախատեսված ծախսերը կատարվել են գրեթե ամբողջությամբ. թերակատարումները պայմանավորված են արտաքին վարկային միջոցների թերի ֆինանսավորմամբ:
Առեւտրի եւ տնտեսական զարգացմաննախարարությանն ուղղված ծախսերը կատարվել են 93 տոկոսով:Ամբողջությամբ ֆինանսավորվել է փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրությանը պետականորեն աջակցելու ծրագիրը` այս նպատակով հատկացվել է նախատեսված 300 մլն. դրամը: Այս ժամանակահատվածումգրանցվել է 9.500 նոր փոքր եւ միջին ձեռնարկություն: Նախագծահետախուզական աշխատանքներին նախորդ տարի ուղղվել է 1,3 մլրդ. դրամ: Լեռնահանքային արդյունաբերության եւ երկրաբանական-հետախուզական բնագավառին` ծրագրային 27 մլն. դրամը:Քաղաքաշինության նախարարության պահպանման փաստացիծախսերը կազմել են 226 մլն. դրամ` ծրագրով նախատեսվածիավելի քան 96 տոկոսը: Գրեթե 100 տոկոսովէ ֆինանսավորվել կրթական հաստատությունների հիմնանորոգման գործընթացը: Գյուղատնտեսության ոլորտին հաշվետու տարումհատկացվել է 260 մլն. դրամ` ապահովելով 99 տոկոս կատարողական: Անասնաբուժության եւ հակահամաճարակայինմիջոցառումների իրականացմանն ուղղվել է 1,2 մլրդ. դրամ եւ իրականացվել 6 ծրագիր:Ծրագրված ողջ գումարը` 458 մլն. դրամի չափով, օգտագործվել էանտառների պահպանության եւ վերականգնման նպատակով: Այս ծախսային հոդվածում զգալի աճ է արձանագրվել. անտառային տնտեսությանը, 2004 թ. համեմատությամբ, տրամադրվել է 87 տոկոսով ավելի գումար: Բույ սերի պաշտպանության ծրագրերինհատկացվել է 136 մլն. դրամ, ինչը թեեւ ապահովում էծրագրային ցուցանիշն ամբողջությամբ, բայց զիջում է 2004 թ. ցուցանիշին 45 տոկոսով: Հողերը բարելավելու նպատակով ծախսվել է2,9 մլրդ. դրամ: Այստեղ արձանագրվել է 27 տոկոսի թերակատարում. չի ստացվել ոռոգման համակարգերի զարգացման ծրագրի իրականացման համար Համաշխարհային բանկի միջոցների մի մասը:Ի տարբերություն այլ բնագավառների, տրանսպորտի եւ կապի համակարգում 2005 թ. արձանագրվել է ծախսերի գերակատարում` 103,7 տոկոս կատարողականով:Այս ցուցանիշին հասել են ՀԲ կողմից իրականացվող` տրանսպորտի վարկային ծրագրի գերակատարման հաշվին:Նախորդ տարվա ընթացքում 10 մլրդ դրամով հիմնանորոգվել ենպետական նշանակության ավտոճանապարհներ, որը 4 անգամ ավելիէ 2004-ի նույնանուն ցուցանիշից:Այս ավտոճանապարհների պահպանման ու շահագործման ծախսերը կազմել են 4,4 մլրդ. դրամ:«Երեւանի համաքաղաքային նշանակության ծախսեր» հոդվածով նախատեսված 2,6 մլրդ. դրամը հատկացվել է ամբողջությամբ: Մայրաքաղաքում վերանորոգվել է 3 կամուրջ, 3 հենապատ եւ 260 փողոց: Տրանսպորտի եւ կապի նախարարությանն ու քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչությանը պահպանման նպատակով հատկացվել է 243 մլն. դրամ: Վառելիքաէներգետիկ բնագավառի ծախսերը 2005 թ. կազմել են 3,6 մլրդ. դրամ` ծրագրվածի գրեթե կեսը: Ծրագրերի մեծ մասը նախատեսված է եղել իրականացնել վարկային եւ դրամաշնորհային արտաքին միջոցներով, որոնքչեն ստացվել:Մասնավորապես թերակատարվել է ՀԲ աջակցությամբ իրականացվող` էլեկտրահաղորդման գծերի եւ բաշխիչ ցանցերի վերականգնման ծրագիրը: Էներգետիկայի նախարարության եւ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովիպահպանմաննպատակով պետբյուջեից տրամադրվել է466 մլն. դրամ:
Հարկային ծառայության պետի տեղակալ Արմեն Ալավերդյանըներկայացրեց 2005 թ.բյուջեի մուտքային մասը:Բյուջետային մուտքերն անցյալ տարի սպասվածից շատ են եղել` ծրագրված 345 մլրդ. դրամի դիմաց ստացվել է 374,7 մլրդ. դրամի եկամուտ եւ պաշտոնական տրանսֆերտ:Սա2004 թ. համանուն ցունանիշը գերազանցում է24 տոկոսով: Հարկային եկամուտներըկազմել են 304 մլրդ. դրամ եւ ունեցել համաչափ վարքագիծ: Պրն. Ալավերդյանը նշեց, որ հարկային դրույքաչափերի փոփոխություն չի եղել եւ որ եկամուտների աճը պայմանավորված է տնտեսական աճով եւ վարչարարության բարելավմամբ: Աննախադեպցուցանիշ է արձանագրվել շահութահարկի գծով.