Արցախցի մեր քույրերի եւ եղբայրների անվտանգության երաշխավորը ռուս խաղաղապահներն են. Հայկ Մամիջանյան
Արցախցի մեր քույրերի եւ եղբայրների անվտանգության երաշխավորը ռուս խաղաղապահներն են: Ես, ինչպես եւ մեր քաղաքացիների մեծ մասը, հարյուր տոկոսով գոհ չենք ռազմավարական դաշնակցից. ասել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը` հունիսի 16-ի խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ պատասխանելով լրագրողի` Արցախում ռուս խաղաղապահների վերաբերյալ հարցին:
Միջազգային հարթակներում Արցախի հարցով քննարկումների առնչությամբ խմբակցության ղեկավարը նշել է. «Ընդդիմությունը` թե' պետական, թե' միջազգային մակարդակներում մշտապես խոսում է Արցախի ինքնորոշման իրավունքի մասին»: Նա նաեւ հավելել է, որ վերջերս Եվրախորհրդարանի պատգամավորներն են խոսել Արցախի ինքնորոշման իրավունքից:
Վերջին օրերին սահմանային սրացումների` հատկապես Երասխում, հարցի առնչությամբ` նա նշել է. «Միակ բանը, որ կարող եմ ասել, փառք Հայոց բանակին, փառք մեր տղաներին, որոնք ապահովում են մեր անդորրը»: Նա նաեւ քաղաքական գնահատական է բարձրաձայնել:
Հայկ Մամիջանյանը, պատասխանելով լրագրողի հարցին, թե Հայաստանի ԶՈՒ-ի զինանոցում 1980-ական թվականների զենք ու զինտեխնիկա է, նշել է. «Մեր կնքած վարկային պայմանագրերով մինչեւ օրս զենք է մատակարարվում»: Նրա խոսքով «Իսկանդեր» տեսակի հրթիռներ աշխարհում ունեն հատուկենտ երկրներ, բայց երբ ուներ Հայաստանը, չուներ ոչ ոք:
Զինանշանի մասին հարցի առնչությամբ խմբակցության ղեկավարը փաստել է, որ զինանշանը պարունակում է այն ամենը, ինչով մենք հպարտանում ենք:

А.Mамиджанян: “Гарант безопасности наших арцахских братьев и сестер – российские миротворцы”
“Гарант безопасности наших братьев и сестер из Арцаха – российские миротворцы. Я, как и большинство наших граждан, не стопроценто доволен нашим стратегическим союзником”, - заявил руководитель фракции НС “Честь имею” А.Мамиджанян, отвечая на вопрос журналиста о российских миротворцах в Арцахе в ходе парламентских брифингов 16 июня.
Касаясь обсуждения Арцахской проблемы на международных площадках, лидер фракции отметил: “Оппозиция как на государственном, так и международном уровнях постоянно говорит о праве Арцаха на самоопределение”. Он добавил, что недавно депутаты Европарламента также озвучивали право Арцаха на самоопределение.
По вопросу обострения на границе в последние дни, особенно в Ерасхе, А.M амиджанян подчеркнул: “Единственное, что   могу сказать: слава Армянской армии, слава нашим парням, обеспечивают наш покой”. Он также дал политическую оценку.
Отвечая на вопрос журналиста, есть ли в арсенале ВС Армении вооружение и военная техника 1980-х годов, руководитель фракции пояснил: “Оружие до сих пор поставляется по подписанным нами кредитным соглашениям”. По его словам, редкие страны мира обладают ракетами типа "Искандер", но когда они имелись у Армении, их не было ни у кого.