ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը հունիսի 6-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է ««Նախադպրոցական կրթության մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ ««Նախադպրոցական կրթության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» 2020 թվականի մայիսի 6-ի ՀՕ-267-Ն օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը:
Նախաձեռնության ընդունմամբ ակնկալվում է կարգավորել նախադպրոցական կրթական աստիճանում կրթության եւ զարգացման առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող երեխաների կրթության կազմակերպման հետ առնչվող հարցերը, ինչպես նաեւ մանկավարժահոգեբանական աջակցության ծառայությունների տրամադրումը: Նախադպրոցական ուսումնական հաստատությունների խմբերի եւ հաստիքների թվով պայմանավորված՝ մանկավարժական աշխատողների թվի տարբեր լինելու հանգամանքը հաշվի առնելով առաջարկվում է հստակեցնել նաեւ պարտադիր վերապատրաստման՝ հինգ տարին մեկ լինելու հանգամանքը: Նախատեսվում է նաեւ հավասար պայմաններ ստեղծել համայնքային նախադպրոցական ուսումնական հաստատությունների տնօրենների պաշտոնավարման հարցում: Իրականացված վերլուծության համաձայն տնօրենների շուրջ 65 տոկոսը պաշտոնավարում է անորոշ ժամկետով կնքված  պայմանագրերի հիման վրա, ինչն անհավասար պայմաններ է ստեղծում դաշտում:
Առաջարկվում է նաեւ հանել նախադպրոցական ուսումնական հաստատության ղեկավարման իրավունքի՝ հավաստագրի ստացմանը նախորդող պարտադիր վերապատրաստման պահանջը:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հայտնել է, որ առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո կատարվել են խմբագրական բնույթի փոփոխություններ:
Լրամշակման նպատակով մինչեւ երկու ամսով հետաձգվել է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Սիսակ Գաբրիելյանի եւ Թագուհի Ղազարյանի հեղինակած ««Կինեմատոգրաֆիայի մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկումը:

Постоянная комиссия НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта  обсудила во втором чтении законодательный пакет о внесении изменений и дополнений в закон “О дошкольном образовании” и изменения в аналогичный закон от 6 мая 2020 г.
С принятием инициативы предполагается урегулировать вопросы, связанные с организацией обучения детей, нуждающихся в особых условиях воспитания и развития на дошкольном образовательном уровне, а также оказанием услуг педагогической и психологической поддержки. Принимая во внимание, что численность педагогических работников различна в зависимости от количества групп и должностей дошкольных образовательных учреждений, предлагается уточнить, что обязательность переподготовки должна быть раз в пять лет. Также планируется создать равные условия для пребывания в должности директоров муниципальных дошкольных образовательных учреждений. Согласно проведенному анализу, около 65% директоров занимают свои должности на основе контрактов, заключенных на неопределенный срок, что создает неравные условия на местах.
Также предлагается исключить требование об обязательной переподготовке до получения сертификата на право руководства дошкольным образовательным учреждением.
Министр образования, науки, культуры и спорта Ж.Андреасян сообщила, что после первого чтения внесены лишь редакционные правки.
Обсуждение проекта о внесении изменений и дополнений в закон "О кинематографии", в авторстве депутатов фракции "Гражданский договор" С.Габриеляна и Т.Казарян, с целью доработки отложено на срок до двух месяцев.