Ուրախ ենք Հայաստանի Ազգային ժողովում հանդիպելու արգենտինացի գործընկերների հետ: Հուսով ենք, որ ձեր այցը մեր երկիր կնպաստի Հայաստանի եւ Արգենտինայի միջեւ հարաբերությունների զարգացմանը եւ խորացմանը. ասել է ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Արգենտինա բարեկամական խմբի ղեկավար Իշխան Սաղաթելյանն Արգենտինայի Սենատի եւ Պատգամավորների պալատի անդամներից բաղկացած խորհրդարանական պատվիրակության հետ մայիսի 31-ին կայացած հանդիպմանը:
Անդրադառնալով հետպատերազմյան իրավիճակին եւ առկա մարտահրավերներին՝ Իշխան Սաղաթելյանը նշել է. «Արցախի մի մասը գտնվում է թշնամու վերահսկողության տակ, իսկ մնացած մասը՝ շրջափակման մեջ: Ադրբեջանական զորքերն էլ գտնվում են Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում»: Բարեկամական խմբի ղեկավարի խոսքով Արցախի խնդիրը միայն այնտեղ ապրող հայերի անվտանգության կամ իրավունքների պաշտպանության հարց չէ, այլ նաեւ սեփական հայրենիքում ապրելու ինքնորոշման իրավունքի խնդիր: Պատգամավորը կարեւորել է այդ հարցում բարեկամ երկրների աջակցությունը:
Արգենտինայի Սենատի Արգենտինա-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահ Գիժերմո Անդրադան, որը պատվիրակության ղեկավարն է, շնորհակալություն է հայտնել Իշխան Սաղաթելյանին Հայաստան հրավիրելու եւ ջերմ ընդունելության համար: Նա նշել է, որ Հայաստանը դժվար ժամանակներ է ապրում, եւ իրենք առկա իրավիճակի վերաբերյալ ճշգրիտ տեղեկատվությունը կներկայացնեն իրենց երկրին ու միջազգային հանրությանը:
Հայ խորհրդարանականները խոսել են Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական ոտնձգությունների, Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար խնդիրների մասին: Նշվել է, որ Ադրբեջանն անտեսում է միջազգային հանրության եւ միջազգային կազմակերպությունների պահանջներն ու հորդորները:
ԱԺ Հայաստան-Արգենտինա բարեկամական խմբի անդամ Հասմիկ Հակոբյանը շնորհակալություն է հայտնել Արգենտինայի Սենատի` Հայաստանի հետ բարեկամական խմբին` Լաչինի միջանցքի շրջափակումը դատապարտող հայտարարության համար: ԱԺ պատգամավորները բարձրացրել են նաեւ Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների հարցը, կարեւորել օր առաջ նրանց հայրենիք վերադարձը:
Կողմերն արժեւորել են Արգենտինայում ապրող հայ համայնքի դերակատարությունը հայ-արգենտինյան կապերի ամրապնդման եւ փոխգործակցության խորացման գործում:

“Мы рады встрече с нашими аргентинскими коллегами в НС РА. Надеемся, что Ваш визит в нашу страну будет способствовать развитию и углублению отношений между Арменией и Аргентиной”, - отметил руководитель группы дружбы НС Армения-Аргентина И.Сагателян 31 мая на встрече с парламентской делегацией, состоящей из членов Сената и Палаты депутатов Аргентины.
Коснувшись послевоенной ситуации и существующих вызовов, И.Сагателян подчеркнул: “Часть Арцаха находится под контролем противника, а остальная часть – в блокаде. Азербайджанские войска также находятся на суверенной территории Армении”. По его словам, проблема Арцаха – не только вопрос безопасности или защиты прав проживающих там армян, но и права на самоопределение жить на своей родине. Депутат подчеркнул важность поддержки дружественных стран в этом вопросе.
Возглавляющий делегацию председатель группы дружбы Аргентина-Армения аргентинского Сената Гильермо Андрада поблагодарил И.Сагателяна за приглашение в РА и теплый прием. Он отметил, что Армения переживает непростые времена, и они представят достоверную информацию о текущей ситуации своей стране и международному сообществу.
Армянские парламентарии коснулись возникших гуманитарных проблем в Нагорном Карабахе вследствие посягательств Азербайджана на суверенную территорию Армении и блокирования Лачинского коридора. Отмечено, что Азербайджан игнорирует требования и призывы международного сообщества и международных организаций.
Член группы дружбы Армения-Аргентина А.Акопян поблагодарила Сенат Аргентины за заявление, осуждающее блокаду Лачинского коридора. Депутаты НС также подняли вопрос удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных, подчеркнув необходимость их скорейшего возвращения на родину.
Стороны высоко оценили роль армянской общины Аргентины в укреплении армяно-аргентинских связей и углублении взаимодействия.