թե տեսակարար կշռով եւ թե բացարձակ մեծությամբ հարկային եկամուտներում առաջին տեղն է զբաղեցրել հենց այս հարկատեսակը:Բյուջե էմուտքագրվել 46 մլրդ. դրամ` 2004 թ. համեմատությամբ 14,5 մլրդ. դրամով ավելի շահութահարկ: Թերակատարվել են երկու հարկատեսակ` ակցիզայինը եւ պարզեցվածը: Առաջինը` պայմավորվածդոլարի փոխարժեքի անկմամբ (նվազել են ծխախոտի իրացումից եւ բենզինի ներմուծումից ստացվող մուտքերը): Երկրորդ թերակատարումը պայմավորված է 2005 թ. պարզեցված հարկ վճարողների դաշտն օրենքով փոքրացնելու հանգամանքով:Նախորդ տարի գրանցվել է նաեւ պարտադիր սոցիալական վճարների գանձման ամենաբարձր ցուցանիշը: Այդ տարի առաջին անգամ հարկային մեխանիզմներով հարկային մարմինն է իրականացրել վճարների հավաքագրմ ան գործընթացը:Բյուջետային մուտքերի5,4 տոկոսը, ըստմաքսային պետական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Գագիկ Խաչատրյանի, ապահովվել են մաքսատուքի հաշվին: Գումարային արտահայտությամբ` 16,5 մլրդ. դրամ:
Հանձնաժողովի փոխնախագահ Վահրամ Բաղդասարյանը հարց բարձրացրեց, թե ինչո՞վ է պայմանավորված հարկային եւ մաքսային մուտքերի հարաբերակցության փոփոխությունը հօգուտ հարկայինի:Այսօր շուրջ 40 մլրդ. դրամով ավելի են հարկային մարմնի կողմից հավաքագրվող գումարները, մինչդեռ2001 թ. մաքսային մարմինն է բյուջե մուտքագրել 1 մլրդ. դրամով ավելի գումար: Արմեն Ալավերդյանը պարզաբանեց, որ հարկային եկամուտներն ավելացել են նախ տնտեսական աճի հաշվին: Հանրապետության 135 հազար տնտեսավարողների միայն 10 տոկոսն է զբաղվում ներմուծմամբ. հիմնական մասը ներքին արտադրողներ են: Շահութահարկիավելացումը եւս նպաստել է հարկային մուտքերի ավելացմանը: Կան նաեւ ապրանքատեսակներ, օրինակ` թռչնի միսը եւ ձուն, որոնց ներմուծման ծավալները զգալի նվազել են` պայմանավորված տեղական արտադրության զարգացման հետ:

Debates of the Standing Committees on RA Law of RA 2005 State Budget Execution Report End
On June 7, at the joint sitting of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture and Youth Affairs and the NA Standing Committee on Financial-Credit, Budgetary and Еconomic Affairs the RA Law on the RA State Budget 2005 Execution Report in the spheres of science, education, culture, information and sport was debated.
Atom Janjughazyan, Deputy Minister of Finance and Economy informed that in 2005 14.6 % of the state budget total costs was directed to funding the sphere of education and science - more than 60.8bn AMD. 249.4m. AMD from the state budget were allocated to the state governance body in the sphere: to support the Ministry of Education and Science system in 2005.
73% of expenditures, about 44.4m AMD were allocated for educational system. Comparing to 2004, budget expenditures in the sphere of education increased by 29.1%.
Special general educational expenditures were 3.5bn AMD, to the support of pre-specialized (vocational) educational system 669.4m AMD were spent, to the support of medium specialized educational system – 1.4bn AMD.
During 2005 more than 4.3m AMD were allocated from the state budget to the graduate and post-graduate educational programs, fully ensuring the program allotments: 4.1bn. AMD were allocated to the sphere of science, which is more by 24.2% or 804.8m AMD, comparing to the previous year.
In 2005 from the RA state budget 10.4bn. AMD were allocated to funding the programs on culture, information, sport and religion, which is more by 1.9bn AMD, comparing to the previous year.
1.1bn AMD was allocated to the sport sphere, 3.1bn. AMD - to the sphere of TV broadcasting.
