ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի` հունիս 7-ի նիստի օրակարգում  պատգամավորներ Նարեկ Զեյնալյանի եւ Լուսինե Բադալյանի հեղինակած ««Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն էր: Այն հանձնաժողովը քննարկել է առաջին ընթերցմամբ:
Նախագծով սահմանվել են սկզբունքներ, որոնց համապատասխանելու դեպքում ասոցիացիաներն ակտիվ համագործակցություն կունենան Առողջապահության նախարարության հետ եւ կօգտվեն այն բոլոր լիազորություններից, որոնք նախատեսված են նախագծով:
Հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Զեյնալյանը նշել է, որ նախագիծը մեկ տարի եւ ավելի ժամանակահատվածում գտնվում է քննարկման եւ մշակման փուլում, առաջարկություններ են ուղարկվել բժշկական ասոցիացիաների կողմից, որոնց շուրջ ընդհանուր համաձայնություն է եղել: Առաջարկություններ են ուղարկվել նաեւ Կառավարության կողմից, որոնք ընդունվել են: Նախագիծը քննարկվել է գրեթե 22 ասոցիացիաների հետ: Նպատակն է ինստիտուցիոնալ հիմքերի վրա դնել բժշկական ասոցիացիաների եւ նախարարության հարաբերությունները, ինչպես նաեւ ասոցիացիաների ներուժն օգտագործել ի շահ առողջապահության համակարգի կայացմանը: Հիմնական զեկուցողի խոսքով նախատեսվել է, որ համագործակցությունը կայանա համաձայնագրի հիման վրա:
Նախագծի համահեղինակ Լուսինե Բադալյանը տեղեկացրել է, որ սահմանված որոշակի չափանիշներ, որոնց պետք է համապատասխանեն ասոցիացիաները, որեւէ կերպ նպատակ չունեն սահմանափակելու ասոցիացիաների գործառույթները: «Նշված չափանիշներն ուղղակիորեն հնարավորություն են տալիս իրենց ոլորտային հարցերը նախարարության հետ քննարկել, քաղաքականության մշակման ընթացքում իրենց մասնակցությունն ունենալ եւ մասնագիտական կարծիք հայտնել»,- նշել է պատգամավորը:
ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը նշել է, որ Հայաստանում մասնագիտական ասոցիացիաների խոշորացումն արդեն իսկ փաստ է, քանի որ շարունակական մասնագիտական զարգացման բարեփոխումները եւս նպաստում են շատ ավելի կարեւոր գործառույթի ձեռքբերմանը: «Իսկ նախագծով սահմանված փոփոխությունները ոչ միայն չեն վնասի, այլ նաեւ կօգնեն ասոցիացիաների խոշորացմանը»,- հավելել է նախարարը:
Անահիտ Ավանեսյանի խոսքով Կառավարության կողմից արված առաջարկություններն ընդունվել են, որոնցից մի քանիսն առաջարկել է դիտարկել առաջինից երկրորդ ընթերցման ընթացքում:

7 июня в повестку заседания Постоянной комиссии НС по вопросам здравоохранения был включен в первом чтении проект о внесении изменений и дополнений в закон “О медицинской помощи и обслуживании населения", в авторстве депутатов Н.Зейналяна и Л.Бадалян.
Проектом установлены принципы, при соблюдении которых ассоциации будут активно сотрудничать с Министерством здравоохранения и использовать все полномочия, предоставленные проектом.
Председатель комиссии Н.Зейналян отметил, что проект находится в стадии обсуждения и разработки в течение года и более, предложения присланы медицинскими ассоциациями, и по ним достигнуто общее согласие. Правительство также направило предложения, которые были приняты. Проект обсуждался почти с 22 ассоциациями. Цель – поставить на институциональную основу отношения между медицинскими объединениями и министерством, а также использовать потенциал ассоциаций на благо становления системы здравоохранения. По словам основного докладчика, сотрудничество намечается на основе соглашения.
Соавтор проекта Л.Бадалян сообщила, что определенные стандарты, которым должны соответствовать ассоциации, никоим образом не направлены на ограничение функций ассоциаций. “Упомянутые стандарты напрямую дают возможность обсудить с министерством свои отраслевые вопросы, участвовать в процессе разработки политики и высказать профессиональное мнение”, - заметила депутат.
Министр здравоохранения А.Аванесян констатировала, что расширение профессиональных ассоциаций в Армении уже является фактом, поскольку непрерывные реформы профессионального развития также способствуют достижению гораздо более важной функции. "И определенные проектом изменения не только не навредят, но и помогут укрупнению объединений", - подчеркнула министр.
Согласно Аванесян, приняты рекомендации правительства, некоторые из которых предложено рассмотреть в период между первым и вторым чтениями.