Նանոտեխնոլոգիաների ոլորտում հայազգի գիտնականի գյուտը չի կիրառվում, ինչո՞ւ. Լուսինե Բադալյանը` ԲՏԱ նախարարին
ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ պատգամավոր Լուսինե Բադալյանը հարցադրմանը զուգահեռ հիշեցրել է, որ տարիներ առաջ իրենց դիմել էին ԱՄՆ-ում բնակվող հայազգի գիտնականներ ու ցանկություն հայտնել իրենց կողմից պատենտավորված գյուտն ու գիտելիքները ծառայեցնել ՀՀ-ին: «Խոսքը նանոտեխնոլոգիաների, մասնավորապես, ռազմարդյունաբերության նանոմասնիկների կիրառման մասին է»,- նշել է պատգամավորը եւ ընդգծել, որ հարցի առնչությամբ իրենք ժամանակին դիմել են պատկան մարմիններին ու չնայած դրական արձագանքների` առայսօր չկա որեւէ գործուն քայլ:
Պատգամավորի հարցին ի պատասխան` ԲՏԱ նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը ներկայացրել է իրականացված որոշակի քայլերն ու փաստել, որ եղել է նաեւ հանդիպում տվյալ ընկերության հետ: Նախարարի խոսքով քննարկումների արդյունքում պարզ է դարձել, որ ընկերությանն անհրաժեշտ է ավելի մեծ տարածք: Նախարարության կողմից դիտարկվում է նոր տարածքի տրամադրման հարցը:

Л.Бадалян – министру ВТП: “Почему в сфере нанотехнологий не используется изобретение армянского ученого?”
Депутат Л.Бадалян в ходе сессии вопросов и ответов НС-Правительство напомнила, что несколько лет назад к ним обратились проживающие в США армянские ученые, выразив желание служить РА своими запатентованными изобретениями и знаниями. “Речь идет о применении нанотехнологий, в частности, наночастиц военной промышленности”, - отметила депутат, подчеркнув, что по вопросу в свое время обратились в соответствующие органы, и, несмотря на положительные отклики, до сих пор нет действенного шага.
Министр высокотехнологичной промышленности (ВТП) Р.Хачатрян в ответ на вопрос депутата представил определенные реализованные шаги и сообщил, что встреча с данной компанией также состоялась. По словам министра, в итоге обсуждений стало ясно, что компании необходимо более объемное помещение. В министерстве рассматривается вопрос предоставления новой территории.