Օրենսդրական նախաձեռնությամբ առաջարկվում է սահմանել, որ սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունն իրավունք ունի ոչ հաճախ, քան եռամսյակը մեկ անգամ, իրականացնել իր շահույթի բաշխում ընկերության մասնակիցների միջեւ: ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` հունիսի 7-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ««Սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Հիմնական զեկուցող, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ռաֆայել Գեւորգյանը նշել է, որ ներկայումս գործող կարգավորման համաձայն շահույթի բաշխումը կարող է իրականացվել տարեկան մեկ անգամ, ինչը սահմանափակում է ձեւավորված շահույթն ընկերության մասնակիցների մեջ բաշխելու հնարավորությունը` դրանով իսկ խոչընդոտելով ՓՄՁ սուբյեկտների կողմից իրենց մասնակիցներին օրինական կարգով շահույթի մասը վճարելուն:
Նշվել է, որ օրինագծի ընդունմամբ ընկերությունների համար կստեղծվի ձեւավորված շահույթն իր մասնակիցների միջեւ առավել հաճախ բաշխելու հնարավորություն, որը համապատասխանում է միջազգային փորձին եւ ընդունված գործարար սովորույթներին:
Ըստ Ռաֆայել Գեւորգյանի՝ հարցը քննարկվել է փոքր ու միջին ձեռնարկատիրության ներկայացուցիչների հետ, որոնք դրական են արձագանքել:
Մինչեւ երկու ամիս ժամկետով հետաձգվել են երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման ներկայացված «Պետական գույքի մասնավորեցման 2017-2020 թվականների ծրագրի կատարման 2022 թվականի տարեկան հաշվետվությունը հաստատելու մասին» օրենքի նախագիծը եւ ««ՀՀ ընդերքի մասին» օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» նախագծերի փաթեթը:
Հիշեցնենք, որ վերջին հարցն ԱԺ նախորդ լիագումար նիստում հիմնական զեկուցող, ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Հովհաննես Հարությունյանի առաջարկով տեղափոխվել էր առաջին ընթերցման փուլ՝ լրամշակման նպատակով:

The legislative initiative proposes to establish that the limited liability company has the right to distribute its profits among the company’s participants no more often than once a quarter. At June 7 sitting of the NA Standing Committee on Economic Affairs, the draft law on Amending the Law on Limited Liability Companies (LLC) was debated in the first reading.
The key-rapporteur, the RA Deputy Minister of Economy Rafayel Gevorgyan noted that according to the current regulations, profit distribution can be carried out once a year, which limits the opportunity of distributing the generated profit among the participants of the company, thereby preventing the small and medium-sized enterprise (SME) entities from paying the part of the profit to their participants legally.
It was mentioned that with the adoption of the bill, an opportunity will be created for companies to distribute the generated profit among its participants more often, which corresponds to international experience and accepted business customs.
According to Rafayel Gevorgyan, the issue was debated with the representatives of small and medium enterprises, who responded positively.
Let’s remind that the last question was moved to the first reading phase at the previous plenary sitting of the National Assembly at the suggestion of the key rapporteur, the RA Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Hovhannes Harutyunyan for the purpose of revision.