ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության խորհրդարանի Համայնքների պալատի ղեկավար Փենի Մորդընթին:
ԱԺ խոսնակը նշել է, որ այս այցը Միացյալ Թագավորություն լավ առիթ է քննարկելու մեր երկրների համագործակցությանը վերաբերող հարցեր` հավելելով, որ Հայաստանը շահագրգռված է կայուն հիմքերի վրա դնել եւ զարգացնել ՄԹ հետ բազմակողմ հարաբերությունները:
Անդրադարձ է եղել հունիսի 1-ին Քիշնեւում երկու երկրների վարչապետների կարճ հանդիպմանը եւ ՄԹ Եվրոպայի հարցերով պետնախարար Լեո Դոքերթիի Հայաստան այցին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել ՄԹ կողմից իրականացվող խորհրդարանի կարողությունների հզորացմանն ուղղված ծրագրերը:
ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամները տարածաշրջանի անվտանգության շուրջ մտքեր են փոխանակել բրիտանացի գործընկերների հետ՝ մանրամասնելով ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքով առաջացած իրավիճակը:

Делегация, возглавляемая Председателем НС РА А.Симоняном, встретилась с главой Палаты общин парламента Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии Пенни Мордант.
Спикер НС отметил, что визит в Великобританию является хорошей возможностью для обсуждения вопросов, связанных с сотрудничеством наших стран, добавив, что Армения заинтересована в создании  стабильных основ и развитии многосторонних отношений с Соединенным Королевством.
Затронуты краткая встреча премьер-министров двух стран в Кишиневе 1 июня и визит в Армению государственного министра Соединенного Королевства по европейским делам Лео Докерти.
Спикер НС высоко оценил осуществляемые Соединенным Королевством программы по укреплению потенциала армянского парламента.
Члены делегации НС РА обменялись мнениями с британскими партнерами по вопросам безопасности региона, подробно остановившись на ситуации вследствие азербайджанской агрессии.