Ագոյի հանձնախումբը խորհրդարանում
Հունիսի 9-ին ԵԽ նախարարների կոմիտեի մոնիտորինգի Ագոյի հանձնախումբը` ԵԽ-ում  Գերմանիայի մշտական ներկայացուցիչ Ռոլանդ Վեգեների գլխավորությամբ խորհրդարանում հանդիպեց  ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության անդամներիհետ:Հանդիպմանը մասնակցում էին ԵԽ գլխավոր քարտուղարի հատուկ  ներկայացուցիչ  Բոյանա Ուռումովան եւ ԵԽ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանը:
Ողջունելովհյուրերին` Ե ԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության անդամ, ԱԺ արտաքին հարաբերություններիմշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Ռուստամյանընշեց, որ Ագոյի խմբի այցելությունները հնարավորություն են տալիսեւս մեկ անգամ գնահատելու այսօրվա իրավիճակը` Հայաստանի եվրաինտեգրման գործընթացի համատեքստում եւ ավելի կոնկրետ անդրադառնալուեւ լուծում տալու այդ ճանապարհին առաջացող խնդիրներին:
Պարոն Վեգեները նշեց, որ այցի նպատակն  էմոնիտորինգի ենթարկել բարեփոխված  Սահմանադրությունից բխող 67 նոր օրենքների ընդունման գործընթացը եւ կարեւորեցՎենետիկիհանձնաժողովի փորձագիտական եզրակացություն ունենալը`  նախքան դրանք Ազգային ժողովի հանձնաժողովներում եւ լիագումարնիստումքննարկումը եւ առաջին ընթերցմամբ ընդունումը:Պարոն Վեգեները անհրաժեշտ համարեց «Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի մասին»օրենքի բարեփոխման հարցը, հեռուստատեսութայն եւ ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի անկախության խնդիրը, Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխումները` կարեւորելով 2007թ. խորհրդարանական ընտրությունների ազատ եւ արդար անցկացումը, ինչը կամրապնդիխորհրդարանի նկատմամբ վստահությունը: Կարեւորվեց նաեւ մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտի կայացումը:
Պարոն Ռուստամյանը նույնպես կարեւորեց օրենսդրության բարեփոխումներ գործընթացը Վենետիկի հանձնաժողովի հետ համատեղ անցկացնելը` անընդունելի համարելովայնպիսի օրենքների ընդունումը, որոնք չեն համապատասխանի եվրոպական չափանիշներին: Նաեւ` Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխումները. պարոն Ռուստամյանը նշեց, որ խորհրդարանիբոլոր քաղաքական ուժերը այն համոզման են, որ անհրաժեշտ է օրենսդրական մակարդակով բոլոր հնարավորությունները ստեղծել 2007թ. ընտրությունները եվրոպական ամենաբարձր չափանիշներին համապատասխան անցկացնելու համար:
Պատվիրակության անդամ, ՄԱԿ խմբակցության ղեկավար Գուրգեն Արսենյանը կարեւորեց որակյալ օրենքներ ունենալու անհրաժեշտությունը` այս համատեքստում բարձր գնահատելով Վենետիկի հանձնաժողովի հետ համագործակցությունը եւ որպես օրինակ բերվեց վերջերս ընդունված Սահմանադրական դատարանի մասին օրենքը: Պարոն Արսենյանը կարեւորեց նաեւ դատաիրավական համակարգի բարեփոխումների օրենսդրական փաթեթի ընդունումը, որը դեռեւս ակտիվ քննարկումների փուլում է:
«Արդարություն» խմբակցության ղեկավար Ստեփան Դեմիրճյանը եւ «Ազգային միաբանություն» խմբակցության քարտուղար Ալեքսան Կարապետյանը նույնպես կարեւորեցին եվրոպական չափանիշներին համապատասխան օրենսդրություն ունենալը, անհրաժեշտ եւ կարեւոր պայման համարելով օրենքների կիրառումը:

,,Группа Аго” в парламенте
9 июня в парламенте состоялась встреча ,,Группы Аго”по мониторингу Комитета министров СЕ  во главе с Постоянным представителем Германии в СЕ Роландом Вегенером и членов делегации Армении в ПАСЕ. Во встрече принимали участие Специальный представитель Генерального Секретаря СЕ Бояна Урумова и Постоянный представитель РА в СЕ Кристиан Тер-Степанян.
Приветствуя гостей, председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям Армен Рустамян отметил, что визиты Группы Аго создают возможность для повторной оценки настоящего положения в контексте процесса евроинтеграции Армении и более конкретного рассмотрения и разрешения возникающих на этом пути проблем.
Г-н Вегенер отметил, что целью их визита является мониторинг процесса принятия 67 новых законов, вытекающих из реформированной Конституции, и отметил важность наличия экспертного заключения Венецианской комиссии до начала рассмотрения этих законов в Комиссиях и пленарном заседании НС и принятия их в первом чтении. Г-н Вегенер подчеркнул необходимость усовершенствования Закона РА ,,О телевидении и радио”, решения проблемы независимости Национальной комиссии по телевидению и радио, реформы Избирательного кодекса РА, отметив важность свободного и справедливого проведения парламентских выборов 2007 года, что будет способствовать укреплению доверия к парламенту. Также была подчеркнута важность становления института Защитника прав человека.
Г-н Рустамян также подчеркнул важность проведения реформы законодательства совместно с Венецианской комиссией, считая неприемлемым принятие законов, не соответствующих европейским критериям. Г-н Рустамян отметил, что все политические силы парламента убеждены, что необходимо на законодательном уровне создать все условия для проведения выборов 2007 года в соответствие с высшими европейскими критериями.
Член делегации, руководитель фракции ОТП Гурген Арсенян отметил необходимость наличия качественных законов, высоко оценивая в этом контексте сотрудничество с Венецианской комиссией, и, в качестве примера, привел принятый недавно Закон РА ,,О Конституционном Суде”. Г-н Арсенян также подчернул важность принятия законодательного пакета реформы судебно-правовой системы, находящийся в фазе активных обсуждений.
Руководитель фракции ,,Справедливость” Степан Демирчян и секретарь фракции ,,Национальное Единение” Алексан Карапетян также отметили важность наличия законодательства, соответствующего европейским критериям, считая применение этих законов необходимым и важным условием.