ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հրավերով Հայաստանում է Սլովենիայի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ուրշկա Զուպանչիչի գլխավորած պատվիրակությունը:
Ընդլայնված կազմով հանդիպմանը ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է  խորհրդարանական դիվանագիտության դերը միջպետական հարաբերությունների համատեքստում` բարձր գնահատելով երկու երկրների օրենսդիր մարմինների բարեկամական խմբերի միջեւ արդյունավետ կապերը:
Սլովենացի գործընկերը, լսելով հետպատերազմյան իրավիճակին վերաբերող մանրամասները, նշել է, որ իրենց երկրում հետեւում են ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքով Հայաստանի տարածքում առաջացած իրադրությանը եւ ծանոթ են  Լաչինի միջանցքի ճգնաժամին: Նրա խոսքով սլովենացիների համար խաղաղությունը կարեւոր եւ կենսական արժեք է, իսկ ադրբեջանական ագրեսիան մտահոգիչ ու դատապարտելի է, ինչը խանգարում է կառուցողական երկխոսությանը:
Սլովենիայի ԱԺ նախագահին ընդունել են նաեւ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը եւ ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը:

По приглашению Председателя НС А.Симоняна в Армении находится делегация, возглавляемая Председателем Национального Собрания Республики Словения Уршкой Зупанчич,
На встрече в расширенном составе Председатель НС РА подчеркнул роль парламентской дипломатии в контексте межгосударственных отношений, высоко оценив эффективные связи между группами дружбы законодательных органов двух стран.
Словенский коллега, ознакомившись с подробностями послевоенной ситуации, отметила, что в их стране следят за ситуацией на территории Армении вследствие азербайджанской агрессии и знакомы с кризисом в Лачинском коридоре. По ее словам, для словенцев жизненно важной ценностью является мир, и азербайджанская агрессия вызывает беспокойство и осуждение, что препятствует конструктивному диалогу.