ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի` հունիս 7-ի նիստի օրակարգում  պատգամավորներ Նարեկ Զեյնալյանի եւ Լուսինե Բադալյանի հեղինակած ««Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն էր: Այն հանձնաժողովը քննարկել է առաջին ընթերցմամբ:
Նախագծով սահմանվել են սկզբունքներ, որոնց համապատասխանելու դեպքում ասոցիացիաներն ակտիվ համագործակցություն կունենան Առողջապահության նախարարության հետ եւ կօգտվեն այն բոլոր լիազորություններից, որոնք նախատեսված են նախագծով:
Հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Զեյնալյանը նշել է, որ նախագիծը մեկ տարի եւ ավելի ժամանակահատվածում գտնվում է քննարկման եւ մշակման փուլում, առաջարկություններ են ուղարկվել բժշկական ասոցիացիաների կողմից, որոնց շուրջ ընդհանուր համաձայնություն է եղել: Առաջարկություններ են ուղարկվել նաեւ Կառավարության կողմից, որոնք ընդունվել են: Նախագիծը քննարկվել է գրեթե 22 ասոցիացիաների հետ: Նպատակն է ինստիտուցիոնալ հիմքերի վրա դնել բժշկական ասոցիացիաների եւ նախարարության հարաբերությունները, ինչպես նաեւ ասոցիացիաների ներուժն օգտագործել ի շահ առողջապահության համակարգի կայացմանը: Հիմնական զեկուցողի խոսքով նախատեսվել է, որ համագործակցությունը կայանա համաձայնագրի հիման վրա:
Նախագծի համահեղինակ Լուսինե Բադալյանը տեղեկացրել է, որ սահմանված որոշակի չափանիշներ, որոնց պետք է համապատասխանեն ասոցիացիաները, որեւէ կերպ նպատակ չունեն սահմանափակելու ասոցիացիաների գործառույթները: «Նշված չափանիշներն ուղղակիորեն հնարավորություն են տալիս իրենց ոլորտային հարցերը նախարարության հետ քննարկել, քաղաքականության մշակման ընթացքում իրենց մասնակցությունն ունենալ եւ մասնագիտական կարծիք հայտնել»,- նշել է պատգամավորը:
ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը նշել է, որ Հայաստանում մասնագիտական ասոցիացիաների խոշորացումն արդեն իսկ փաստ է, քանի որ շարունակական մասնագիտական զարգացման բարեփոխումները եւս նպաստում են շատ ավելի կարեւոր գործառույթի ձեռքբերմանը: «Իսկ նախագծով սահմանված փոփոխությունները ոչ միայն չեն վնասի, այլ նաեւ կօգնեն ասոցիացիաների խոշորացմանը»,- հավելել է նախարարը:
Անահիտ Ավանեսյանի խոսքով Կառավարության կողմից արված առաջարկություններն ընդունվել են, որոնցից մի քանիսն առաջարկել է դիտարկել առաջինից երկրորդ ընթերցման ընթացքում:

On the agenda of June 7 sitting of the NA Standing Committee on Health Care was the draft law on Making Amendments and Addenda to the Law on Medical Care and Services of the Population authored by the deputies Narek Zeynalyan and Lusine Badalyan. The Committee debated it in the first reading.
The draft has established principles, in case of compliance, the associations will have active cooperation with the Ministry of Health and will use all the powers provided by the draft.
The Committee Chair Narek Zeynalyan noted that the draft has been under debate and development for a year or more, proposals were sent by medical associations, and there was a common consent on them. Proposals were also sent by the Government, which were adopted. The draft was debated with almost 22 associations. The objective is to put the relations between medical associations and the Ministry on an institutional basis, as well as to use the potential of associations for the benefit of the establishment of the healthcare system. According to the key rapporteur, it is designed that the cooperation will take place on the basis of the agreement.
The co-author of the draft Lusine Badalyan informed that certain standards, which the associations must comply with, do not in any way aim to limit the functions of the associations. “The mentioned standards directly give an opportunity to debate their sectoral issues with the Ministry, to take part in the process of policy development and to express a professional opinion,” the deputy mentioned.
The RA Minister of Health Anahit Avanesyan mentioned that the expansion of professional associations in Armenia is already a fact, because the continuous professional development reforms also contribute to the achievement of a much more important function. “And the amendments defined by the draft will not only not harm, but will also help in the enlargement of the associations,” the Minister added.
According to Anahit Avanesyan, the proposals made by the Government have been adopted, some of which she proposed to observe during the period from the first to the second reading.