ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արմեն Խաչատրյանը հունիսի 8-ին հանդիպել է «Գորիսի տարածքային մանկապատանեկան մարզադպրոց» ՊՈԱԿ-ի սաների, մարզիչի եւ ՀՀ ըմբշամարտի ֆեդերացիայի քարտուղարի հետ:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը:
Արմեն Խաչատրյանը, ողջունելով հարազատ քաղաքից ժամանած հյուրերին, հիմնականում անդրադարձել է Գորիսի մարզական կյանքին, առկա խնդիրներին: Նրա հավաստմամբ ընդհանրապես սպորտի զարգացումը ռազմավարական նշանակություն ունի: Շեշտադրվել է ֆիզիկական պատրաստվածության անհրաժեշտությունը, քանի որ այդ նույն մարզիկներն են մեկ-երկու տարի անց համալրում մեր բանակի շարքերը:
Կարեւորվել է նոր, ժամանակակից մարզադահլիճների եւ մարզասրահների կառուցումը, որտեղ կմարզվեն մեր ապագա չեմպիոնները: Հանձնաժողովի փոխնախագահն արձանագրել է մի շարք խնդիրներ, որոնք կլուծվեն մոտ ապագայում:
Սիսակ Գաբրիելյանն ընդհանուր գծերով ներկայացրել է հանրապետության մարզաշխարհի իրավիճակը, կարեւորել ԿԳՄՍ նախարարության հետ գործակցությունը, ինչի արդյունքում լուծվում են մարզական կյանքում ծագած խնդիրները:
Նշենք, որ հանրապետությունում գործում է շուրջ 70 մանկապատանեկան մարզադպրոց: Կառավարության որոշմամբ մարզագույքով են համալրվել բոլոր մարզերի մանկապատանեկան մարզադպրոցները, այդ թվում` Գորիսինը: Պետական բյուջեից 2022 թվականին մարզական գույքի ապահովման ծրագրին հատկացվել է ավելի քան 280 մլն դրամ:
Սիսակ Գաբրիելյանի հավաստմամբ եկող տարի ԿԳՄՍ բնագավառին նախատեսվում է հատկացնել աննախադեպ` շուրջ մեկ միլիարդ դոլար գումար:
Նա ընդգծել է, որ Կառավարությունն անվտանգության եւ կրթության համար (որում ներառնված է սպորտը) գումար չի խնայում:
Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահն անդրադարձել է նաեւ մարզիչների ատեստավորմանը: Նշվել է, որ ամեն ինչ արվում է ատեստավորման ընթացքում հնարավոր կոռուպցիայից զերծ մնալու համար:

8 июня заместитель председателя Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности А.Хачатрян встретился с питомцами и тренером ГНКО “Горисская территориальная детско-юношеская спортивная школа” (ДЮСШ), а также с секретарем Федерации борьбы РА.
Во встрече также принял участие председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта С.Габриелян.
А.Хачатрян, приветствуя гостей из родного города, в основном коснулся спортивной жизни и проблем Гориса. По его словам, развитие спорта в целом имеет стратегическое значение. Особо выделена необходимость физической подготовки, ведь те же самые спортсмены через год-два вступают в ряды нашей армии.
Подчеркнута важность строительства новых, современных спортзалов, где будут тренироваться наши будущие чемпионы. Заместитель председателя комиссии отметил ряд проблем, которые будут решены в ближайшее время.
С.Габриелян в общих чертах представил ситуацию в спортивном мире республики, особо отметил сотрудничество с Министерством образования, науки, культуры и спорта (МОНКС), в результате чего решаются проблемы, возникающие в спортивной жизни.
Следует отметить, что в стране действует около 70 ДЮСШ. На программу обеспечения спортивного имущества в 2022 г. из госбюджета выделено более 280 млн драмов.
По словам С.Габриеляна, в следующем году МОНКС планируется выделить беспрецедентную сумму – около   1 млрд долларов.
Он подчеркнул, что правительство не жалеет средств на безопасность и образование (в том числе и на спорт).
Председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта коснулся также аттестации тренеров. Отмечено, что делается все во избежание возможной коррупции при сертификации.