Հայաստանում այսօրվա դրությամբ գործում է 40 հազար ՍՊԸ, որոնք գործող օրենքի համաձայն տարին մեկ անգամ են իրենց շահույթը կիսում ընկերության մասնակիցների միջեւ: Իսկ «Սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունների մասին» օրենքում փոփոխությամբ առաջարկվում է եռամսյակը մեկ անգամ իրականացնել շահույթի բաշխում: Այս մասին ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը` հունիսի 13-ի ԱԺ հերթական նիստում ներկայացնելով օրենքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ քննարկման:
Նշվել է, որ վերոնշյալ դրույթը սահմանափակում է ձեւավորված շահույթն ընկերության մասնակիցների մեջ բաշխելու հնարավորությունը` դրանով իսկ խոչընդոտելով ՓՄՁ սուբյեկտների կողմից իրենց մասնակիցներին օրինական կարգով շահույթի մասը վճարելուն: Ըստ նախարարի` շահույթը մասնակիցների միջեւ առավել հաճախ բաշխելու հնարավորությունը համապատասխանում է միջազգային փորձին եւ ընդունված գործարար սովորույթներին:
Հարակից զեկուցող, Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Դավիթ Առուշանյանը կոչ է արել գործընկերներին կողմ քվեարկել:
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը նշել է, որ անհրաժեշտ է քիչ միջամտել բիզնեսի գործերին, ինչն ընդունված է միջազգային գործարար միջավայրում: Ըստ նրա` օրենքի նախագծով ճկունություն է հաղորդվում ՍՊԸ-ների գործունեությանը եւ տալիս է շահույթն ազատ ու նպատակային տնօրինելու հնարավորություն:

Законодательной инициативой предоставляется право раз в квартал распределять прибыль между участниками ООО
“На сегодняшний день в Армении действует 40 тысяч ООО, которые, согласно действующему законодательству, раз в год распределяют свою прибыль между участниками общества. А инициированной поправкой в закон “Об обществах с ограниченной ответственностью” (ООО) предлагается проводить распределение прибыли раз в квартал”, - отметил министр экономики В.Керобян, представляя 13 июня законопроект к обсуждению в первом чтении на очередном заседании НС.
Отмечено, что вышеуказанная норма ограничивает возможность распределения полученной прибыли между участниками общества, тем самым препятствуя выплате хозяйствующими субъектами малого и среднего предпринимательства части прибыли своим участникам в законном порядке. По словам министра, возможность чаще распределять прибыль между участниками соответствует международному опыту и принятым традициям бизнеса.
Содокладчик член Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам Д.Арушанян призвал своих коллег проголосовать в пользу инициативы.
Заместитель председателя Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам Б.Тунян отметил, что необходимо меньше вмешиваться в предпринимательские дела, что принято в международной бизнес-среде. По его словам, законопроект обеспечивает гибкость деятельности ООО и дает возможность свободно и целенаправленно распоряжаться прибылью.