Levon Mkrtchyan, Minister of Science and Education mainly presented the process of educational reforms’ programs and in response to the MPs’ questions mentioned about certain drawbacks of the program implementation funded by the World Bank, which refer to the input of computer network, exam preparation of graduate classes, move to the united exam system.
Hasmik Poghosyan, Minister of Culture and Youth Affairs, presented 2005 budget allocations of different spheres of culture, informing that libraries support expenditures were 601.3m AMD, museums and exhibitions support expenditures – 1.1bn. AMD, 96.8m AMD was allocated to financing houses of culture, clubs and centers, 1.7bn. AMD were allocated to financing of art programs, 447.6m AMD – to cinematography, 527.3m AMD was allocated to the restoration and preservation of monuments and cultural property.
The representatives of the RA Committee on Physical Culture and Sport, the RA National Committee on Television and Radio, the RA Radio and Television Council briefed the accomplished budget allocation and undertaken works in their spheres in 2005. At the sitting of the NA Standing Committee on Finance-Credit, Budgetary and Economic Affairs the results of the accomplishment of the state investment programs, directions of 2005 tax and custom policy, formation of incomes sources were debated. Gagik Minasyan, Chairman of the Committee, presided over the sitting.
Atom Janjughazyan, Chief Treasurer, Deputy Minister of Finance and Economy and representatives of branch offices presented the information on invested sums and accomplished programs in different spheres. The expenditures envisioned by the program are almost fully executed; the under-fulfillment is stipulated by imperfect financing of foreign investment sources.
The expenditures of the Ministry of Trade and Economic Development are executed by 93%. The state assistance program of small and medium enterprises has been fully funded: on that purpose the envisioned 300m AMD were allocated. At this time, 9.5 new small and medium enterprises were registered. 1.3bn. AMD was directed to design reconnaissance works in 2005. 27m AMD are planned for mining industry and geological-prospecting spheres. The actual support expenditures of the Ministry of Urban Development were 226, more than 96% of envisaged by the program. The process of reconstruction of educational structures was financed almost for 100%. 260m AMD was allocated to the agricultural sphere in 2005, ensuring 99% of execution. For the realization of veterinary treatment and anti-epidemic measures 1,2bn AMD was allocated, and 6 programs were accomplished. The total envisaged sum, 458m AMD was used for the preservation and restoration of forests. The increase has been registered in this expenditure part:the sum given to the forestry surpasses the indicator of 2004 by 87%. 136m AMD was allocated to the plants protection programs, which completely ensures the envisaged indicator, but yields the indicator of 2004 by 45%. 2.9bn. AMD was spent for improving the quality of soils. 27% of under-fulfillment is registered here. Some part of the World Bank means aimed at the implementation of development program on irrigation systems were not received. In contrast to other spheres, the expenditures over-fulfillment by 103.7% is registered in the spheres of transport and communication. They reached to that indicator due to the over-fulfillment of the World Bank-implemented transport credit programs. During the previous year roads of republican importance were reconstructed for 10bn AMD, which is 4 times more than 2004 cognominal indicator. The expenditures of support and exploitation of these roads was 4.4bn. AMD. The sum of 2.6bn AMD envisioned for the “Expenditures for the City of Yerevan” was completely allocated. 3 bridges, 3 support walls and 260 streets have been renovated. 243m AMD have been allocated for the support of the Ministry of Transport and Communication and Head Civil Aviation Division. The expenditures in the sphere of fuel and energy were 3,6bn AMD in 2005, which is almost the half of the planned. The bigger part of the programs was envisioned to realize through foreign credit and grant measures, which failed. Particularly, the WB program on reconstruction of electrical lines and distributor nets was under-fulfilled. 466m AMD from the state budget were allocated to the support of the Ministry of Energy and Committee on Regulation of Public Services.
Armen Alaverdyan, Deputy Chief of the Tax Service, presented the 2005 budget revenue. The budget revenues were more, than it was expected: 374,7bn. AMD of revenues was received and official transfers from the envisaged 345bn. AMD. It surpasses the indicator of 2004 by 24%.The tax revenues were 304bn. AMD and were distributed evenly throughout the period. 46bn AMD were debited to the budget, which is 14,5bn AMD more comparing to 2004. Two types of taxes were under-fulfilled: the excised and the simplified. The first one was stipulated by the fall of dollar value (decreased the revenues from tobacco realization and petrol import). The second under-fulfillment was stipulated by the reason of diminishing by the law the field of simplified taxpayers. The highest index of collection of obligatory social payments was registered in 2005. For the first time the process of tax collection was implemented by the tax body through tax mechanisms. 5.4 % of the budget revenues, according to Gagik Khachatryan, Deputy Chairman of the State Customs Committee, were ensured by custom’s duty.
Only 10% out of 135 000 legal entities is engaged in investment. The main part of them is producers. The increase of profits promoted to the increase of revenues. There are also types of goods e.g. eggs and poultry, the import volume of which has essentially decreased due to the development of local production.