ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Միջխորհրդարանական միությունում Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության խորհրդարանի պատվիրակության անդամներին: Ողջույնների փոխանակումից հետո ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ բազմիցս ականատես է եղել բրիտանական խմբի ակտիվ աշխատանքին, ինչը խորհրդարանականների համար լավ օրինակ է:
Ալեն Սիմոնյանը ներկայացրել է հետպատերազմյան իրավիճակը եւ մանրամասնել տարածաշրջանի բարդ իրադրությանն առնչվող հարցեր: Նա նշել է, որ մեր երկրում հետեւում են Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանում տեղի ունեցող զարգացումներին եւ բոլոր այն խորհրդարանականների գործունեությանը, որոնք ի ցույց դրեցին 2020 թվականի պատերազմից հետո մեր տարածաշրջանում իրավիճակի ընկալման մակարդակը: «Մենք հավատում ենք, որ մեր միջազգային գործընկերների հասցեական հայտարարությունները եւ ճնշումը կարող են կանխել Ադրբեջանի կողմից հետագա ագրեսիան, ինչպես նաեւ նպաստել անպատժելիության մթնոլորտի վերացմանը»,- հավելել է Ալեն Սիմոնյանը:
ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամները բրիտանացի գործընկերներին հանգամանորեն իրազեկել են արցախահայության շրջափակման, Լաչինի միջանցքի ճգնաժամի եւ Հայաստանի տարածքային ամբողջականության դեմ ադրբեջանական զինուժի ոտնձգությունների մասին:
Կողմերը փաստել են, որ Հայաստանը եւ Միացյալ Թագավորությունը ձեւավորել են երկկողմ հարաբերությունների հավակնոտ օրակարգ՝ հիմնված ընդհանուր արժեքների եւ սկզբունքների վրա, ինչպիսիք են՝ օրենքի գերակայությունը, մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների պաշտպանությունը, ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդումը:
Հանդիպմանը քննարկվել է նաեւ Միջխորհրդարանական միության շրջանակում միասնական օրակարգ ունենալու անհրաժեշտությունը՝ հաջակցություն մեր երկրների ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման:

The delegation led by the RA NA President Alen Simonyan met with the Members of the delegation of Parliament of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland of the Inter-Parliamentary Union. After the exchange of greetings, the President of the RA NA noted that he had repeatedly witnessed the active work of the British group, which is a good example for the parliamentarians.
Alen Simonyan presented the post-war situation and detailed issues regarding the complex situation in the region. He mentioned that in our country they are following the developments taking place in Parliament of Great Britain and the activities of all those parliamentarians who demonstrated the level of perception of the situation in our region after the 2020 war. “We believe that the targeted statements and pressure of our international partners can prevent further aggression by Azerbaijan, as well as contribute to the elimination of the atmosphere of impunity,” Alen Simonyan added.
The Members of the RA NA delegation thoroughly informed their British colleagues about the blockade of Artsakh Armenians, the crisis of the Lachin Corridor and the encroachments of the Azerbaijani military forces against the territorial integrity of Armenia.
The sides stated that Armenia and the United Kingdom have formed an ambitious agenda for bilateral relations based on common values and principles, such as rule of law, the protection of human rights and fundamental freedoms, and the strengthening of democratic institutions.
They also discussed the necessity to have a common agenda within the framework of the Inter-Parliamentary Union at the meeting to support the strengthening of the democratic institutions of our countries.