Շատ կարեւոր է երիտասարդների ներգրավվածությունը հայ քաղաքական կյանքին: Այն, ինչ իրականացնում եք հիմա, պահանջում է քաղաքական գիտելիքներ եւ քաղաքական միտք, կարեւոր է քաղաքական որոշումներ կայացնելիս լինել քաղաքական մարդ. ասել է ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արման Եղոյանը հունիսի 9-ին  խորհրդարանում փորձաշրջան անցնող Ազգային ժողովրդավարության իստիտուտի (NDI) կողմից անցկացվող «Խորհրդարանական պրակտիկա եւ ֆելլոուշիփ 2023» ծրագրի մասնակիցների հետ հանդիպմանը:
Ծրագիրը մեկնարկել է 2023 թվականի մարտի 1-ից: Մասնակից 27 փորձնակներն իրականացնում են մի շարք խորհրդարանական աշխատանքներ, այդ թվում` մեդիամոնիտորինգ, կազմակերպում պատգամավորների հետ համայնքային այցեր, տրամադրում խորհրդատվություններ, իրականացնում միջազգային փորձի ուսումնասիրություններ եւ վերլուծություններ, կատարում թարգմանություններ, օգնում պատգամավորներին հաջողությամբ կազմակերպել օտարերկրյա այցեր:
Հանդիպման ընթացքում պատգամավորը ծանոթացրել է հանձնաժողովի գործունեությանը, հիմնական գործառույթներին, ներկայացրել Եվրոպական միության եւ ՀՀ միջեւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի իրագործման հետ կապված հարցեր, ինչպես նաեւ հանձնաժողովի կատարած աշխատանքները ԵՄ մարմինների հետ:
Փորձնակները հետաքրքրվել են վիզաների ազատականացման գործընթացով, բարձրաձայնել Հայաստանում Շենգենյան մուտքի արտոնագիր ստանալու համար առաջ եկած խնդիրների մասին, հարցեր հնչեցրել ՀՀ արտաքին ռազմավարության եւ խորհրդարանական դիվանագիտության վերաբերյալ, մտահոգություն հայտնել երկրի անվտանգությանը սպառնացող վտանգների մասին:
Արման Եղոյանն անդրադարձել է նաեւ Հայաստանի եւ Եվրոպական միության ընկերությունների համար առկա գործարար միջավայրին, երկկողմ առեւտրի ծառայությունների մատուցման ոլորտում ներդրումային հնարավորությունները զարգացնելու եւ ընդլայնելու հարցերին ու շեշտել, որ ԵՄ-ն եւ Հայաստանը տարեցտարի խորացնում են համագործակցությունը համապատասխան համակարգերի միջեւ եւ ձգտում փոխադարձ ըմբռնման մակարդակի բարձրացման:
Մասնակիցները կարեւորել են ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության կողմից «Մշակութային եւ հանրային դիվանագիտության» շրջանակում կազմակերպվող համայնքային միջոցառումների իրականացումը, որոնք կոչված են խթանելու մշակութային զարգացվածությունն ու ճանաչողությունը ոչ մշակութային համայնքներում:
Հիշեցնենք, որ տասն ամիս տեւողությամբ ծրագիրը ֆինանսավորվում է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) կողմից եւ իրականացվում է Ազգային ժողովրդավարության ինստիտուտի (NDI) ու Ազգային ժողովի համագործակցության արդյունքում:
Ազգային ժողովրդավարության ինստիտուտի (NDI) ու Ազգային ժողովի կողմից փորձնակների համար կազմակերպվող դասընթացներն ու խորհրդարանական հանդիպումներն օգնում են անկաշկանդ եւ անխոչընդոտ կատարել իրենց առջեւ դրված պարտականություններն ու զարգացնել մասնագիտական որակները:

“Вовлечение молодежи в политическую жизнь Армении очень важно. То, чем вы сейчас занимаетесь, требует политических знаний и политического мышления, важно быть политическим человеком при принятии политических решений”, - отметил председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции, депутат фракции "Гражданский договор" А.Егоян 9 июня на встрече с проходящими в НС практику участниками программы "Парламентская практика и феллоушип - 2023".
Программа стартовала 1 марта 2023 г. 27 стажеров-участников осуществляют ряд парламентских работ, в том числе мониторинг СМИ, организуют выезды депутатов в общины, проводят консультации, проводят исследования и анализы международного опыта, выполняют переводы, помогают депутатам успешно организовать зарубежные визиты.
В ходе встречи депутат представил деятельность комиссии, ее основные функции, представил вопросы реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС,   а также работу, проделанную комиссией с органами ЕС.
Участники интересовались процессом либерализации визового режима, коснулись проблем, возникающих в Армении при получении Шенгенской визы, поднимали вопросы   внешней стратегии и парламентской дипломатии РА, выражали обеспокоенность угрозами безопасности страны.
А.Егоян затронул также вопросы развития и расширения существующей бизнес-среды и инвестиционных возможностей для компаний Армении и ЕС, либерализации двусторонней торговли в сфере предоставления услуг, подчеркнул, что ЕС и РА   из года в год углубляют сотрудничество между соответствующими системами и стремятся повышать уровень взаимопонимания. :
Участники подчеркнули важность реализации общественных мероприятий, организованных делегацией ЕС в РА в рамках программы “Культурная и общественная дипломатия”.
Финансируемая USAID десятимесячная программа реализуется в итоге сотрудничества Национального института демократии (NDI) и НС РА.
Курсы и парламентские встречи, организуемые NDI и НС РА для стажеров, помогают им выполнять свои обязанности и развивать профессиональные качества.