Հայաստանում այսօրվա դրությամբ գործում է 40 հազար ՍՊԸ, որոնք գործող օրենքի համաձայն տարին մեկ անգամ են իրենց շահույթը կիսում ընկերության մասնակիցների միջեւ: Իսկ «Սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունների մասին» օրենքում փոփոխությամբ առաջարկվում է եռամսյակը մեկ անգամ իրականացնել շահույթի բաշխում: Այս մասին ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը` հունիսի 13-ի ԱԺ հերթական նիստում ներկայացնելով օրենքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ քննարկման:
Նշվել է, որ վերոնշյալ դրույթը սահմանափակում է ձեւավորված շահույթն ընկերության մասնակիցների մեջ բաշխելու հնարավորությունը` դրանով իսկ խոչընդոտելով ՓՄՁ սուբյեկտների կողմից իրենց մասնակիցներին օրինական կարգով շահույթի մասը վճարելուն: Ըստ նախարարի` շահույթը մասնակիցների միջեւ առավել հաճախ բաշխելու հնարավորությունը համապատասխանում է միջազգային փորձին եւ ընդունված գործարար սովորույթներին:
Հարակից զեկուցող, Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Դավիթ Առուշանյանը կոչ է արել գործընկերներին կողմ քվեարկել:
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը նշել է, որ անհրաժեշտ է քիչ միջամտել բիզնեսի գործերին, ինչն ընդունված է միջազգային գործարար միջավայրում: Ըստ նրա` օրենքի նախագծով ճկունություն է հաղորդվում ՍՊԸ-ների գործունեությանը եւ տալիս է շահույթն ազատ ու նպատակային տնօրինելու հնարավորություն:

As of today, there are 40.000 Limited Liability Companies (LLCs) operating in Armenia, which, according to the current law, divide their profits among the company’s participants once a year. And in the law on Limited Liability Companies it is proposed to carry out profit distribution once a quarter. The RA Minister of Economy Vahan Kerobyan said this presenting the draft law for debate in the first reading at the regular sitting of the National Assembly on June 13.
According to the Minister, the opportunity to distribute the profit more often among the participants corresponds to the international experience and accepted business customs.
The co-rapporteur, the member of the Standing Committee on Economic Affairs David Arushanyan called on his colleagues to vote for it.
The Deputy Chair of the Standing Committee on Economic Affairs Babken Tunyan mentioned that it is necessary to interfere less in business affairs, which is accepted in the international business environment. According to him, the draft law provides flexibility to the activities of the LLCs and gives the opportunity to freely and purposefully manage the profits.