ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների՝ հունիսի 6-ի համատեղ նիստում ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը, ներկայացնելով վերոնշյալ ոլորտների 2022 թվականի պետական բյուջեով նախատեսված ֆինանսական միջոցների եւ բյուջետային ծրագրերի կատարողականի թվային տվյալները, փաստել է, որ Շրջակա միջավայրի նախարարությունը 2022 թվականին իրականացրել է պետական բյուջեով նավատեսված 6 ծրագիր՝ 35 միջոցառում: Ճշտված ծրագրով նախարարությանը հատկացվել է 8.5 մլրդ դրամ, փաստացի օգտագործվել է 7.2 մլրդ դրամ, կատարողականը՝ 85 տոկոս:
Հանրապետության մարզպետարաններն իրականացրել են նախատեսված 10 ծրագիրը՝ 22 միջոցառմամբ: Բոլորին միասին նախատեսվել է հատկացնել 5.3 մլրդ դրամ, փաստացի՝ 5.2 մլրդ է հատկացվել, որը 2.1 տոկոսով ավելի է 2021 թվականի ցուցանիշից, կատարողականը՝ 98.5 տոկոս:
Ջրային ոլորտում իրականացվել է 5 ծրագիր՝ 36 միջոցառում: 2022 թվականին նախատեսվել է հատկացնել 43.6 մլրդ դրամ, փաստացի՝ 30 մլրդ 850 մլն դրամ, կատարողական կազմել է 93.2 տոկոս:
ՀՀ համայնքներին ճշտված ծրագրով նախատեսվել է 120 մլրդ դրամ, փաստացի հատկացվել է 118 մլրդ դրամ: Համայնքներին ընթացիկ սուբվենցիոն ծրագրով ծախսվել է 7 մլրդ 459 մլն դրամ: ՀՀ պետական բյուջեից համայնքների բյուջեների ֆինանսական համահարթեցման սկզբունքով տրվող դոտացիաները կազմել են 64 մլրդ 298 մլն դրամ: Օրենքների կիրարկման արդյունքում համայնքների բյուջեների կորուստների փոխհատուցման համար վճարվել է 50 մլն դրամ: Այլ ընթացիկ դրամաշնորհներ համայնքներին ծրագրով՝ 45 մլն դրամ, կապիտալ սուբվենցիաներ համայնքներին՝ 19.5 մլրդ դրամ, ինչը 56 մլնով ավելի է 2021 թվականին հատկացված գումարի չափից: Պետության կողմից տեղական ինքնակառավարման մարմիններին պատվիրակված լիազորությունների իրականացված ծախսերի համար տրամադրվել է 26 մլրդ դրամ 517 մլն դրամ, որից Երեւան քաղաքին՝ 26 մլրդ 395 մլն դրամ:
ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահե Ղալումյանը հետաքրքրվել է` արդյո՞ք բոլոր մարզպետարանները համամասնորեն իրականացրել են նախատեսված ծախսերը, թե եղել են այնպիսիք, որոնք թերակատարել են ծախսերը:
ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը պատասխանել է, որ Արարատի մարզպետարանն ամենամեծ թերակատարողն է, տարեկան պլանը եղել է 482 մլն դրամ, ճշտված պլանով նվազեցվել է 466 մլնի, կատարողականը կազմել է 431 մլն դրամ, որը 31 մլնով քիչ է ճշտված պլանից:
Իսկ ամենափոքր թերակատարումն արձանագրվել է Վայոց ձորի մարզպետարանում` ճշտված պլանով հատկացումը կազմել է 411 մլն դրամ, կատարվել է 409 մլն 854 հազար դրամի ծախս, տարբերությունն ընդամենը 1.2 մլն դրամ է:

At June 6 joint sitting of the NA Standing Committees on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Protection and on Financial-Credit and Budgetary Affairs, the RA Minister of Finance Vahe Hovhannisyan presenting the digital data on the performance of financial resources and budget programmes provided for in the state budget 2022 of the above-mentioned sectors, stated that in 2022, the Ministry of Environment implemented 6 programmes and 35 measures planned by the state budget. According to the specified programme, 8.5 billion AMD was allocated to the Ministry, 7.2 billion AMD was actually spent, the performance was 85%.
The regional governor’s offices of the republic implemented the planned 10 programmes with 22 measures. It was designed to allocate 5.3 billion AMD to all of them, in fact, 5.2 billion was allocated, which is 2.1% more than the 2021 index, the performance was 98.5%.
5 programmes and 36 measures were implemented in the water sector. In 2022, it was planned to allocate 43.6 billion AMD, in fact 30 billion 850 million AMD was spent, the performance was 93.2%.
According to the specified programme, 120 billion AMD was allocated to the RA communities, and 118 billion AMD was actually allocated. 7 billion 459 million AMD has been spent on communities under the current subsidy programme. As a result of the implementation of the laws, 50 million AMD was paid to compensate the losses of the budgets of the communities.
The Chair of the NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Protection Vahe Ghalumyan inquired whether all regional governor’s offices proportionally implemented the planned expenditures, or whether there were those that underperformed the expenditures.
The RA Minister of Finance Vahe Hovhannisyan replied that the Ararat regional governor’s office is the biggest underperformer, the annual plan was 482 million AMD, with the specified plan it was reduced to 466 million AMD, the performance was 431 million AMD, which is 31 million less than the specified plan.
And the smallest underperformance was recorded in Vayots Dzor Regional Governor’s Office: according to the specified plan, the allocation was 411 million AMD, the expenditure was 409 million 854 thousand AMD, the difference is only 1.2 million AMD.