ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի պատվիրակության հանդիպումը խորհրդարանում
Հունիսի 12-ին ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի ժողովրդավարական կառավարման հարցերի եւ ապագա անվտանգության ու պաշտպանական կարողությունների ենթահանձնաժողովների պատվիրակությունը հանդիպեց ՆԱՏՕ ԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության հետ:
Ողջունելով հյ ուրերին`  հայկական պատվիրակության  ղեկավար Մհեր
Շահգելդյանը կարեւորեց Հայաստան-ՆԱՏՕ փոխգործակցությունը` դիտարկելով այն որպես տարածաշրջանային անվտանգության կարեւորագույն բաղկացուցիչ մաս: Հայաստան-ՆԱՏՕ հարաբերություններում կարեւորվեց Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրում Հայաստանի մասնակցությունը: Մհեր Շահգելդյանը նշեց, որ ժողովրդավարության զարգացման ու տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելուն համընթաց Հայաստանը փորձում է ավելի մեծացնել պաշտպանության եւ անվտանգության ոլորտներում ժողովրդավարական վերահսկողությունն եւ թափանցիկությունը: Կարեւորվեց Հայաստանում պառլամենտարիզմի զարգացումը: Նշվեց, որ Հայաստանը աշխատում է անվտանգության ոլորտի նկատմամբ խորհրդարանական վերահսկողությունը ուժեղացնելու ուղղությամբ: Հայաստան-ՆԱՏՕ ԽՎ հարաբերությունների զարգացումը պարոն Շահգելդյանը տեսնում է մի շարք ուղղություններով. անվտանգություն, քաղաքացիական պաշտպանություն, հակաահաբեկչական պայքար, ժողովրդավարության զարգացում եւ այլն: Այս համատեքստում կարեւորվեց խորհրդարանական դիվանագիտության դերն ու նշանակությունը:
Անդրադառնալով Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններին` պարոն Շահգելդյանը նշեց, որ Հայաստանը բազմիցս հայտարարել է առանց նախապայմանների հարաբերություններ սկսելու պատրաստակամության մասին:
Ապագա անվտանգության ու պաշտպանական կարողությունների ենթահանձնաժողովի նախագահ Վահիթ Էրդեմը  /Թուրքիա/ նշեց, որ ՆԱՏՕ-ն իր կառուցվածքով  եւ յուրահատկությամբ պատմության ընթացքում ապացուցել է, որ կարող է  հիմնախնդիր ունեցող երկրների համար համագործակցության հնարավորություններ ստեղծել` մասնավորապես օրինակ բերելով Թուրքիայի եւ Հունաստանի հարաբերությունների զարգացումը: Նշվեց, որ ՆԱՏՕ-ն շարունակում է բաց դռների քաղաքականությունը: Նա նշեց, որ Թուրքիան պատրաստ է զարգացնել Հայաստանի հետ հարաբերությունները եւ դրանք չի պայմանավորում հակամարտությունների լուծումներով: Թուրքիայում գտնում են, որ 21-րդ դարում պետք է ապագային նայել, ոչ թե անցյալին, պետք է դարերից եկող հարաբերությունները զարգացնել` վերականգնելով բարեկամությունը:
ԵԱՀԿ փոխդեսպան պարոն Քրամփի եւ ռազմական կցորդԿարլ Հովսթրայի եւԱԳՆ ԵԱՀԿ բաժնի վարիչ Վարուժան Ներսիսյանի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին տարածաշրջանային հակամարտությունների եւ Սեւծովյան տարածաշրջանային համագործակցությանը առնչվող հարցեր: ԵԱՀԿ ներկայացուցիչները ներկայացրին Հայաստանում իրականացվող ծրագրերը մարդու իրավունքների եւ ժողովրդավարացման, ռազմաքաղաքական եւ բնապահպանական, տնտեսական անվտանգության ուղղություններով:
Վարուժան Ներսիսյանն անդրադարձավ ղարաբաղյան հակամարտության խնդրին, ներկայացնելով Հայաստանի պաշտոնական դիրքորոշումը եւբանակցային գործընթացի ներկա փուլը: Կարեւոր համարվեց հանդուրժողականության հաստատումը, անընդունելի համարելով ռազմատենչ կոչերը, պատերազմի եւ ատելության քարոզը:

Встреча делегации Парламентской Ассамблеи НАТО в парламенте
12 июня  делегация подкомиссий по вопросам демократического управления и будущей безопасности и оборонного потенциала Парламентской Ассамблеи НАТО встретилась с делегацией Армении в ПА НАТО.
Приветствуя гостей, руководитель армянской делегации  М.Шахгельдян  подчеркнул важность взаимодействия Армения-НАТО, рассматривая его как важнейшую составляющую региональной безопасности. Во взаимоотношениях Армения-НАТО отмечена важность участия Армении в Программе действий индивидуального партнерства. М.Шахгельдян отметил, что наряду с развитием демократии и утверждением мира в регионе  Армения пытается  повысить демократический контроль и прозрачность в сфере обороны и безопасности. Была подчеркнута важность развития  парламентаризма в Армении. Отмечено, что Армения  работает над усилением парламентского контроля в сфере безопасности. Развитие отношений Армения-НАТО г-н Шахгельдян видит в ряде направлений:  безопасность, гражданская оборона, антитерросристическая борьба, развитие демократии и т.д. В этом контексте подчеркнута была важность роли и значения парламентской дипломатии.
Касаясь отношений Армения-Турция, г-н Шахгельдян отметил, что Армения неоднократно заявляла о своей готовности установить отношения без предварительных условий.
Председатель   подкомиссии будущей безопасности и оборонных возможностей Вахит Эрдем (Турция) отметил, что НАТО по своей структуре и особенностям в ходе истории доказала, что может для  проблемных стран создать возможности сотрудничества, в частности приведя пример развития отношений между Турцией и Грецией. Отмечено было, что НАТО продолжает политику открытых дверей. Он отметил, что Турция готова развивать отношения с Арменией и не обуславливает их решением конфликтов. В Турции считают, что в 21-м  веке следует смотреть в будущее, а не оглядываться в прошлое, надо развивать идущие через века отношения, восстанавливая дружбу.
В ходе встречи вице-посла ОБСЕ г-на Крампа, военного атташе Карла  Ховстра и завотделом ОБСЕ МИД В.Нерсисяна обсуждены были вопросы, касающиеся региональных конфликтов и Черноморского экономического сотрудничества. Представители ОБСЕ представили осуществляемые в Армении программы по правам человека и демократизации, военно-политическим и экологическим направлениям, по экономической безопасности.
В.Нерсисян обратился к проблеме карабахского конфликта, представив официальную позицию Армении и нынешний этап переговорного процесса. Сочтены важными утверждение толерантности, неприемлемость милитаристских призывов, пропаганда войны и ненависти.