«Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանի գնահատմամբ, թեեւ ըստ ելույթ ունեցած որոշ գործընկերների` 2022 թվականի բյուջեի կատարողականը հուսադրող է, այնուամենայնիվ այդ տարին անվտանգության առումով եղել է անհաջողությունների տարի: Խմբակցության ղեկավարը կարեւոր է համարել, որ առաջին հերթին  անվտանգ պետք է  լինեն  առաջին գծում գտնվող քաղաքացիները, եւ ոչ թե պետական պաշտոնյաները: Սեյրան Օհանյանը պատասխանել է իշխող խմբակցության գործընկերների հնչեցրած   քննադատություններին` անդրադառնալով նախկին իշխանությունների օրոք բանակաշինության հարցին: Այս համատեքստում ՊՆ նախկին նախարարն ընդգծել է, որ ՀՀ բանակին միշտ աջակցել եւ աջակցելու է:
Խմբակցության ղեկավարը հայտնել է, որ «Հայաստան» խմբակցությունը դեմ է քվեարկելու 2022 թվականի պետական բյուջեի կատարողականին:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանն անդրադարձել է ընդդիմադիր գործընկերների, մասնավորապես, Սեյրան Օհանյանի հնչեցրած կարծիքներին` հակադարձելով դրանց եւ նշելով նախկին իշխանությունների սխալները, որոնք հանգեցրին պատերազմի եւ պարտության: Խմբակցության ղեկավարն ընդդիմադիր գործընկերներին հորդորել է վերադառնալ համագործակցային աշխատանքի դաշտ:
Հայկ Կոնջորյանը հայտնել է, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը դրական է գնահատում պետական բյուջեի կատարողականը եւ կողմ է քվեարկելու: ««Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը Կառավարության քաղաքական հենարանն է: Ընտրված լինելով ՀՀ ժողովրդի կողմից` մեր խմբակցությունը շարունակելու է ժողովրդավարության այս միջնաբերդում կատարել այն առաքելությունը, որը մեզ վրա դրել է ՀՀ քաղաքացին»,- ամփոփելով ելույթը` ասել է խմբակցության ղեկավարը:

According to the Head of Armenia Faction Seyran Ohanyan, although according to some colleagues who gave a speech, the performance of the 2022 budget is encouraging, nevertheless, that year was a year of failures in terms of security. The Head of the Faction considered it important that first of all, the citizens on the frontline should be safe, and not the state officials. Seyran Ohanyan responded to the criticisms voiced by the colleagues of the ruling Faction, touching upon the issue of army building under the previous authorities. In this context, the former Minister of Defense underlined that he has always supported and will support the RA army.
The Head of the Faction stated that Armenia Faction will vote against the performance of the 2022 state budget.
The Head of the Civil Contract Faction Hayk Konjoryan touched upon the opinions voiced by the opposition colleagues, in particular, Seyran Ohanyan, countering them and pointing out the mistakes of the previous authorities, which led to war and defeat. The Head of the Faction urged the opposition colleagues to return to the field of cooperative work.
Hayk Konjoryan said that the Civil Contract Faction endorses the performance of the state budget and will vote for it. “The Civil Contract Faction is the political support of the Government. Being elected by the RA people, our Faction will continue to fulfill the mission that the citizens of Armenia have assigned to us in this citadel of democracy,” the Head of the Faction said, summing up his speech.