ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Միջխորհրդարանական միությունում Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության խորհրդարանի պատվիրակության անդամներին: Ողջույնների փոխանակումից հետո ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ բազմիցս ականատես է եղել բրիտանական խմբի ակտիվ աշխատանքին, ինչը խորհրդարանականների համար լավ օրինակ է:
Ալեն Սիմոնյանը ներկայացրել է հետպատերազմյան իրավիճակը եւ մանրամասնել տարածաշրջանի բարդ իրադրությանն առնչվող հարցեր: Նա նշել է, որ մեր երկրում հետեւում են Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանում տեղի ունեցող զարգացումներին եւ բոլոր այն խորհրդարանականների գործունեությանը, որոնք ի ցույց դրեցին 2020 թվականի պատերազմից հետո մեր տարածաշրջանում իրավիճակի ընկալման մակարդակը: «Մենք հավատում ենք, որ մեր միջազգային գործընկերների հասցեական հայտարարությունները եւ ճնշումը կարող են կանխել Ադրբեջանի կողմից հետագա ագրեսիան, ինչպես նաեւ նպաստել անպատժելիության մթնոլորտի վերացմանը»,- հավելել է Ալեն Սիմոնյանը:
ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամները բրիտանացի գործընկերներին հանգամանորեն իրազեկել են արցախահայության շրջափակման, Լաչինի միջանցքի ճգնաժամի եւ Հայաստանի տարածքային ամբողջականության դեմ ադրբեջանական զինուժի ոտնձգությունների մասին:
Կողմերը փաստել են, որ Հայաստանը եւ Միացյալ Թագավորությունը ձեւավորել են երկկողմ հարաբերությունների հավակնոտ օրակարգ՝ հիմնված ընդհանուր արժեքների եւ սկզբունքների վրա, ինչպիսիք են՝ օրենքի գերակայությունը, մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների պաշտպանությունը, ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդումը:
Հանդիպմանը քննարկվել է նաեւ Միջխորհրդարանական միության շրջանակում միասնական օրակարգ ունենալու անհրաժեշտությունը՝ հաջակցություն մեր երկրների ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման:

Делегация, возглавляемая Председателем НС РА А.Симоняном, встретилась с членами делегации парламента Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Межпарламентском Союзе (МПС). После обмена приветствиями спикер НС отметил, что неоднократно был свидетелем активной работы британской группы, что является хорошим примером для парламентариев.
А.Симонян обстоятельно представил послевоенную ситуацию и сложное положение в регионе. Он отметил, что в нашей стране следят за происходящими в парламенте Великобритании событиями и деятельностью депутатов, продемонстрировавших уровень восприятия ситуации в нашем регионе после войны 2020 года. “Мы верим, что адресные заявления и давление международных партнеров могут предотвратить дальнейшую агрессию Азербайджана, а также содействовать устранению атмосферы безнаказанности", - добавил спикер НС.
Члены делегации НС подробно проинформировали своих британских коллег о блокаде арцахских армян, кризисе Лачинского коридора и посягательствах азербайджанских вооруженных сил   на территориальную целостность Армении.
Стороны констатировали, что РА и Соединенное Королевство сформировали амбициозную повестку двусторонних отношений, основанную на общих ценностях и принципах, таких как верховенство закона, защита прав и основополагающих свобод человека, укрепление демократических институтов.
На встрече также обсуждалась необходимость общей повестки в рамках МПС для упрочения демократических институтов обеих стран.