ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանի գլխավորած պատվիրակությունը Ռումինիայի Պատգամավորների պալատի արտաքին քաղաքականության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Բիրո Ռոզալյա-Իբոլյայի հրավերով Բուխարեստում է: Պատվիրակության կազմում են նաեւ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը եւ Հայաստան-Ռումինիա բարեկամական խմբի անդամ Արսեն Թորոսյանը:
Այցի շրջանակում մայիսի 29-ին պատվիրակության անդամները հանդիպել են Ռումինիայի արտաքին գործերի նախարարության գլոբալ հարցերի եւ դիվանագիտական ռազմավարությունների գծով պետքարտուղար, 2011-2015 թթ. Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Տրայան Հրիսթեայի հետ:
Հանդիպման ընթացքում Սարգիս Խանդանյանն անդրադարձել է տարածաշրջանի անվտանգության մարտահրավերներին, Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի նկատմամբ իրականացվող ագրեսիվ քաղաքականությանը, վերջինիս կողմից ՀՀ ինքնիշխան տարածքների գրավմանը: ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահը խոսել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության, Լաչինի միջանցքի արգելափակման եւ վերջինիս հետեւանքով առաջացած հումանիտար ճգնաժամի մասին:
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ «Խաղաղության պայմանագրի» շուրջ զարգացումներին, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորմանը:
ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամները մեծապես կարեւորել են Ռումինիայի դերը ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական խմբի տեղակայման հարցում:
ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանն ընդգծել է միջազգային դատական ատյանների՝ ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռների կարեւորությունը՝ ընդգծելով, որ դրանց չկատարումը կհանգեցնի միջազգային իրավական համակարգի տոտալ ձախողման: Վլադիմիր Վարդանյանն աջակցություն է խնդրել վճիռները կատարելու հարցում Ադրբեջանի վրա ճնշում գործադրելու վերաբերյալ՝ շեշտելով, որ հակառակ դեպքում Լեռնային Ղարաբաղն ամբողջությամբ կենթարկվի էթնիկ զտման:
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ Ռումինիայի հայ համայնքի դերակատարմանը: Տրայան Հրիսթեան ընդգծել է վերջինիս առանցքային դերը ռումինական հասարակության մեջ: Նա նշել է, որ հոկտեմբերի 12-ը Ռումինիայում հայտարարված է Հայոց լեզվի, հայկական այբուբենի եւ մշակույթի օր:
Երկուստեք կարեւորվել են Արեւելյան գործընկերության գործիքների օգտագործումը, միջազգային էներգետիկ նախագծերին Հայաստանի միանալու հնարավորությունները, տնտեսական, կրթական եւ մշակութային ոլորտներում համագործակցության առկա ներուժի օգտագործումն ու զարգացումը:

The delegation led by the Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Sargis Khandanyan is in Bucharest at the invitation of the Chairperson of the Committee for Foreign Policy of the Chamber of Deputies of Romania Rozália-Ibolya Biró. The delegation also includes the Chair of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs Vladimir Vardanyan and the member of Armenia-Romania Friendship Group Arsen Torosyan.
Within the framework of the visit, the members of the delegation met with the Secretary of State for Global Affairs and Diplomatic Strategies of the Ministry of Foreign Affairs of Romania, the Head of the EU Delegation to Armenia in 2011-2015 Traian Laurentiu Hristea on May 29.
During the meeting, Sargis Khandanyan touched upon the security challenges of the region, the aggressive policy implemented by Azerbaijan against Armenia, and the occupation of the sovereign territories of Armenia by the latter. The Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations spoke about the Nagorno Karabakh conflict, the blocking of the Lachin Corridor and the humanitarian crisis caused by the latter.
Reference was also made to the developments of the Peace Treaty and the settlement of Armenia-Turkey relations.
The members of the RA NA delegation greatly highlighted the role of Romania in the deployment of the EU civil observation group.
The Chair of the RA NA Standing Committee on State and Legal Affairs Vladimir Vardanyan underlined the importance of the judgments of international courts, the UN International Court of Justice, the European Court of Human Rights, stressing that their non-implementation will lead to a total failure of the international legal system. Vladimir Vardanyan asked for support in imposing pressure on Azerbaijan to implement the judgments, stressing that otherwise Nagorno-Karabakh will be subjected to ethnic cleansing.
Reference was also made to the role of the Armenian community in Romania. Traian Laurentiu Hristea underscored the key role of the latter in the Romanian society. He noted that October 12 is declared the day of the Armenian language, Armenian alphabet and culture in Romania.
Both sides emphasized the use of Eastern Partnership toolkits, the opportunities for Armenia to join international energy projects, the use and development of the existing potential for cooperation in economic, educational and cultural spheres.