Միջազգային համաձայնագրով կստեղծվի Եվրասիական վերաապահովագրական ընկերություն. Էկոնոմիկայի նախարար
Հունիսի 13-ի հերթական նիստում Ազգային ժողովը քննարկել է ««Եվրասիական վերաապահովագրական ընկերության հիմնադրման մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Ըստ հիմնական զեկուցող ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանի՝ 2022 թվականի հոկտեմբերին Երեւանում ստորագրված համաձայնագիրը մշակվել է բազմակողմ միջազգային պայմանագրի ձեւաչափով եւ նախատեսում է ստեղծել Եվրասիական վերաապահովագրական ընկերություն, որը միջազգային իրավունքի սուբյեկտ հանդիսացող միջազգային ֆինանսական կազմակերպություն է՝ իր իրավասության շրջանակում միջազգային պայմանագրեր կնքելու իրավունքով:
Նշվել է, որ համաձայնագրով սահմանվում են ընկերության խնդիրները, գործառույթները եւ այլն: Ամրագրված է երրորդ երկրների եւ միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների անդամակցության, ինչպես նաեւ անդամակցության դադարեցման կարգը:
Նախարարի հավաստմամբ ընկերության նպատակն է արտահանման վարկերը, արտահանմանն ուղղված ֆինանսավորումը եւ ներդրումները վերաապահովագրել ԵԱՏՄ անդամ պետություններում եւ երրորդ երկրներում:
Էկոնոմիկայի նախարարը նշել է, որ Հայաստանը նորաստեղծ վերաապահովագրական ընկերությանը կմասնակցի երեք տոկոսի չափով՝ ներդնելով 450 մլն ռուբլի: Նա փաստել է, որ հիմնական նպատակներից է աջակցել հայ արտահանողներին:
Ըստ նախարարի՝ միակ միջազգային ընկերությունն է, որն իր գործունեությունը ծավալելու է Երեւանում, ինչը մեծ ձեռքբերում է:
Վահան Քերոբյանը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին, որոնք առնչվել են ընկերության գործառույթներին:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը հետաքրքրվել է Հայաստանի արտահանման ապահովագրական գործակալության գործունեությամբ, թե վերջին տարիներին գործնականում որքան օգուտ է տվել:
Ի պատասխան՝ Վահան Քերոբյանը տեղեկացրել է, որ գործակալությունը հիմնադրվել է 2013 թվականին՝ 1 մլրդ 950 մլն դրամ սկզբնական կապիտալով: Ներկա դրությամբ կապիտալը շուրջ 2.5 մլրդ դրամ է, որովհետեւ շահույթ է կուտակվել: Ըստ նախարարի՝ 2021 թվականին էական աճ է գրանցվել ապահովագրական գործարքներում: 2020 թվականին շուրջ 20 մլրդ դրամի գործարքներ են ապահովագրվել, իսկ 2021 թվականին՝ 36 մլրդ, գրանցվել է մոտ 80 տոկոս աճ: Նախարարի հավաստմամբ 2022 թվականին, պայմանավորված մի շարք խնդիրներով, գրանցվել է անկում: Գտնվել է միջանկյալ որոշում՝ տեղական ապահովագրական կազմակերպություններից մեկի միջոցով իրականացնել ապահովագրական գործարքները: Սակայն, ըստ նախարարի, լուծումն ազգային վերաապահովագրական ընկերության ստեղծումն է: Նախարարը կարծիք է հայտնել, որ ընկերության ստեղծումով կգերազանցեն 2021 թվականի ծավալները:
Հարակից զեկուցող, ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Միքայել Թումասյանը, ներկայացնելով գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը, փաստել է, որ համաձայնագիրը ստորագրվել է Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղըզստանի հանրապետությունների եւ Ռուսաստանի Դաշնության միջեւ:

Minister of Economy: Eurasian Reinsurance Company to be Established by International Agreement
At the regular sitting of June 13, the National Assembly debated the draft law on Ratifying the Agreement on the Establishment of the Eurasian Reinsurance Company.
According to the key rapporteur, the RA Minister of Economy Vahan Kerobyan the Agreement signed in Yerevan in October 2022 was developed in the format of a multilateral international agreement and plans to create the Eurasian Reinsurance Company, which is an international financial organization subject to international law, with the right to conclude international agreements within its jurisdiction.
It was noted that the tasks, functions, etc. of the company are defined by the Agreement. The procedure for the membership of third countries and international financial organizations, as well as the termination of membership, is fixed.
According to the Minister, the aim of the company is to re-insure export loans, export-oriented financing and investments in the EEU member states and the third countries.
The Minister of Economy mentioned that Armenia will take part in the newly established reinsurance company in the amount of 3%, investing 450 million rubles. He stated that one of the main objectives is to support Armenian exporters.
According to the Minister, it is the only international company that will expand its activities in Yerevan, which is a great achievement.
Vahan Kerobyan answered the deputies’ questions, which were related to the functions of the company.
The Deputy Chair of the NA Standing Committee on Economic Affairs Babken Tunyan inquired about the activity of the Export Insurance Agency of Armenia and how much benefit it has given in practice in recent years.
In response, Vahan Kerobyan informed that the agency was founded in 2013 with an initial capital of 1 billion 950 million AMD. Currently, the capital is around 2.5 billion AMD, because profit has been accumulated. According to the Minister, a significant increase in insurance transactions was recorded in 2021. In 2020, about 20 billion AMD transactions were insured, and in 2021 - 36 billion AMD, an increase of about 80% was recorded. According to the Minister, in 2022, conditioned by a number of problems, a decline was recorded. An interim decision was made to carry out the insurance transactions through one of the local insurance companies. However, according to the Minister, the solution is to create a national reinsurance company. The Minister opined that the volumes of 2021 will be exceeded with the creation of the company.
The co-rapporteur, the member of the NA Standing Committee on Regional and Eurasian Integration Mikayel Tumasyan presenting the endorsement of the Head Committee, stated that the Agreement was signed between the republics of Armenia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan and the Russian Federation.