Օրենսդրական կարգավորումներ վտանգավոր բեռների փոխադրման գործընթացի կազմակերպման ոլորտում
Գործադիրն առաջարկում է լրացնել վտանգավոր բեռների փոխադրման գործընթացի կազմակերպումը կանոնակարգող օրենսդրական բացերը, ապահովել «Վտանգավոր բեռների միջազգային ճանապարհային փոխադրումների մասին» եվրոպական համաձայնագրի պահանջներին համապատասխան իրավական ակտերի ընդունումը, ինչպես նաեւ կատարել ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրով նախատեսված ՀՀ պարտավորությունները:
Նախագծերով սահմանվում են վտանգավոր բեռներ փոխադրելու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի պահանջները, դրանց ձեւերի եւ տրման կարգավորումները: Սահմանվում են վարորդների եւ անվտանգության մասնագետների մասնագիտական վերապատրաստումների ու որակավորման վկայականների տրման պահանջները:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը նշել է, որ օրենսդրական փաթեթի ընդունումից հետո կմշակվեն օրենքների կիրարկումն ապահովող ենթաօրենսդրական ակտերը:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացության մասին բարձրաձայնել է հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը:
«Ավտոմոբիլային տրանսպորտով վտանգավոր բեռներ եւ չվնասազերծված տարաներ փոխադրելու մասին» եւ կից օրենքներում փոփոխություններ եւ լրացումներ նախատեսող օրենսդրական փաթեթն ԱԺ հերթական նիստում քննարկվել է առաջին ընթերցմամբ:

Legislative regulations on organizing transportation of dangerous cargo process
The Executive proposes to fill in the legislative gaps regulating the organization of the transportation of dangerous cargo process, ensure the adoption of the legal acts in compliance with the European Agreement on International Road Transportation of Dangerous Cargo, as well as to fulfill the RA obligations prescribed by the RA-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement.
The requirements of the documents necessary for transporting dangerous cargo, their forms and the given regulations are established by the drafts. The requirements of giving certificates for professional training and qualification of drivers and security specialists are set.
The RA Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Armen Simonyan noted that after the adoption of the legislative package the sub-legislative acts ensuring the enforcing of the laws will be revised.
The Deputy Chair of the NA Standing Committee on Economic Affairs Babken Tunyan voiced about the endorsement of the Committee.
The legislative package designing amendments and addenda to the law on Transporting by Automobile Dangerous Cargo and Undamaged Containers and to the related laws was debated at the NA regular sitting in the first sitting.