ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների՝ հունիսի 6-ի համատեղ նիստում ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը, ներկայացնելով վերոնշյալ ոլորտների 2022 թվականի պետական բյուջեով նախատեսված ֆինանսական միջոցների եւ բյուջետային ծրագրերի կատարողականի թվային տվյալները, փաստել է, որ Շրջակա միջավայրի նախարարությունը 2022 թվականին իրականացրել է պետական բյուջեով նավատեսված 6 ծրագիր՝ 35 միջոցառում: Ճշտված ծրագրով նախարարությանը հատկացվել է 8.5 մլրդ դրամ, փաստացի օգտագործվել է 7.2 մլրդ դրամ, կատարողականը՝ 85 տոկոս:
Հանրապետության մարզպետարաններն իրականացրել են նախատեսված 10 ծրագիրը՝ 22 միջոցառմամբ: Բոլորին միասին նախատեսվել է հատկացնել 5.3 մլրդ դրամ, փաստացի՝ 5.2 մլրդ է հատկացվել, որը 2.1 տոկոսով ավելի է 2021 թվականի ցուցանիշից, կատարողականը՝ 98.5 տոկոս:
Ջրային ոլորտում իրականացվել է 5 ծրագիր՝ 36 միջոցառում: 2022 թվականին նախատեսվել է հատկացնել 43.6 մլրդ դրամ, փաստացի՝ 30 մլրդ 850 մլն դրամ, կատարողական կազմել է 93.2 տոկոս:
ՀՀ համայնքներին ճշտված ծրագրով նախատեսվել է 120 մլրդ դրամ, փաստացի հատկացվել է 118 մլրդ դրամ: Համայնքներին ընթացիկ սուբվենցիոն ծրագրով ծախսվել է 7 մլրդ 459 մլն դրամ: ՀՀ պետական բյուջեից համայնքների բյուջեների ֆինանսական համահարթեցման սկզբունքով տրվող դոտացիաները կազմել են 64 մլրդ 298 մլն դրամ: Օրենքների կիրարկման արդյունքում համայնքների բյուջեների կորուստների փոխհատուցման համար վճարվել է 50 մլն դրամ: Այլ ընթացիկ դրամաշնորհներ համայնքներին ծրագրով՝ 45 մլն դրամ, կապիտալ սուբվենցիաներ համայնքներին՝ 19.5 մլրդ դրամ, ինչը 56 մլնով ավելի է 2021 թվականին հատկացված գումարի չափից: Պետության կողմից տեղական ինքնակառավարման մարմիններին պատվիրակված լիազորությունների իրականացված ծախսերի համար տրամադրվել է 26 մլրդ դրամ 517 մլն դրամ, որից Երեւան քաղաքին՝ 26 մլրդ 395 մլն դրամ:
ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահե Ղալումյանը հետաքրքրվել է` արդյո՞ք բոլոր մարզպետարանները համամասնորեն իրականացրել են նախատեսված ծախսերը, թե եղել են այնպիսիք, որոնք թերակատարել են ծախսերը:
ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը պատասխանել է, որ Արարատի մարզպետարանն ամենամեծ թերակատարողն է, տարեկան պլանը եղել է 482 մլն դրամ, ճշտված պլանով նվազեցվել է 466 մլնի, կատարողականը կազմել է 431 մլն դրամ, որը 31 մլնով քիչ է ճշտված պլանից:
Իսկ ամենափոքր թերակատարումն արձանագրվել է Վայոց ձորի մարզպետարանում` ճշտված պլանով հատկացումը կազմել է 411 մլն դրամ, կատարվել է 409 մլն 854 հազար դրամի ծախս, տարբերությունն ընդամենը 1.2 մլն դրամ է:

6 июня на совместном заседании постоянных комиссий НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам министр финансов В.Ованнисян, представив данные об исполнении финансовых средств и бюджетных программ, предусмотренных государственным бюджетом на 2022 г. по вышеуказанным отраслям, указал, что в 2022 г. Министерством окружающей среды реализовано 6 программ и запланированных 35 мероприятий. По скорректированной программе ведомству выделено 8,5 млрд драмов, фактически использовано 7,2 млрд, исполнение составило 85%.
Областные администрации реализовали намеченные 10 программ по 22 мероприятиям. На все из них планировалось выделить 5,3 млрд драмов, фактически выделено 5,2 млрд, что на 2,1% больше показателя 2021 года, выполнение - 98,5%.
В водном хозяйстве реализовано 5 программ, 36 мероприятий. В 2022 г. планировалось выделить 43,6 млрд драмов, фактически 30 млрд 850 млн драмов, реализация составила 93,2%.
По уточненной программе общинам РА было выделено 120 млрд драмов, а фактически -118 млрд. В рамках действующей программы субсидий на общины потрачено 7 млрд 459 млн драмов. Дотации из госбюджета РА по принципу финансового выравнивания муниципальных бюджетов составили 64 млрд 298 млн драмов. В итоге исполнения выплачено 50 млн драмов на возмещение потерь бюджетов общин. Прочие текущие гранты общинам по программе - 45 млн драмов, капитальные субсидии общинам - 19,5 млрд драмов, что на 56 млн больше суммы, выделенной в 2021 г. На расходы делегированных государством органов местного самоуправления ОМС было предусмотрено 26 млрд 517 млн ​​драмов, из которых 26 млрд 395 млн выделено городу Еревану.
По повестке выступил также председатель Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды В.Галумян.