Նանոտեխնոլոգիաների ոլորտում հայազգի գիտնականի գյուտը չի կիրառվում, ինչո՞ւ. Լուսինե Բադալյանը` ԲՏԱ նախարարին
ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ պատգամավոր Լուսինե Բադալյանը հարցադրմանը զուգահեռ հիշեցրել է, որ տարիներ առաջ իրենց դիմել էին ԱՄՆ-ում բնակվող հայազգի գիտնականներ ու ցանկություն հայտնել իրենց կողմից պատենտավորված գյուտն ու գիտելիքները ծառայեցնել ՀՀ-ին: «Խոսքը նանոտեխնոլոգիաների, մասնավորապես, ռազմարդյունաբերության նանոմասնիկների կիրառման մասին է»,- նշել է պատգամավորը եւ ընդգծել, որ հարցի առնչությամբ իրենք ժամանակին դիմել են պատկան մարմիններին ու չնայած դրական արձագանքների` առայսօր չկա որեւէ գործուն քայլ:
Պատգամավորի հարցին ի պատասխան` ԲՏԱ նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը ներկայացրել է իրականացված որոշակի քայլերն ու փաստել, որ եղել է նաեւ հանդիպում տվյալ ընկերության հետ: Նախարարի խոսքով քննարկումների արդյունքում պարզ է դարձել, որ ընկերությանն անհրաժեշտ է ավելի մեծ տարածք: Նախարարության կողմից դիտարկվում է նոր տարածքի տրամադրման հարցը:

Lusine Badalyan to Minister of High-Tech Industry: The invention of the scientist of Armenian origin in the field of nanotechnology is not applied, why?
During the NA-Government Q&A session the deputy Lusine Badalyan in parallel with the question reminded that a few years ago scientists of Armenian origin living in the USA and expressed wish to make serve the invention and knowledge patented by them to the Republic of Armenia. “The thing is about nanotechnology, particularly, the application of nanoparticles of military industry,” the deputy noted and underscored that regarding the issue they applied to the related bodies on time and despite the positive responses, there is no practical step until now.
In response to the MP’s question, the Minister of High-Tech Industry Robert Khachatryan presented the implemented certain steps and documented that a meeting had been with the given company. According to the Minister, as a result of debates, it has become clear that the company needs bigger space. The issue of providing a new area is observed by the Ministry.