2022 թվականի ընթացքում նախարարությունն ունեցել է հաստատված 16 ծրագիր, 94 միջոցառում: Փաստացի կատարվել է 16 ծրագիր եւ 112 միջոցառում: Տարեկան ճշտված պլանը կազմել է 620 մլրդ 369 մլն դրամ, փաստացի կատարողականը ճշտված պլանի համեմատ կազմել է 98,9 տոկոս: Այս մասին ասել է ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վահան Սիրունյանը:
Մայիսի 31-ին ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում քննարկվել է Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության` 2022 թվականի պետական բյուջեի կատարողականը:
Ըստ Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանի` կենսաթոշակային ապահովությանն ուղղվել է շուրջ 412 մլրդ դրամ, ժողովրդագրական վիճակի բարելավմանը` շուրջ 40 մլրդ դրամ, անապահով սոցիալական խմբերին աջակցության համար տրամադրվել է 27,6 մլրդ դրամ, կանանց ու երեխաներին աջակցության համար` շուրջ 3 մլրդ դրամ, հաշմանդամություն ունեցող անձանց հիմնահարցերի լուծմանն ուղղվել է շուրջ 1,6 մլրդ դրամ, բնակարանային ապահովմանն ուղղվել է շուրջ 951,1 մլն դրամ, զբաղվածության խնդիրների լուծման ուղղությամբ ծախսվել է շուրջ 860 մլն դրամ, սոցիալական փաթեթների ապահովման համար` շուրջ 9,3 մլրդ դրամ:
Մանրամասն ներկայացնելով հաշվետու տարում իրականացված աշխատանքները` Նարեկ Մկրտչյանն անդրադարձել է 2022 թվականի հունվարի 1-ից մեկնարկած Կառավարության գործունեության ծրագրով նախատեսված եւ ժողովրդագրական իրավիճակի բարելավմանն ուղղված ընտանիքում երրորդ եւ յուրաքանչյուր հաջորդ երեխայի ծնվելու կապակցությամբ իրականացվող միջոցառմանը, որի շրջանակում 2022 թվականի հունվարի 1-ից հետո ծնված երեխայի համար, մինչեւ վերջինիս 6 տարեկանը լրանալը վճարվում է ամսական 50,000 դրամ:
2022 թվականին գործարկված Զոհված զինծառայողների ծնողների վերարտադրողական առողջությանն աջակցելու նպատակով վերարտադրողականության օժանդակ տեխնոլոգիաների կիրառմամբ բժշկական օգնության եւ սպասարկման որոշ ծախսերի մասնակի փոխհատուցման տրամադրման միջոցառման շրջանակում հաշվետու տարում 105 ծնող, որից 6-ը փոխնակ մոր ծառայությունից օգտվելու համար, ստացել է աջակցություն շուրջ 75  մլն դրամ: Ծրագիրը ներկայում էլ շարունակվում է:
Հաշվետու տարում ընտանեկան եւ սոցիալական նպաստ ստացող ընտանիքների թիվը նվազել է շուրջ 5700-ով: «Սկսել ենք Ինտեգրված սոցիալական ծառայությունների բարեփոխման եւ միասնական սոցիալական ծառայության զարգացման ռազմավարության մշակումը, ինչպես նաեւ շարունակում ենք աշխատանքներ իրականացնել 2023 թվականից անապահովության գնահատման համակարգի ներդրման ուղղությամբ, որի շնորհիվ սոցիալական օգնության այս ծավալուն ծրագիրը կլինի առավել հասցեական»,- ասել է Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարը` հավելելով, որ կլինի շտեմարանների հետ փոխգործելի տեղեկատվական արդիականացված համակարգ:
Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը հետաքրքրվել է ժողովրդագրության բնագավառում իրականացված միջոցառումների արդյունավետությամբ:  Նարեկ Մկրտչյանը տեղեկացրել է, որ մշակվում է ժողովրդագրության ռազմավարությունը, որը քննարկումների փուլում է: Ըստ նախարարի` 2018 թվականին ծնվածների շրջանում երրորդ եւ հաջորդ կարգաթվով երեխաների թիվը կազմել է 8270:  2021 թվականին թիվն աճել է 38 տոկոսով` կազմելով 11.440:
Անդրադառնալով պատգամավորների հարցերին` Նարեկ Մկրտչյանը խոսել է միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոնում հաշվառված գործազուրկների, բարեկեցության ինդեքսի, աղքատության հաղթահարմանն ուղղված ծրագրերի, խնամքի հաստատություններում գտնվող թոշակառուների թոշակից պահման մասին:

During 2022, the Ministry had 16 programmes and 94 events approved. Actually, 16 programmes and 112 events were carried out. The annual adjusted plan was 620 billion 369 million drams, the actual performance compared to the adjusted plan was 98.9%. The RA Deputy Minister of Finance Vahan Sirunyan stated this.
On May 31, the state budget 2022 execution of the Ministry of Labor and Social Affairs was debated at the joint sitting of the NA Standing Committees on Labor and Social Affairs and on Financial-Credit and Budgetary Affairs.
According to the Minister of Labor and Social Affairs Narek Mkrtchyan, around 412 billion drams were allocated to pension security, around 40 billion drams were allocated to the improvement of the demographic situation, 27.6 billion drams were allocated to support disadvantaged social groups, around 3 billion drams were allocated to support women and children, around 1.6 billion drams were allocated to the solution of the issues of persons with disabilities, around 951.1 million drams were allocated to housing provision, around 860 million drams were spent on solving employment problems, and around 9.3 billion drams were spent on providing social packages.
Presenting the works carried out in the financial year in detail, Narek Mkrtchyan touched upon the measures planned by the activity programme of the Government launched on 1 January 2022 aimed at improving the demographic situation carried out on the occasion of the birth of the third and every subsequent child in the family, within the scope of which for the child born after 1 January 2022, 50.000 drams are paid per month until the latter turns 6 years old.
In the financial year, the number of families receiving family and social benefits decreased by around 5.700. “We have started the development of the strategy for the reform of the Integrated Social Services and the development of the unified social service, and we are also continuing to carry out work towards the implementation of the insecurity assessment system from 2023, thanks to which this large-scale programme of social assistance will be more targeted,” the Minister of Labor and Social Affairs said adding that there will be an updated information system interoperable with databases.
The Chair of the Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gevorg Papoyan inquired about the effectiveness of the measures implemented in the field of demography. Narek Mkrtchyan informed that the demography strategy is being developed, which is under debate. According to the Minister, among those born in 2018, the number of third and subsequent children was 8.270. In 2021, the number increased by 38% to 11.440.
Touching upon the deputies’ questions, Narek Mkrtchyan spoke about the unemployed registered in the territorial center of the unified social service, the welfare index, the programmes aimed at overcoming poverty, pension deductions of pensioners in care centres.