ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանի գլխավորած պատվիրակությունը Ռումինիայի Պատգամավորների պալատի արտաքին քաղաքականության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Բիրո Ռոզալյա-Իբոլյայի հրավերով Բուխարեստում է: Պատվիրակության կազմում են նաեւ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը եւ Հայաստան-Ռումինիա բարեկամական խմբի անդամ Արսեն Թորոսյանը:
Այցի շրջանակում մայիսի 29-ին պատվիրակության անդամները հանդիպել են Ռումինիայի արտաքին գործերի նախարարության գլոբալ հարցերի եւ դիվանագիտական ռազմավարությունների գծով պետքարտուղար, 2011-2015 թթ. Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Տրայան Հրիսթեայի հետ:
Հանդիպման ընթացքում Սարգիս Խանդանյանն անդրադարձել է տարածաշրջանի անվտանգության մարտահրավերներին, Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի նկատմամբ իրականացվող ագրեսիվ քաղաքականությանը, վերջինիս կողմից ՀՀ ինքնիշխան տարածքների գրավմանը: ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահը խոսել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության, Լաչինի միջանցքի արգելափակման եւ վերջինիս հետեւանքով առաջացած հումանիտար ճգնաժամի մասին:
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ «Խաղաղության պայմանագրի» շուրջ զարգացումներին, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորմանը:
ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամները մեծապես կարեւորել են Ռումինիայի դերը ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական խմբի տեղակայման հարցում:
ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանն ընդգծել է միջազգային դատական ատյանների՝ ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռների կարեւորությունը՝ ընդգծելով, որ դրանց չկատարումը կհանգեցնի միջազգային իրավական համակարգի տոտալ ձախողման: Վլադիմիր Վարդանյանն աջակցություն է խնդրել վճիռները կատարելու հարցում Ադրբեջանի վրա ճնշում գործադրելու վերաբերյալ՝ շեշտելով, որ հակառակ դեպքում Լեռնային Ղարաբաղն ամբողջությամբ կենթարկվի էթնիկ զտման:
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ Ռումինիայի հայ համայնքի դերակատարմանը: Տրայան Հրիսթեան ընդգծել է վերջինիս առանցքային դերը ռումինական հասարակության մեջ: Նա նշել է, որ հոկտեմբերի 12-ը Ռումինիայում հայտարարված է Հայոց լեզվի, հայկական այբուբենի եւ մշակույթի օր:
Երկուստեք կարեւորվել են Արեւելյան գործընկերության գործիքների օգտագործումը, միջազգային էներգետիկ նախագծերին Հայաստանի միանալու հնարավորությունները, տնտեսական, կրթական եւ մշակութային ոլորտներում համագործակցության առկա ներուժի օգտագործումն ու զարգացումը:

Делегация во главе с председателем Постоянной комиссии НС по внешним связям С.Ханданяном находится в Бухаресте по приглашению председателя Комиссии по внешней политике Палаты депутатов Румынии Биро Розалии-Иболии. В составе делегации также председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам В.Варданян и член группы дружбы Армения-Румыния А.Торосян.
29 мая в рамках визита члены делегации встретились с госсекретарем по глобальным вопросам и дипломатической стратегии МИД Румынии, главой делегации ЕС в Армении в 2011-2015 гг. Траяном Христеа.
В ходе встречи С.Ханданян коснулся вызовов безопасности региона, проводимой Азербайджаном в отношении Армении агрессивной политики и оккупации им суверенных территорий РА. Председатель внешнеполитичской комиссии обратился к Нагорно-Карабахскому конфликту, блокированию Лачинского коридора и вызванному этим гуманитарному кризису.
Затронуты также развития вокруг “Мирного договора”, урегулирование отношений Армения-Турция.
Члены делегации НС выделили роль Румынии в развертывании группы гражданского наблюдения ЕС.
Председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам В.Варданян особо отметил важность решений международных инстанций – Международного   суда ООН, ЕСПЧ, подчеркнув, что их невыполнение приведет к тотальному провалу международной правовой системы. Он призвал к содействию в оказании давления на Азербайджан для исполнения решений, подчеркнув, что в противном случае Нагорный Карабах подвергнется этнической чистке.
Упомянута также роль армянской общины Румынии. Траян Христеа подчеркнул ее ключевую роль в румынском обществе. Он отметил, что 12 октября объявлено в Румынии днем ​​армянского языка, армянского алфавита и культуры.
Обоюдно отмечены важность применения инструментов Восточного партнерства, возможностей для Армении присоединиться к международным энергетическим проектам, использования и развития имеющегося потенциала сотрудничества в экономической, образовательной и культурной сферах.