Հայաստանում է Սլովենիայի Ազգային ժողովի նախագահ Ուրշկա Կլակոչար Զուպանչիչի գլխավորած պատվիրակությունը: ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանի, ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Սլովենիա բարեկամական խմբի ղեկավար Սեյրան Օհանյանի եւ խմբի անդամ Մարիամ Պողոսյանի ուղեկցությամբ բարձրաստիճան հյուրերը մայիսի 30-ին այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում նրանք ծանոթացել են Եղեռնի մասին հավաստող փաստաթղթերին ու նյութերին:
Սլովենիայի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահը գրառում է կատարել Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում:

Делегация во главе с Председателем НС Словении Уршкой Клакочар Зупанчич находится в Армении. 30 мая высокие гости в сопровождении вице-спикера НС А.Аршакяна, руководителя группы дружбы НС Армения-Словения С.Оганяна и члена группы М.Погосян посетили мемориал в Цицернакаберде.
Члены делегации возложили венок и цветы к Вечному огню жертв Геноцида армян, молчанием почтили память Св.Мучеников.
В Музее-институте Геноцида армян  члены делегации ознакомились с документами и материалами о преступлении века.