Պատգամավոր Էմմա Պալյանը հետաքրքրվել է զինծառայողների հաշմանդամության կարգի փոփոխությամբ
ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Էմմա Պալյանը ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարից հետաքրքրվել է, թե ինչն է ստեղծված իրավիճակի պատճառը, որ բժշկասոցիալական փորձաքննության ծառայությունից վերջին շրջանում զանգահարում են 44-օրյա պատերազմի ժամանակ վերջույթներից զրկված զինծառայողներին եւ տեղեկացնում, որ նրանց հաշմանդամության կարգը փոխվել է: Օրինակ` առաջին կարգից տեղափոխվել է երրորդ կարգ:
Նախարար Նարեկ Մկրտչյանը պարզաբանել է, որ հաշմանդամության կարգի փոփոխությունը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ  մինչեւ պրոթեզավորման գործընթացն անցնելն այդ զինծառայողներն ունեցել են շարժունակության խնդիր, հետեւաբար այդ ժամանակ ստացել են, օրինակ, առաջին կարգ: Պրոթեզավորման փուլին հասնելու համար շատերը սպասել են ամիսներ կամ նույնիսկ մեկ տարի: Նախարարը նշել է, որ պրոթեզավորումն անցնելուց հետո կրկին տեղի է ունենում վերափորձաքննություն, որի արդյունքում որոշում է կայացվում: Օրինակ` եթե վերականգնվել է շարժունակությունը, փոփոխություն է կատարվում հաշմանդամության կարգում:
Արձագանքելով` Էմմա Պալյանը նշել է, որ ահազանգած զինծառայողների խոսքով որքան էլ պրոթեզավորում լինի, այն չի կարող փոխարինել բնական վերջույթներին:

Депутат Э.Палян заинтересовалась изменением категории инвалидности военнослужащих
Депутат фракции "Гражданский договор" Э.Палян в ходе сессии вопросов-ответов НС-Правительство поинтересовалась у министра труда и социальных вопросов РА, какова причина того, что служба медико-социальной экспертизы в последнее время обзванивала военнослужащих, лишившихся конечностей в ходе 44-дневной войны, и сообщала им  об изменении категории инвалидности. Например, о переводе из первой категории в третью.
Министр Н.Мкртчян пояснил, что изменение категории инвалидности связано с тем, что у этих военнослужащих была проблема с передвижением до прохождения процесса протезирования, поэтому они получили, например, первую категорию. Многие ждали месяцы или даже год, чтобы дойти до стадии протезирования. Министр отметил, что после протезирования повторно проходят повторное обследование, по результатам которого принимается решение. Например, при восстановлении подвижности вносится изменение в категорию инвалидности.
Э.Палян, реагируя на ответ, подчеркнула, что, по словам обратившихся военнослужащих, сколько бы ни было протезов, они не могут заменить естественные конечности.