ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը հունիսի 6-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է ««Նախադպրոցական կրթության մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ ««Նախադպրոցական կրթության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» 2020 թվականի մայիսի 6-ի ՀՕ-267-Ն օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը:
Նախաձեռնության ընդունմամբ ակնկալվում է կարգավորել նախադպրոցական կրթական աստիճանում կրթության եւ զարգացման առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող երեխաների կրթության կազմակերպման հետ առնչվող հարցերը, ինչպես նաեւ մանկավարժահոգեբանական աջակցության ծառայությունների տրամադրումը: Նախադպրոցական ուսումնական հաստատությունների խմբերի եւ հաստիքների թվով պայմանավորված՝ մանկավարժական աշխատողների թվի տարբեր լինելու հանգամանքը հաշվի առնելով առաջարկվում է հստակեցնել նաեւ պարտադիր վերապատրաստման՝ հինգ տարին մեկ լինելու հանգամանքը: Նախատեսվում է նաեւ հավասար պայմաններ ստեղծել համայնքային նախադպրոցական ուսումնական հաստատությունների տնօրենների պաշտոնավարման հարցում: Իրականացված վերլուծության համաձայն տնօրենների շուրջ 65 տոկոսը պաշտոնավարում է անորոշ ժամկետով կնքված  պայմանագրերի հիման վրա, ինչն անհավասար պայմաններ է ստեղծում դաշտում:
Առաջարկվում է նաեւ հանել նախադպրոցական ուսումնական հաստատության ղեկավարման իրավունքի՝ հավաստագրի ստացմանը նախորդող պարտադիր վերապատրաստման պահանջը:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հայտնել է, որ առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո կատարվել են խմբագրական բնույթի փոփոխություններ:
Լրամշակման նպատակով մինչեւ երկու ամսով հետաձգվել է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Սիսակ Գաբրիելյանի եւ Թագուհի Ղազարյանի հեղինակած ««Կինեմատոգրաֆիայի մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկումը:

At June 5 sitting, the NA Standing on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport debated the legislative package on Making Addenda and Amendments to the law on Pre-School Education and on Amending the HO-267-N law of May 6, 2020 on Amending the law on Pre-School Education.
It is expected by the adoption of the initiative to regulate the issues regarding the organization of the education for children needing education and development with special conditions at pre-school education degree, as well as providing pedagogical-psychological support services. Taking into consideration the fact of being different the number of pedagogical employees conditioned by the number of the groups and positions of pre-school educational institutions, it is proposed also to specify the fact of compulsory training once in a five year. It is also designed to create equal conditions in tenure of the directors of the community pre-school educational i9nstitutions. According to the implemented analysis, about 65% of the directors is in office on the basis of contracts signed with indefinite term, which creates unequal conditions in the field.
It is also proposed to remove the demand of compulsory training preceding the receipt of the certificate of the right to heading the pre-school educational institution.
The Minister of Education, Science, Culture and Sport Zhanna Andreasyan informed that after being adopted amendments of editorial character.
The debate of the draft law on Making Addenda and Amendments to the RA Law on Cinematography authored by the deputies of the NA Civil Contract Faction Sisak Gabrielyan and Taguhi Ghazaryan was postponed up to two months for revising it.